Ciekawostki

10 Intrygujących Ciekawostek o Witaminie E

orzechy

Witamina E często nazywana jest witaminą młodości i płodności.

Nazywana również tokoferolem jest w stanie pozytywnie wpływać na wygląd i kondycję ciała, a także chronić przed niektórymi rodzajami nowotworu.

Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

1. Najsilniejszy przeciwutleniacz

Witamina E uznawana jest za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy w przyrodzie.

2. Produkty pochodzenia roślinnego

Naturalnie występuje w produktach pochodzenia roślinnego, dlatego niemal nie zdarza się, żeby na jej niedobór cierpieli weganie czy wegetarianie. Znajduje się między innymi w orzechach, migdałach, bakaliach, oleju słonecznikowym, szpinaku, pomidorach czy jabłkach.

3. Olej słonecznikowy

Wypicie niewielkiej ilości oleju słonecznikowego jest w stanie niemal w całości wyczerpać dzienne zapotrzebowanie na witaminę E. Dziennie dorosłej osobie wystarczyłoby również zjedzenie około 100 gram orzechów laskowych. Bardzo dużo tej substancji znajduje się również w naci pietruszki.

4. Odporna na wysoką temperaturę

Witamina E jest odporna na wysoką temperaturę, ale traci sporo ze swojej wartości podczas mrożenia. Nie powinna być również narażona na ciągłe promieniowanie słoneczne czy kontakt z metalami ciężkimi i nadtlenkami.

5. Hamowanie procesów starzenia

W kremach witamina ta stosowana jest, ponieważ ma zdolność hamowania procesów starzenia się skóry. Dzięki niej skór zyskuje elastyczność i miękkość, mniejsze zmarszczki są znacznie mniej widoczne, a skóra widocznie nawilżona.

6. Zwiększenie płodności

W medycynie witamina E stosowana jest w lekach, których celem jest zwiększenie płodności lub jej przedłużenie.

7. Działania antynowotworowe

Najnowsze badania wykazują działania antynowotworowe witaminy E. Zastrzyk z ekstraktem witamin powoduje natychmiastowe kurczenie się nowotworu, ale metoda ta jest jeszcze w fazie szczegółowych badań.

8. Wspomaga proces krążenia

Witamina E chroni komórki przed wolnymi rodnikami i wspomaga proces krążenia. Osoby, które nie cierpią na jej niedobór, mają mniejsze szanse na powstawanie zakrzepów.

9. Osłabiają wchłanianie

Stosowanie środków antykoncepcyjnych, nadczynność tarczycy czy palenie papierosów osłabiają wchłanianie witaminy E.

10. Niedobór witaminy E

Ludzie, którzy cierpią na niedobór witaminy E, na początku czują się zmęczeni, mają problemy skórne i są podatni na wszelkie infekcje. Później mogą pojawić się również anemia, problemy ze wzrokiem, a nawet uszkodzenie układu nerwowego.