Ciekawostki

15 Interesujących Ciekawostek o Filmie Wielki Szu

wielki szu
Wambierzyce, filmowy Lutyń. Po lewej hotel, w którym zatrzymał się „Wielki Szu” / źródło: Barbara Maliszewska / Wikipedia

„Wielki Szu” to polski film kryminalny z początku lat osiemdziesiątych, który ma obecnie status kultowego. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. „Wielki Szu” powstał w 1982 roku, a reżyserem filmu był Sylwester Chęciński, który odpowiadał również za reżyserię „Samych swoich” czy „Rozmów kontrolowanych”.

2. Głównym bohaterem filmu jest starzejący się szuler, który wychodzi z więzienia, a okoliczności zmuszają go, aby wrócił do swojego zawodu. Postać ta została doskonale zagrana przez uznanego aktora, Jana Nowickiego.

3. W filmie, poza Janem Nowickim, pojawiła się cała plejada gwiazd polskich. Można tutaj zobaczyć między innymi Leona Niemczyka, Grażynę Szapołowską, Jana Frycza czy też Andrzeja Pieczyńskiego.

4. Zdjęcia do filmu powstawały w kilku polskich miastach, a mianowicie w Wambierzycach, Warszawie, Wrocławiu, Siechnicach oraz w Polanicy-Zdroju.

5. Scenarzystą filmu był Jan Purzycki, który praktycznie nie opuszczał planu, a wszelkie zmiany w scenariuszu były z nim konsultowane. Kilka lat po premierze i wielkim sukcesie filmu Jan Purzycki wydał książkę „Wielki Szu”, która jest powieścią bazującą na scenariuszu.

6. Wielkim sukcesem filmu były nie tylko znakomite recenzje krytyków filmowych, ale również odbiór wśród widzów. Okazało się, że film ten niedługo po premierze zobaczyły aż dwa miliony polskich widzów.

7. W 2012 roku Jan Purzycki oraz Przemysław Sowiński opublikowali kontynuację powieści o tytule „Doktor Szu”, która rozgrywała się już po okresie przemian politycznych. Powstał wówczas plan nakręcenia drugiej części filmu z tym samym scenarzystą, reżyserem oraz Janem Nowickim w roli głównej. Plany te jednak nie doczekały się realizacji za względu na śmierć Sylwestra Chęcińskiego.

8. Film został obsypany nagrodami. Sylwester Chęciński otrzymał Złotą Kaczkę za najlepszy film oraz nominację dla Jana Nowickiego. Ja Purzycki otrzymał Złote Grono za najlepszy scenariusz, a reżyser Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych za film o największej frekwencji wśród widzów.

9. Taśma filmowa użyta do nakręcenia tego filmu miała 2734 metry.

10. Jan Nowicki przyznał w jednym z wywiadów, że do tytułowej roli przytył i pozbył się włosów, a kiedy przyjechał na plan reżyser przywitał go słowami „Witaj Szu”.

11. Wielu krytyków uważa, że rola szulera opuszczającego więzienie i wracającego do gry była życiową rolą Jana Nowickiego. Pochwały zbiera również Andrzej Pieczyński, który przekonująco zagrał młodego narwańca dążącego do poznania sekretu szulera.

12. Akcja „Wielkiego Szu” rozgrywa się w latach siedemdziesiątych, a dzisiaj uważa się, że film ten jest jedną z najlepszych analiz tego okresu w Polsce. Ukazano w nim całą różnorodność tego okresu wraz z działalnością półświatka.

13. Sylwester Chęciński wspomniał, że w tamtych czasach panowała zasada, że jeśli po dwóch latach produkcja filmu zwróci się finansowo, to aktor otrzyma określone tantiemy. Sukces był jednak tak wielki, że po trzech miesiącach uzbierano czterokrotność określonej kwoty.

14. Janowi Nowickiemu bardzo zależało na tym, aby po latach zagrać w drugiej części, ponieważ w ten sposób chciał się pożegnać z kinem.

15. To z tego filmu pochodzi znany cytat: „Graliśmy uczciwie. Ja oszukiwałem, ty oszukiwałeś. Wygrał lepszy”.