AzjaPorady

Wizy do Chin i legalizacja dokumentów

Yuzhu Feng

Wyjazd na kontynent azjatycki przy pandemii COVID-19 wymaga dodatkowych ostrożności. Starając się o wizy do Chin będziemy zmuszeni cierpliwie przechodzić kolejne fazy tego procesu. Wypełnianie wniosku o chińskie wizy jest najbardziej czasochłonne i szczegółowe.

Żeby otrzymać potrzebne dokumenty musimy udać się do Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie albo do Konsulatu Generalnego Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Od 10 maja 2019 roku, przed takim spotkaniem powinniśmy wypełnić wniosek oraz umówić się na wizytę przez stronę internetową. Trzeba pamiętać, aby nasz paszport był ważny przynajmniej pół roku dłużej niż otrzymana wiza. Więcej dowiecie się na www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-chin/

Jakie papiery są niezbędne do złożenia wniosku o wizę? Należy przygotować:

– wniosek wizowy (wypełniony czytelnie i kompletnie w języku polskim, chińskim lub angielskim)
– kolorową, aktualną fotografię (należy ją nakleić na składany wniosek wizowy)
– paszport (ważny minimum pół roku od daty złożenia)
– potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego w obie strony
– potwierdzenie rezerwacji w hotelach

Warto zajrzeć na stronę www.serwiskonsularny.pl by dowiedzieć się więcej.

Chińskie wizy podzielone są na różne rodzaje. M to wiza biznesowa, X to wiza studencka, jednak najpopularniejszą jest Wiza L – czyli uprawniająca do wjazdu w celach turystycznych albo w związku z odwiedzinami rodziny bądź przyjaciół. Musimy pamiętać, że przy podróży do rodziny, trzeba udowodnić nasze pokrewieństwo składając odpowiedni dokument przy wniosku o wizę. Czas trwania takiej wizy wynosi 3 miesiące.

Od 2018 roku w Warszawie działa też Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych pośredniczące przy przyznawaniu wiz. Poza nią funkcjonują prywatne biura wspierające aplikantów. Jeśli nie czujemy się pewnie przy załatwianiu takich spraw, to możemy skorzystać z usług firm, które oferują pośrednictwo wizowe. Dzięki nim nie będziemy się martwić o liczne formalności. Jedną z lepszych jest Centrum Wiz. Realizują różne rodzaje tych dokumentów do wielu krajów świata, w tym do Chin, gdzie znajdziemy możliwość wykonania wizy pracowniczej, turystycznej, studenckiej i biznesowej. Następną spółką pomagającą w uzyskiwaniu wiz do Chin jest Aina. Tutaj także znajdziemy wiele innych państw, do których uzyskamy potrzebne dokumenty. Kolejne firmy świadczące podobne usługi to m. in. Bissole, Wiza24 lub Wiza Szybko.

Z kolei legalizacja dokumentów, również możliwa jest za pośrednictwem firm np. www.serwiskonsularny.pl/faq/legalizacja-dokumentow/ albo Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ogólnie rzecz biorąc, legalizacja wyrobionych papierów ma potwierdzić ich autentyczność oraz pochodzenie z właściwego urzędu. Konieczna jest, żeby posługiwać się dokumentem w kraju za granicą, który nie został objęty zapisami konwencji haskiej. Legalizacji dokonujemy na wniosek dostępny na stronie internetowej MSZ. Jednym z przedsiębiorstw zajmujących się legalizacją jest wspomniana już Wiza Szybko. Cena oraz czas wykonania takiego potwierdzenia prawdziwości zależy od konsulatu danego kraju. W przypadku Chin wyniesie on, co najmniej 7 dni.

3.8/5 - (liczba ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *