Azja

Bali – 31 Zaskakujących Informacji

bali zbocza

Od 1960 roku Bali urosło do rangi znanego międzynarodowego miejsca turystycznego. Wyspa Bali stała się egzotycznym miejscem wypoczynku i rekreacji. Niesamowite świątynie i religia Bali, w połączeniu z imprezowaniem, surfingiem i historią Bali, wciąż przyciągają turystów. Oto ciekawe informacje oraz ciekawostki o Bali o których być może nigdy nie słyszeliście!

1. Miejsce, w którym znajduje się Bali, jest dość interesujące i nazywa się Trójkątem Koralowym. Trójkąt Koralowy dostaje wodę z zachodniej Indonezji, Filipin, Malezji, Wysp Salomona, Papui Nowej Gwinei i Timoru i dlatego obszar ten jest jak Amazonia mórz.

2. Dawno temu, w pogoni za tuńczykiem, rybacy kierowali swoje kutry do zatoki Lovina. Dziś turyści towarzyszą rybakom, którzy tropią delfiny, które z kolei prowadzą je do wielkich ławic tuńczyka.

3. Na Bali są 2 aktywne wulkany. Góra Batur i Góra Agung. Mimo, że jest to główna atrakcja turystyczna, to jednak każda erupcja może pochłonąć dużą liczbę istnień ludzkich.

4. Ważne jest, aby odwiedzać główne świątynie podczas zwiedzania Bali, ale nie trzeba będzie daleko szukać, aby zobaczyć je w ogóle. Świątynie służą jako sanktuaria dla prawie każdego domu i wioski na wyspie, a te większe pokazują bogactwo każdego właściciela. To, co naprawdę czyni niektóre z tych świątyń wyjątkowymi, to cechy wody. W takich miejscach jak Tirta Empul można kąpać się w świętej wodzie.

5. Bali ma jedno z największych zagęszczeń spa na świecie. Na Bali łatwo jest znaleźć gabinet masażu – w rzeczywistości na całej wyspie znajduje się około 1200 miejsc w których można się zrelaksować.

6. Najdroższa na świecie kawa Kopi Luwak jest jedną z specjalności na Bali. Ziarna tej kawy są zbierane z odchodów, łaskuna muzanga, nazywanego popularnie cywetą,

7. Nazwiska są dziwne, ponieważ są tylko cztery dla mężczyzn i kobiet, pierwszy urodzony-Wayan, drugi-Made, trzeci-Nyoman i czwarty-Ketut. Piąte dziecko zaczyna znowu jako Wayan. Ludzie otrzymują serię pseudonimów, a niektórzy trzymają się oryginalnych imion.

bali

8. Bali ma tylko dwa sezony: Pora sucha (od kwietnia do października) i pora deszczowa (od października do kwietnia).

9. Kiedy dziecko osiąga wiek dojrzewania na Bali, musi przejść rytuał wypełniania zębów. Ceremonia ta ma charakter wysoce symboliczny i symbolizuje trzy rzeczy: dojrzewanie, stanie się człowiekiem ze zwierzęcia, a także opanowanie 6 ludzkich złych rzeczy, do których należą pragnienie, chciwość, złość, dezorientacja, zazdrość i uległość pod wpływem innych złych ludzi.

10. Nazywana jest Wyspą Pokoju, Wyspą Miłości i Poranka Świata, Wyspą Hinduizmu i Wyspą Bogów.

11. Odsłonięty w 2018 r. posąg Garuda Wisnu stoi na wysokości 120 metrów a zbudowanie go zajęło ponad 20 lat. Masywna rzeźba przedstawia Lorda Wisznu ujeżdżającego mitycznego ptaka Garuda. Dla porównania: Statua Wolności ma wysokość 93 metrów.

12. Grzecznie jest zostawić jedzenie na talerzu. Jeśli jesteś zaproszony do domu Balijczyka, powinieneś zostawić trochę jedzenia na talerzu.

13. Dzięki wulkanom, powstają czarne piaski. Nawet jeśli nie chcesz być brudny, nie będziesz w stanie oprzeć się czarnej, pięknej plaży, zwłaszcza nocą.

14. Między październikiem a kwietniem można spodziewać się codziennych opadów deszczu. Pogoda w tropikach jest trudna do przewidzenia.

15. Wyobraźmy sobie duży budynek komercyjny wykonany w całości z bambusa. Bali oferuje niesamowitą możliwość odwiedzenia jednego z takich budynków, który jest fabryką czekolady. Została ona otwarta w listopadzie 2011 roku.

16. Tańce i przedstawienia Balijczyków są ważną częścią balijskiej religii i kultury. Te tańce i spektakle są włączone do każdego rytuału na Bali. Oznaczają one oddanie się miejscowych bogom.

17. Okrążenie wyspy samochodem zajmie kilka dni. Wyspa ma powierzchnię 5780 kilometrów kwadratowych.

18. Indonezja jest domem dla ponad 1000 języków i dialektów. Bali ma swój własny zestaw języków i jest pod wpływem innych sąsiednich narodów. Stąd też do powszechnie używanych języków na Bali należą balijski, niektóre dialekty języka indonezyjskiego oraz Kawi, rodzaj starego języka japońskiego.

19. Miejsce, w którym znajduje się Bali, jest dość interesujące i nazywa się Trójkątem Koralowym. Trójkąt Koralowy zaopatruje się w wodę z zachodniej Indonezji, Filipin, Malezji, Wysp Salomona, Papui Nowej Gwinei i Timoru.

20. Większość mieszkańców Bali posługuje się 3 językami: Balijskim, indonezyjskim i angielskim.

21. Indonezja jest największym na świecie krajem muzułmańskim, ale Bali ma większość ludności hinduskiej. Tak więc ludzie, którzy kochają jeść świnie, mogą cieszyć się tu pieczoną wieprzowiną, która w innych częściach kraju jest niedostępna.

22. Ogromna popularność Bali dała impuls do rozwoju branży turystycznej. Przemysł turystyczny tego miejsca jest tak duży, że około 80% gospodarki to turystyka.

23. Jest to powszechne balijski pogląd: kiedy rodzi się dziecko, zabiera ze sobą czterech aniołów, którzy mają chronić je przed złymi duchami lub złymi wydarzeniami do 4 roku życia. Rodzicom nie wolno też kłaść dzieci na ziemi, dopóki nie skończą 3 miesięcy. Niemowlęta mają być noszone wszędzie do 12 tygodnia życia.

24. Kalendarz Pawukon jest kalendarzem na Bali i ma tylko 210 dni. Zgodnie z tym kalendarzem, każdy rok jest podzielony na sześć miesięcy i jeden miesiąc to 35 dni. Jest też inny kalendarz używany na Bali. Nazywa się on Sasih i jest to kalendarz mający 12 miesięcy księżycowych.

bali

25. Balijczycy są miłośnikami zwierząt domowych i w większości domów istnieją co najmniej dwa gatunki zwierząt – od psów, kotów, ptaków po bydło, świnie i kurczaki.

26. Bali słynie z bogatego dziedzictwa sztuki, w rzeczywistości wyspa wypełniona jest mnóstwem tradycyjnych form tańca i rękodzieła, których nie ma nigdzie indziej na świecie.

27. Bali raz w roku obchodzi dzień Neypi, dzień, w którym cała wyspa jest zamknięta, co oznacza brak pracy, brak podróży, nawet prądu, i brak hałasu. Ludzie spędzają ten dzień medytując i zastanawiając się nad sobą.

28. Wody indonezyjskie są domem dla około 3000 różnych rodzajów ryb. To dwa razy więcej, niż na Wielkiej Rafie Koralowej.

29. Bali jest domem dla 4 głównych jezior: Jeziora Batur, Beratan, Buyan i Tamblingan. Jezioro Batur jest największym z nich.

30. Na północy Bali możesz zauważyć delfiny i jest tutaj 15 różnych rodzajów delfinów.

31. Góra Agung jest aktywnym wulkanem na wyspie Bali, który już wielokrotnie wybuchł w ciągu ostatnich lat. Stanowiący najwyższy punkt na Bali, Mount Agung ma wysokość 3031 metrów i można go zobaczyć niemalże z każdego miejsca na wyspie.

Garuda Wisnu
Posąg Garuda Wisnu

Pytania i Odpowiedzi

Co jest ciekawego na Bali?

Bali jest powszechnie znane z niesamowitych, czystych plaż o białym piasku. To tropikalny raj na Ziemi. Co ciekawe, Bali jest również domem dla oszałamiających plaż wulkanicznych o czarnym piasku dzięki aktywnym wulkanom, które unoszą się nad wyspą.

Dlaczego Bali jest takie sławne?

Bali często zostało nagrodzone jako miejsce turystyczne numer jeden na świecie. Według gości z całego świata, Bali oddaje esencję egzotycznej i autentycznej kultury.

Czy Bali Indonezję można bezpiecznie odwiedzić?

Bali jest stosunkowo bezpieczne. Historycznie na Bali miały miejsce klęski żywiołowe, a także terroryzm. Choć nie są one częste, zawsze stanowią ryzyko podczas podróży na Bali. Ostatnie poważne zagrożenie miało miejsce w 2002 roku podczas wybuchów bomb.

Czy Bali to biedny kraj?

Choć liczba osób żyjących poniżej oficjalnej granicy ubóstwa na Bali należy do najniższych w Indonezji i wynosi mniej niż 5%, to jednak według oficjalnych statystyk wyspa Bali znajduje się tuż obok wysp Nusa Tenggara, gdzie prawie jedna czwarta ludności jest biedna.

Czy można pić alkohol na Bali?

W 2015 roku rząd Indonezji zakazał sprzedaży alkoholu w minimarketach i małych sklepach, z wyjątkiem Bali. Sprzedaż była dozwolona w supermarketach, restauracjach, barach, klubach i hotelach.

Czy na Bali jest dużo przestępstw?

Całkowita liczba zgłoszonych przestępstw na Bali w 2016 roku wyniosła 3 347 przypadków. Chociaż liczba ta spadła o 10 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, niektórzy eksperci nadal uważają Bali za niebezpieczne. Miasto Denpasar było najbardziej niebezpiecznym obszarem na Bali, gdzie odnotowano 1405 przypadków przestępstw.