CiekawostkiEuropa

Najlepsze zdjęcia z Włoch i 15 ciekawostki o Włoszech

Najlepsze zdjęcia z Włoch

Wydawać by się mogło że o Włoszech i obyczajach tego kraju wiemy wszystko. Ale czy na pewno? Oto 15 największych i najbardziej zaskakujących faktów wprost z Włoch.

1. Włosi skracają wszystkie imiona wymawiając ich jedynie pierwszą, maksymalnie druga sylabę. Polski Piotr zostanie Pio, Alicja Ali itp.

2. We alfabecie języka włoskiego nie ma takich liter jak K, Y, W, X, J.

3. Włosi po mieszkaniach chodzą w butach, twierdząc, że zawsze trzeba być gotowym do natychmiastowego wyjścia, co zapewnia im pewien komfort i spokój.

4. Włochy na stałe zamieszkuje ponad 100 000 Polaków.

5. Najdłuższe słowo w języku włoskim brzmi precipitevolissimevolménte ( oznacza to coś na podobieństwo polskiego powiedzenia ” na łeb na szyję”).

6. Ulice włoskich miast tętnić życiem zaczynają dopiero po godzinie 20, co ciekawe pomimo tak późnej pory rzadko spotyka się na ulicach ludzi pijanych. Takie wieczorne wyjścia głównie mają na celu spędzenie miło czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

7. Włosi są bardzo rodzinnym i przywiązanym do siebie narodem. Szacuje się, że nawet ponad połowa dorosłych mieszkańców tego kraju pomiędzy 18-34 rokiem życia, pomimo możliwości do zmiany tej sytuacji woli mieszkać z rodzicami niż podjąć samodzielne życie na własny rachunek.

8. Z lotu ptaka najpiękniej wygląda miasto Palmanova, które zostało wybudowane na planie przypominającym kształtem gwiazdę o dziewięciu ramionach.

9. Włosi mówią dość głośno. Nie oznacza to wcale, że się pomiędzy sobą kłócą. Po prostu maja taki styl mówienia.

10. Włosi nie tylko produkują najwięcej najlepszych win na całym świecie. Są specjalistami również w dziedzinie smaku i odpowiedniego dobierania ich do posiłków.

11. Meteorolodzy wyliczyli, że jeden z najsilniejszych wiatrów, czyli bora wieje we Włoszech średnio przez 10 dni w ciągu całego roku. Osiąga on prędkość nawet 150-200 km/h.

12. Mężczyźni zamieszkujący południowa część Włoch całują się w policzki na powitanie i pożegnanie. To dla nich rzecz całkowicie normalna, wynikająca z kultury nie budząca wśród nikogo jakichś kontrowersji czy niesmaku.

13. Takie przedmioty codziennego użytku jak baterie, telefon, termometr, woda kolońska czy tak uwielbiane przez dzieci i dorosłych lody wynalezione zostały właśnie nigdzie indziej jak we Włoszech. Jak widać to kraj nie tylko pizzą słynący.

14. Statystyczny Włoch spożywa nawet 25-30 kilogramów makaronu w ciągu roku ( to znacznie więcej niż wynosi spożycie u innego, przeciętnego obywatela Europy.

15. 87 % wszystkich mieszkańców Włoch wyznaję wiarę katolicką.