Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Witoldzie Pileckim

źródło: Wikipedia

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu, mieście w Karelii, które znajduje się obecnie na terytorium północno-zachodniej Rosji. Jego rodzina miała szlacheckie pochodzenie i używała herbu Leliwa.

Co jeszcze warto wiedzieć o Witoldzie Pileckim ? Oto wybrane ciekawostki:

1. Urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu, mieście w Karelii, które znajduje się obecnie na terytorium północno-zachodniej Rosji. Jego rodzina miała szlacheckie pochodzenie i używała herbu Leliwa.

2. Jego rodzicami byli Julian Pilecki, który pracował jako leśnik oraz Ludwika Pilecka z domu Osiecimska. Poza Witoldem Pileccy doczekali się jeszcze Marii, Józefa, który zmarł w wieku 5 lat, Wandy i Jerzego.

3. Pileccy posiadali niegdyś majątek na Nowogródczyźnie. Został im jednak odebrany za udział dziadka Witolda, Józefa, w powstaniu styczniowym. Józef przebywał ponadto 7 lat na zesłaniu na Syberii.

4. W 1918 r. Witold dołączył do oddziałów Samoobrony Wileńskiej. Walczył z oddziałami komunistycznymi i dowodził obroną barykady w Ostrej Bramie. Po wyparciu z miasta dołączył do oddziału kawalerii Samoobrony Wileńskiej, którym dowodzili bracia Władysław i Jerzy „Łupaszka” Dąmbrowscy. Do jesieni 1919 r. uczestniczył w walkach o Brześć, Lidę, Mińsk Litewski i Baranowicze.

5. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Jako ułan bił się m.in. pod Płockiem, Kojdanowem, Mławą, Stołpcami, Chorzelami i Druskiennikami. Walczył również o odzyskanie Wilna. Podczas II wojny światowej bił się w kampanii wrześniowej, a następnie działał w konspiracji.

6. W 1931 r. ożenił się z Marią Ostrowską, nauczycielką szkoły powszechnej. Mieli razem dwoje dzieci, Andrzeja, urodzonego w 1932 r. i Zofię, urodzoną w 1933 r. Dzieci wychowywały się w majątku Sukurcze koło Lidy, należącym niegdyś do babki Witolda.

7. Znał biegle trzy języki, niemiecki, francuski i rosyjski. Był nadzwyczajnym słuchaczem Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego, ale musiał przerwać studia. Naukę znów podjął w ramach korespondencyjnych studiów na Wydziale Rolnym Uniwersytetu w Poznaniu.

8. Gdy nie wojował zajmował się rolnictwem, w szczególności uprawą koniczyny na nasiona, a także mleczarstwem. Udzielał się społecznie, chętnie pomagał ludziom. Był naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej i założył kółko rolnicze. W wolnych chwilach pisał wiersze i malował obrazy.

9. W konspiracji używał fałszywego nazwiska Tomasz Serafiński. Dokumenty znalazł w jednym z mieszkań. Przywłaszczył sobie tożsamość, myśląc, że prawdziwy Serafiński nie żyje. W rzeczywistości był on jednak ukrywany po odniesieniu ran w czasie obrony Warszawy. Pilecki miał okazję poznać Serafińskiego w 1943 r.

10. Zgłosił się na ochotnika do misji w obozie Auschwitz. Dał się aresztować podczas łapanki 19 września 1940 r. Dzięki niemu informacje o panujących tu warunkach dotarły do Londynu. Zagrożony dekonspiracją zbiegł z obozu wraz z dwoma kompanami w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r.

11. Walczył również podczas powstania warszawskiego. Bronił m.in. budynku, w którym znajdowała się redakcja „Rzeczpospolitej”. Obrona została nazwana Redutą Witolda. Zapisała się w historii zarówno tym, że przetrwała wyjątkowo długo, jak również tym, że niż została zdobyta przez Niemców.

12. Pomimo polecenia opuszczenia kraju w 1946 r. zdecydował się pozostać. Był jednak na oku bezpieki, co doprowadziło do aresztowania go i przeprowadzenia pokazowego procesu. 15 marca 1948 r. został skazany na śmierć. 25 maja został zabity strzałem w tył głowy w więzieniu na Rakowieckiej. Nie wiadomo, gdzie został pochowany.

13. 1 października 1990 r. wyrok w sprawie Witolda Pileckiego został unieważniony. Pilecki został ponadto pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 1995 r. i Orderem Orła Białego w 2006 r.

14. Profesor Michael Foot, brytyjski historyk, nazwał Pileckiego „jednym z sześciu najodważniejszych ludzi na świecie walczących w konspiracji podczas II wojny światowej”.

15. W kościele w Krupie (obecnie Krupowo pod Lidą) do tej pory znajdują się dwa obrazy namalowane przez Witolda Pileckiego. Jeden przedstawia św. Antoniego a drugi Matkę Bożą Nieustającej Pomocy.