Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek technologicznych

technologia

Technologia to motor napędowy cywilizacji, który sprawia, że żyje nam się lepiej i wygodniej, a krajobraz w miastach zmienia się z każdą dekadą.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki technologiczne.

1. Od kilku lat istnieje na świecie system, który potrafi zmieniać aktywność neuronową na tekst, a więc w pewnym sensie działa tak, jak mózg człowieka.

2. Porsche oraz Boeing pracują nad stworzeniem nowego pojazdu, który będzie latającym samochodem. Do tej pory takie wehikuły pojawiały się tylko w filmach fantastyczno-naukowych.

3. Drukarki 3D istnieją już od dawna, ale co jakiś czas pojawiają się „wydruki”, które zaskakują. Jednym z nich jest pierwsza w historii łódź podwodna wydrukowana w technologii 3D.

4. Francuscy naukowcy stworzyli egzoszkielet, który może być sterowany za pomocą mózgu. Jest to kolejny krok ku stworzeniu alternatywy dla osób, które straciły kończyny lub urodziły się bez nich.

5. Naukowcy z uniwersytetu w Buffalo inspirowali się perłami, aby stworzyć plastik, który jest jeszcze mocniejszy niż stal. Materiał ten może w przyszłości znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i życia.

6. Naukowcy z MIT zupełnie przez przypadek odkryli materiał, który wyróżnia się najciemniejszym odcieniem czerni występującym na świecie. Kolor ten pochłania ponad 99 procent światła.

7. Grupie inżynierów udało się stworzyć łódź, która jest w stanie tworzyć krę. Dzięki jej używaniu można by w przyszłości odtworzyć lodowce, a tym samym ustabilizować zniszczony przez człowieka ekosystem.

8. Naukowcy z University of Glasgow stworzyli sztuczny język, który ma dwa rodzaj kubków smakowych i został stworzony z myślą o testowaniu whisky. Podobno potrafi bardzo dokładnie ocenić walory smakowe trunku.

9. Naukowcom udało się stworzyć soczewkę kontaktową, która dalece wykracza poza funkcje zwykłych soczewek. Po pierwsze jest bardzo wrażliwa na nawet najmniejszy ruch oka, a po drugie ma opcję zoom. Wystarczy w określony sposób mrugnąć, aby oddalić lub przybliżyć obraz.

10. Dziewiętnastoletni student z Katalonii użył klocków LEGO, aby stworzyć zrobotyzowaną protezę własnej ręki.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *