CiekawostkiEuropa

23 ciekawostki i fakty o Oslo w Norwegii

Oslo

Oslo jest stolicą i najbardziej zaludnionym miastem w Norwegii. Norwegowie to jedni z najbardziej gościnnych ludzi na świecie. Jeśli chcesz odwiedzić Norwegię, zacznij od Oslo. Miasto zostało założone w 1000 r. n.e. Poniżej znajdują się ciekawostki i fakty dotyczące miasta.

1. Słynny obraz „Krzyk” można znaleźć w Muzeum Munch w Oslo.

2. Norwegia może być jednym z największych światowych producentów ropy i gazu, ale jej stolica jest w trakcie wdrażania zielonej rewolucji. Szefowie miast planują ograniczenie emisji spalin o 95 procent do 2030 roku.

3. Obecnie w USA żyje więcej potomków Norwegów niż Norwegów w Norwegii.

4. Oslo było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1952 r. W dniach 14-25 lutego 1952 r. oczy świata patrzyły na Oslo, kiedy to miasto było gospodarzem największej na świecie zimowej imprezy sportowej.

5. 1/3 kraju znajduje się w kole podbiegunowym, stąd też przydomek: „Kraina Północnego Słońca”.

6. Co roku od 1947 roku Oslo przekazuje Londynowi choinkę na Trafalgar Square jako podziękowanie za wsparcie Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.

7. Frogner Park jest największym na świecie parkiem rzeźb. W parku znajduje się ponad 212 rzeźb wykonanych przez jednego artystę.

8. Amerykański film „Star Wars: Empire Strikes Back” (odcinek V) został częściowo nagrany w Finse, w pobliżu kolei Oslo-Bergen, w marcu 1979 roku.

9. Do atrakcji turystycznych miasta należą: Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania, Norweska Opera i Balet oraz Teatr Narodowy.

10. Zamek i twierdza Akershus, która była używana w średniowieczu, nadal służy jako baza wojskowa.

11. Według ONZ, Oslo i Norwegia, jest to najlepszym miejscem do życia na świecie. Ma najwyższy wskaźnik rozwoju społecznego i najniższą stopę bezrobocia na świecie.

12. Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana w Oslo. W charakterystycznym brązowym ratuszu w Oslo co roku jesienią odbywa się ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla.

13. Oslo może być stolicą, ale to nie znaczy, że norweska miłość do natury nie ma tu zastosowania. Rozległy, nietknięty las otacza miasto i można do niego dotrzeć komunikacją miejską w czasie krótszym niż pół godziny.

14. W Muzeum Statków Wikingów w Oslo prezentowane są 1000-letnie, w pełni nienaruszone statki.

15. Edukacja jest całkowicie bezpłatna, w tym studia.

16. Norweski dramaturg Henrik Ibsen pracował w teatrach zarówno w Bergen, jak i w Oslo, ale przeniósł się do Niemiec, gdzie napisał swoje najsłynniejsze dzieło – Domek dla lalek. Później wrócił do Oslo, gdzie zmarł 23 maja 1906 roku.

17. Król i królowa Norwegii mieszkają w Pałacu Królewskim, położonym na szczycie Karl Johans Gate. Budowa rozpoczęła się w 1824 roku. Pałac został po raz pierwszy zamieszkany w 1849 r. przez króla Oscara I. Zagraniczne głowy państw przebywają tu również podczas wizytacji stolicy Norwegii.

18. Oslo jest stolicą Norwegii od 1814 roku i ma powierzchnię 454 kilometrów kwadratowych, z czego 242 km2 to lasy.

19. Podatek dochodowy wynosi około 25%, a mimo to słyszałem od wielu osób: „wierzymy w płacenie podatków, więc nie mamy nic przeciwko”.

20. 19 % ludności ma nadwagę (BMI 27+), co jest korzystne w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą 28 %. Badanie wykazało również, że mieszkańcy Oslo piją mniej słodkich napojów bezalkoholowych niż przeciętna w kraju.

21. Oslo jest najbardziej zaludnionym miastem Norwegii z 647 tysiącami mieszkańcami, stanowiąc 12,5 procent ogółu ludności kraju (Dane z 2015 roku).

22. Kobiety w Norwegii otrzymują 44 tygodnie pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego, a mężczyźni 6 tygodni pełnopłatnego urlopu ojcowskiego.

23. Oslo znajduje się na końcu 100 kilometrowego Oslofjordu, na którym znajduje się ponad 40 wysp.

Skandynawia jest jednym z najbogatszych terytoriów świata. Wizyta tutaj zagwarantuje Ci najlepszą gościnność na świecie.