Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Kartezjuszu

kartezjusz
żródło: Frans Hals / Wikipedia

Rene Descartes, znany jako Kartezjusz, był francuskim matematykiem i filozofem, który przeszedł do historii jako jeden z wybitniejszych myślicieli siedemnastego wieku, a przede wszystkim wybitny przedstawiciel racjonalizmu.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Kartezjusz pochodził ze szlacheckiego rodu. Jego ojciec był prawnikiem i urzędnikiem miejskim, co stanowiło prestiżowy zawód w tamtych czasach.

2. Matka Kartezjusza zmarła po narodzinach drugiego syna, który również przeżył tylko kilka dni. Była to wielka tragedia rodzinna.

3. Kartezjusz od dzieciństwa zmagał się z bardzo wątłym zdrowiem. Miewał problemy zdrowotne, które na długo przykuwały go do łóżka. Nawet w dorosłym życiu, w związku z zaleceniami z dzieciństwa, nie wstawał z łóżka przed godziną jedenastą. Czas ten uwielbiał spędzać na czytaniu.

4. Kartezjusz miał 21 lat, kiedy zaciągnął się do armii holenderskiej. Poznał tam Isaaca Beeckmana, który przedstawił mu wiele ciekawych teorii matematycznych. Pobyt w wojsku był więc dla niego bardzo intensywnym okresem również ze względu na rozwój. Z wdzięczności napisał dla swojego przyjaciela traktat muzyczny, który został opublikowany w 1650 roku.

5. Kartezjusz należał do rzeczpospolitej uczonych, czyli międzynarodowej społeczności uczonych, która utrzymywała się przede wszystkim dzięki korespondencji. W swoim  życiu wymieniał listy z wieloma wielkimi uczonymi i politykami, a wśród nich znajdowali się na przykład Elisabeth Simmern van Palandt, Henrik van Roy, Marin Mersenne czy też Christian Huygens. Listy te zostały po śmierci matematyka wydane.

6. Szwedzka królowa Krystyna z dynastii Wazów zaprosiła Kartezjusza do Sztokholmu, ponieważ chciała studiować filozofię pod jego nadzorem.

7. Kartezjusz zmarł na zapalenie płuc, którego nie leczył, ponieważ uważał je za zwykłe przeziębienie. W momencie śmierci miał 54 lata.

8. Matematyka była najważniejszą dziedziną naukową, na której opierał swoje rozważania. Poza nią zajmował się również medycyną, prawem, fizyką i optyką.

9. To właśnie Kartezjusz jest autorem słynnego hasła „cogito ergo sum”, które oznacza „myślę, więc jestem”.

10. W swoim życiu Kartezjusz dużo podróżował. Po wojnie trzydziestoletniej wyruszył w podróż po Europie, a przez kilka lat mieszkał w Paryżu. Największą część swojego życia spędził w Holandii.

11. W dzisiejszych czasach Kartezjusz uważany jest za prekursora współczesnej matematyki. Przypisuje mu się stworzenie podstaw algebry i geometrii, które są wykorzystywane w nauce do dnia dzisiejszego. Pochwalał również matematyczną teorię świata, która do dzisiaj jest popularna.

12. Kartezjusz nigdy się nie ożenił. Miał jednak córkę, Francine, która była owocem jego romansu z służącą. Córka pary zmarła w wieku pięciu lat.

13. Kartezjusz został pochowany w Sztokholmie, gdzie zmarł. Przebywał tam wówczas na zaproszenie szwedzkiej królowej. Po czasie jednak jego ciało zostało ekshumowane i przetransportowane do paryskiego opactwa.

14. System kartezjański, który stworzył wielki uczony, był niezwykle popularny w XVIII wieku, a jego tezy rozwijane są przez myślicieli do dnia dzisiejszego.

15. To właśnie francuskiemu matematykowi zawdzięczamy tak zwany rachunek różniczkowy.