Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Władimirze Putinie

Władimir Putin od ponad dwudziestu lat włada największym krajem na świecie, wywołując mnóstwo kontrowersji i praktykując dość śmiercionośną karierę polityczną. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Władimir Putin spreparował sporą część własnego życiorysu tak dobrze, że nawet informacje w encyklopediach internetowych zawierają informacje zupełnie nieprawdziwe, co potwierdziły badania wielu dziennikarzy.

2. Putin został prezydentem w 1999 po przemowie Borysa Jelcyna, który zrezygnował z tego urzędu. Był wówczas szefem rosyjskich służb specjalnych i mało kto w kraju go znał.

3. Anna Politowska, niezależna dziennikarka moskiewska, która wiele razy krytykowała politykę Władimira Putina, została zastrzelona pod swoim domem w dniu jego urodzin. Prezydent Rosji od lat zaprzecza temu, jakoby miał z tym coś wspólnego.

4. Władimir Putin sfingował szereg zamachów terrorystycznych na budynki mieszkalne w Rosji, aby zrzucić odpowiedzialność za nie na Czeczeńców i mieć pretekst do rozpoczęcia wojny na terenie ich kraju.

5. Jako tajny agent Władimir Putin przez wiele lat pracował na terenie Niemiec i choć nikt nie wie, czym dokładnie się tam zajmował, to zaowocowało to tym, że do dzisiaj biegle mówi po niemiecku.

6. Putin uwielbia zastraszać swoich rozmówców. Dowiedziawszy się o tym, że Angela Merkel panicznie boi się psów, zabrał na spotkanie z nią swojego wielkiego psa i spuścił go ze smyczy z uśmiechem obserwując przerażoną minę niemieckiej premier.

7. Putinowi wielokrotnie zdarzało się podczas oficjalnych wizyt zagranicznych zabierać przedmioty, które mu się spodobały. Gospodarze bardzo często uznawali takie gesty za żart i nie oponowali, a później okazywało się, że faktycznie zabrał je prezydent Rosji.

8. Szacuje się, że Władimir Putin ma kilku sobowtórów, którzy wyręczają go podczas oficjalnych wystąpień, zwłaszcza kiedy eksperci rosyjscy szacują, że mogą być one niebezpieczne dla prezydenta.

9. Przez wiele lat Władimir Putin utrzymywał, że jego dziadek Spirydon Putin był prywatnym kucharzem Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina. Taki człowiek rzeczywiście dla nich gotował, ale nie był dziadkiem Putina. Zbieżność nazwisk była przypadkowa i wysoce prawdopodobna, ponieważ w tej części Rosji, z której pochodził prezydent Rosji, nazwisko Putin jest bardzo popularne.

10. Według ekspertów Władimir Putin jest odpowiedzialny za śmierć swojego politycznego przeciwnika, Borysa Niemcowa, który został zastrzelony w pobliżu Kremla.

11. Aleksander Litwinienko był rosyjskim agentem, który zaczął otwarcie mówić o zbrodniach Putina, a później poprosił o azyl polityczny w Anglii. Nawet tam dopadła go kara za brak lojalności, a zatruty polonem mężczyzna umierał w strsznych męczarniach na oczach całego świata.

12. Władimir Putin oficjalnie ma dwie córki. Obie mieszkają w Holandii pod innymi nazwiskami i są pilnie strzeżone, zwłaszcza odkąd 24 lutego 2022 roku Putin zdecydował się na zaatakowanie Ukrainy.

13. Putin pochodzi z bardzo prostej rodziny, a jego rodzice przeżyli podczas drugiej wojny światowej oblężenie Leningradu.

14. Władimir Putin jest jednym z najbogatszych ludzi na całym świecie, chociać oficjalnie zarabia tylko tyle, ile standardowo zarabia prezydent Rosji.

15. Rosyjscy dziennikarze dotarli do informacji, zgodnie z którymi Władimir Putin przez wiele lat miał romans z rosyjską gimnastyczką, Aliną Kabajewą.