Ciekawostki

Patyczaki – Ciekawostki, Informacje i Fakty

patyczak

Patyczak to rodzaj owada, który faktycznie wygląda jak kij. Używa kamuflażu, aby wyglądać jak gałęzie drzew, na których żyje. Oto ciekawostki i ważne informacje o patyczakach.

1. Patyczaki różnią się wielkością. Niektóre są tak małe jak 1.5 centymetr długości, podczas gdy inne mogą rosnąć do nieco ponad 30 centymetrów.

2. Kilka gatunków, takich jak Carausius morosus, są w stanie zmienić swoją pigmentację, aby dopasować się do otoczenia – jak kameleon.

3. Patyczaki są jednymi z najlepszych zakamuflowanych zwierząt w królestwie zwierząt. Niektóre z nich mogą zmieniać kolory, aby dopasować się do drzew lub liści w tle.

natura

4. Ich jaja przypominają nasiona.

5. Patyczaki to gatunek, zdolny do rozmnażania się prawie całkowicie bez udziału samców.

6. Ich odchody zawierają rozdrobniony materiał roślinny, który staje się pożywieniem dla innych owadów.

zbliżenie na patyczaka

7. Patyczaki występują na całym świecie w cieplejszym klimacie, zwłaszcza w tropikach. Lubią lasy i łąki. Niektóre są nocne i przebywają nieruchomo w ciągu dnia, żerując i przemieszczając się w nocy.

8. Jedna samica składa od 100 do 1200 jaj, w zależności od gatunku. Jajka przypominają kształtem i wielkością nasiona i mają twardą skorupkę. Inkubacja trwa od 3 do 18 miesięcy.

9. Patyczaki potrafią regenerować kończyny. Jeśli ptak lub inny drapieżnik złapie się za jego nogę, patyczak może nadal łatwo uciec. Używając specjalnego mięśnia do zerwania go w słabym stawie, owad po prostu porzuca nogę w strategii obronnej. Następnie regeneruje koniczynę.

patyczak chodzący po ręce

10. Niektórzy trzymają patyczaki jako zwierzęta domowe. Jest on dość łatwy w pielęgnacji i może być karmiony liśćmi, takimi jak sałata. Potrzebuje on dość wysokiej, zamkniętej, szklanej powierzchni.

11. Niektóre patyczaki mają skrzydła. Mogą być też jaskrawo kolorowe. Gdy drapieżnik przychodzi blisko patyczka mogą otworzyć swoje jasne skrzydła, a następnie zamknąć je ponownie, aby zdezorientować drapieżnika.

Pytania i odpowiedzi

Co jedzą Patyczaki?

Patyczaki są roślinożerne, zjadają tylko rośliny. Żywią się jagodami, winoroślą i liśćmi. Jedzą w nocy.

Czy patyczak może cię zranić?

Większość patyczaków nie może cię skrzywdzić, ponieważ nie mają cierni ani trucizny. Ale niektóre gatunki mają kolce na nogach przeznaczone do szczypania drapieżników. Chociaż to szczypanie boli i może rana krwawić, nie mogą zrobić nic więcej niż to.

Do czego są dobre patyczaki?

Patyczaki mogą być idealnymi zwierzętami domowymi. Jedzą sałatę, co oznacza, że nie trzeba uprawiać egzotycznych roślin tylko po to, aby nakarmić owady. Nie mogą zaatakować i zniszczyć twojego domu, więc nie musisz się martwić o żadnych uciekinierów którzy uciekną z terrarium. Uczą dzieci dbać o życie, więc mogą być idealnym pierwszym zwierzakiem dla dzieci.

Jak długo żyją patyczaki?

Średnia długość życia patyczaków wynosi dwanaście miesięcy, ale w niewoli mogą one żyć dłużej.

Czy patyczaki potrzebują wody?

Patyczaki uzyskują ich zapotrzebowanie na żywność i wodę z liści, które jedzą. Delikatna mgła wody musi być rozpylana w ich zamknięciu raz dziennie.

Czy patyczaki potrzebują światła słonecznego?

Patyczaki są najszczęśliwsze, gdy temperatura w ciągu dnia wynosi od 23 do 26 stopni Celsjusza. W razie potrzeby można użyć lampy ocieplającej terrarium. Ważne jest, aby owady nie mogły dostać się do żarówki, ponieważ będą się one przypalać.

Dlaczego moje patyczaki ciągle umierają?

Jeśli dostaną liście, które zostały opryskane pestycydami, mogą umrzeć. Jeśli nie da się im wystarczająco dużo miejsca, mogą walczyć z innymi owadami, które są z nimi trzymane, i jeść je.