Ciekawostki

10 Ciekawostek dla Dzieci o Krajach Śródziemnomorskich

morze

Krajobraz śródziemnomorski natychmiast kojarzy się nam z lazurową wodą, skalistymi wybrzeżami, miejscowościami położonymi na malowniczych wzniesieniach i oczywiście ze słońcem. Jest jak synonim udanych wakacji i relaksu w pięknych okolicznościach przyrody.

Jakie ciekawostki warto o nim poznać?

1. Nazwa Czarnogóry nawiązuje do gęstych lasów, jakie porastają ten niewielki kraj. W dawnych czasach z daleka czarnogórskie wzniesienia wydawały się marynarzom czarne i stąd wzięła się nazwa Montenegro.

2. Santorini to wulkaniczna wyspa grecka znajdująca się na Morzu Egejskim. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych greckich wysp i za wyspę niezwykle romantyczną. Wyróżnia się dzięki białej zabudowie z charakterystycznymi niebieskimi dachami.

3. Krajobraz śródziemnomorski nie byłby kompletny bez wąskich włoskich uliczek na starówkach wielu miejscowości. Rekordowo wąskie ulice we Włoszech mają nawet mniej niż pół metra szerokości, a to oznacza, że może przez nie przejść maksymalnie jedna szczupła osoba na raz.

4. Monako jest drugim najmniejszym państwem na świecie po Watykanie. Jego powierzchnia to tylko 2 kilometry kwadratowe. To właśnie tutaj znajduje się słynne Monte Carlo, gdzie znajdują się luksusowe kurorty, kasyna i hotele.

5. W regionie śródziemnomorskim panują idealne warunki do uprawy winogron, kiwi, cytryn, oliwek czy pomarańczy. Wszystkie te produkty smakują w krajach śródziemnomorskich znacznie lepiej niż na przykład w Europie Środkowej.

6. Region śródziemnomorski wyróżnia się występowaniem tak zwanych gleb cynamonowych, które są niezwykle urodzajne i idealnie nadają się do uprawy drzew cytrynowych.

7. Śródziemnomorski region nazywany jest kolebką cywilizacji, ponieważ właśnie w krajach takich, jak Włochy czy Grecja rozwijały się cywilizacje starożytne.

8. Najstarszą i najatrakcyjniejszą dla wielu turystów częścią regionu jest riwiera Turecka, która co roku przyciąga miliony turystów. Znajdują się tutaj długie, piaszczyste plaże z dostępem do morza, luksusowe promenady, sklepy i hotele.

9. W starożytnych czasach Morze Śródziemne było bardzo ważnym akwenem, po który poruszali się nie tylko podróżnicy, ale również kupcy.

10. Morze Śródziemne wyróżnia się na tle innych mórz, ponieważ jego przypływy są mniej widoczne.