Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Wyspie Sobieszewskiej

fot. Karina Jarzyńska / Wikipedia

Wyspa Sobieszewska, położona na wschód od Gdańska, to niewielka oaza spokoju, która skrywa wiele fascynujących tajemnic. Jej malownicze krajobrazy i bogata przyroda przyciągają zarówno miłośników relaksu, jak i przygód. W tym wpisie na blogu odkryjemy 10 fascynujących ciekawostek o Wyspie Sobieszewskiej, które sprawią, że będziesz chciał odwiedzić to niezwykłe miejsce. Czytając dalej, dowiesz się więcej o historii, kulturze i przyrodzie tej magicznej wyspy. Zapraszamy do lektury!

1. Osadnictwo neolityczne

Na wyspie odnaleziono ślady osadnictwa neolitycznego (2000-1700 p.n.e.) pozostałe przede wszystkim po ludności należącej do kultury rzucewskiej.

2. Półwysep

W 1840 r. Wisła znalazła dla siebie nowe ujście, co spowodowało powstanie półwyspu. W wyniku utworzenia w latach 1889-1895 kanału zwanego Przekopem Wisły, teren półwyspu został odcięty od lądu, tworząc w ten sposób znaną dziś wyspę.

Za datę powstania Wyspy Sobieszewskiej uważa się 31 marca 1895 r.

3. Granice wyspy

Obecne granicy wyspy wyznaczają: od zachodu Wisła Śmiała, od wschodu Przekop Wisły, od południa Martwa Wisła a od północy Zatoka Gdańska.

4. 9 odrębnych miejscowości

Na Wyspie Sobieszewskiej znajdowało się niegdyś 9 odrębnych miejscowości, do których należały Górki Wschodnie, Sobieszewo, Sobieszewko, Sobieszewska Pastwa, Przegalina, Świbno, Komary, Wieniec oraz Orle (lub Orlinki).

Dziś stanowią one osiedla w ramach utworzonej 1 stycznia 1973 r. dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

5. Most 1000-lecia Niepodległości Rzeczypospolitej

Wyspę ze stałym lądem łączy zwodzony Most 1000-lecia Niepodległości Rzeczypospolitej, most na śluzie w Przegalinie oraz działający sezonowo prom w Świbnie.

6. Dzielnica większa niż wyspa

Dzielnica Wyspa Sobieszewska wykracza nieco poza teren wyspy. Łącznie zajmuje powierzchnię 35,79 km2, a zamieszkuje ją nieco ponad 3 tys. ludzi.

7. Rezerwat „Ptasi Raj”.

Na terenie Wyspy Sobieszewskiej położony jest rezerwat „Ptasi Raj”. Przebiega tędy ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, której atrakcją są dwie wieże obserwacyjne. Na obszarze rezerwatu usytuowane są ponadto Jezioro Karaś i Jezioro Ptasi Raj. Na terenie wyspy znajduje się również niewielka część rezerwatu „Mewia Łacha”.

8. Centrum Wystawiennicze

Na wyspie działa Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola GAK (Gdański Archipelag Kultury). W ramach jego działalności prowadzone są warsztaty dotyczące historii Wyspy Sobieszewskiej i Żuław Wiślanych, a także zajęcia z kartografii i konstruowania przepraw wodnych.

9. Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej

W Sobieszewie mieści się Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Znajduje się w nim łaskami słynąca figura Matki Bożej Płaczącej, zwanej również Matką Bożą Saletyńską. Powstała w 1926 r., a koronowana została przez metropolitę gdańskiego abp. Tadeusza Gocłowskiego w 2007 r.

10. Piaszczysta plaża

Wzdłuż całego wybrzeża, a więc na długości ok. 11 km, rozciąga się szeroka, piaszczysta plaża. Wyznaczone są trzy strzeżone kąpieliska, znajdujące się w Sobieszewie, w Orlu oraz w Świbnie.