Porady

Jakie ubezpieczenie trzeba kupić przed wyjazdem samochodem na urlop, aby podróż była bezstresowa?

Oczywiście – OC, ale to tylko minimum. Co zabezpieczy nas przed nocą na pustkowiu w zepsutym pojeździe? Co zrobimy, gdy nie znamy języka, a mieliśmy wypadek?

Nikomu nie marzy się droga na wypoczynek jak z koszmaru, ale niestety i takie sytuacje mają miejsce. Okazuje się, że wielu właścicieli pojazdów dość niefrasobliwie podchodzi do wycieczek samochodowych własnym pojazdem. Zapominają nie tylko sprawdzić czy mają aktualne OC, ale często również nie wiedzą, że w ramach OC nikt nie odholuje im pojazdu do domu i nie udzieli pomocy.

Assistance – opieka nad pojazdem i kierowcą

Polisa assistance to bardzo wygodna forma wsparcia ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. W czasie obowiązywania polisy możemy liczyć nie tylko na wsparcie mechaników, lecz również dowóz paliwa czy wymianę ogumienia. Bardzo często ubezpieczenie obejmuje również wsparcie prawne i tłumacza, który wyjaśni nam wszystkie niezbędne formalności.

Ubezpieczenie assistance na mubi.pl zostało szczegółowo opisane w formie pytań i odpowiedzi. Przeczytaj i sprawdź swoją wiedzę.

Jak wygląda zgłoszenie takiej pomocy?

Wystarczy skontaktować się z doradcą pod numerem wskazanym w umowie zawartej z ubezpieczycielem i opisać zaistniałą sytuację. W zależności od tego, jakiej pomocy oczekujemy, i jaką wykupiliśmy przed wyjazdem, konsultant linii telefonicznej rozpocznie organizowanie dla nas wsparcia. Z ubezpieczycielem powinniśmy skontaktować się jak najszybciej po zdarzeniu. Jeśli jednak byliśmy nieprzytomni np. w skutek wypadku drogowego i nie mogliśmy zadzwonić do wystawcy polisy, nie będzie to traktowane jako podstawa do odmówienia świadczeń.

Polisa assistance – roczna i krótkoterminowa – co wybrać?

Ponieważ nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe nie musimy mieć wykupionej ochrony na cały rok. Jeśli zazwyczaj nie wyjeżdżamy z miasta lub miejscowości to może się okazać, że jest to zbędny wydatek. Niemniej, gdy zdarza nam się w ramach urlopu czy podróży do rodziny dalszy wyjazd przynajmniej raz w roku, warto szczegółowo poznać zakres ochrony tego ubezpieczenia. Assistance roczny można najczęściej kupić w pakietach przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jest to o tyle wygodna sytuacja, że kupowanie polis w zestawach okazuje się bardzo często dużo tańsze. Jeśli już niedługo czeka nas zakup lub przedłużenie OC warto sprawdzić, choćby w internecie, o ile wyższa będzie cena pakietu. Polisa assistance może występować też w krótszych wariantach tj.: 7 dniowych, 14 dniowych oraz miesięcznych. Zasadniczo nie różni się ona od pakietu rocznego. Ważne jest to, że obejmuje ochroną jedynie wybrany przez właściciela odcinek czasu. Nie płaci on za więcej dni niż faktycznie potrzebuje.

Masz więcej pytań? Przeczytaj koniecznie więcej o assistance krótkoterminowym na https://mubi.pl/poradniki/assistance-krotkoterminowe/.

Co trzeba sprawdzić w OWU?

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na okres karencji, czyli moment, od którego zaczyna obowiązywać ochrona. Często nie jest to dzień podpisania umowy, ani nawet dzień zapłaty, konkretna liczba dni od podpisania polisy. Sprawdźmy limity określone w umowie. Często za odholowanie auta, powyżej określonej w OWU liczby kilometrów od miejsca zamieszkania, musimy dodatkowo zapłacić. Pamiętajmy, że wszystko, czego możemy oczekiwać od towarzystwa ubezpieczeniowego zostało opisane oraz zapisane w umowie. Jeżeli czegoś nie wiemy – pytajmy sprzedawców, agentów i doradców. Czasem dla własnej wygody, a także komfortu wyjazdu warto wybrać nie minimalny czy podstawowy zakres polisy, ale ten bardziej rozbudowany. Możemy wtedy wyruszyć w podróż z głową wolna od potencjalnych stresów i zmartwień.

Ceny polisy

Ceny ubezpieczenia nie są wysokie, zazwyczaj możemy kupić je w kwocie około 50 złotych za 7 dniowy podstawowy pakiet ochrony. Naturalnie im bardziej odległe i niebezpieczne rejony podróży wybierzemy, tym droższa będzie składka ubezpieczenia. Polska oraz kraje europejskie objęte są przez większość ubezpieczycieli podstawowymi pakietami. Cena zawyżająca kwotę opłat za polisę jest wiek pojazdu. Niestety ubezpieczalnie potrafią odmówić ochrony autom powyżej 10 lat. Nie warto się jednak zrażać i należy sprawdzić czy inna firma nie wystawi polisy dla takiego samochodu, ponieważ w tym zakresie towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie decydują, komu sprzedają polisy.