Ciekawostki

13 ciekawostek dla dzieci na temat Gekonów

gekon

Gekony to zwierzęta, które każdy z nas spotkał chociaż raz w swoim życiu. Zazwyczaj mamy z nimi do czynienia w ogrodach zoologicznych, gdzie są jednym z prezentowanych gatunków, możemy jednak spotkać je również w domach, ponieważ mogą być one trzymane w warunkach domowych w specjalnych terrariach. Gekony są bardzo ciekawym gatunkiem zwierząt, dlatego chcielibyśmy opowiedzieć wam kilka ciekawostek na ich temat.

1. Na świecie żyje około 1200 gatunków gekonów opisanych przez naukowców – oczywiście ich liczba może być jeszcze większa.

2. Na terenie Europy w warunkach naturalnych spotkać możemy tylko 7 gatunków gekonów.

3. Gekony to najpopularniejsze gady, które możemy spotkać w terrariach miłośników tego rodzaju zwierząt.

4. Skóra gekonów pokryta jest rzadko spotykanymi ziarnistymi łuskami.

5. Bardzo ciekawy jest fakt, iż gatunki żyjące w ciągu dnia oraz nocą różnią się od siebie kształtem źrenicy. Gatunki żyjące w ciągu dnia mają źrenice okrągłe, zaś nocne gekony mają źrenice pionowe.

gekon

6. Gekony nie posiadają ruchomych powiek jak ludzie – ich powieki są przyrośnięte w związku z tym nie nawilżają powierzchni gałki ocznej. Funkcję tę przejmuje język gekonów.

7. Gekony są naprawdę silnymi gadami – potrafią one utrzymać całe swoje ciało zaczepione tylko na jednym palcu.

8. Kolejnym faktem o sile gekonów jest to, że potrafią one udźwignąć ciężar odpowiadający masie nogi noworodka.

9. Gekony należą do gadów, które potrafią zmieniać swój kolor – jest to ich sposób unikania niebezpieczeństwa.

10. Gekony mimo swej wyjątkowości mają naprawdę prymitywny organizm. Ich ciało jest najbardziej prymitywne ze wszystkich jaszczurek.

11. Gekony to jedyne jaszczurki, które potrafią wydawać odgłosy.

12. Gekony posiadają specyficzne narządy czepne, które umożliwiają im wspinanie się po całkowicie gładkich powierzchniach.

13. Jak większość jaszczurek gekony potrafią odrzucać swój ogon w odpowiedzi na zagrożenie. Fizjologicznie w ogonie gromadzony jest tłuszcz, nie ma on zatem większego znaczenia dla życia tych organizmów. Podlega on regeneracji jak u większości jaszczurek.