Ameryka PółnocnaCiekawostki

Ciekawostki o Arizonie – z czego słynie?

„Ciekawe miejsce” to dwa słowa, które opisuje Arizonę, ponieważ jest to skupisko różnych kultur, segmentów geograficznych i klanów. Z artykułu dowiesz się z czego słynie Arizona, ciekawostki, informacje i fakty.

Hiszpańscy odkrywcy przybyli do Arizony po raz pierwszy w latach trzydziestych XX wieku, ale terytorium to było częścią Meksyku przez lata czterdzieste XIX wieku. Stany Zjednoczone przejęły kontrolę nad ziemią po wygranej wojnie meksykańsko-amerykańskiej w 1848 roku. Ostatecznie, w 1912 roku Arizona stała się 48. stanem Unii.

Arizona jest szóstym co do wielkości stanem w kraju pod względem powierzchni. Jej ludność zawsze była w przeważającej mierze miejska, szczególnie od połowy XX wieku, kiedy to obszary miejskie i podmiejskie zaczęły szybko rosnąć kosztem terenów wiejskich.

Arizona znajduje się w południowo-zachodniej ćwiartce stanów, graniczy z Kalifornią na zachodzie, Nevadą na północnym zachodzie, Utah na północy, Nowym Meksykiem na wschodzie i meksykańskim stanem Sonora na południu.

Arizona przewodzi w kraju w produkcji miedzi.

W Arizonie znajduje się Park Narodowy Wielki Kanion.

W Wielkim Kanionie nie ma ani jednej skamieniałości dinozaurów. Dlaczego? Ponieważ skały Wielkiego Kanionu są starsze od dinozaurów. Niektóre ze skamieniałości, które znaleziono w Wielkim Kanionie to korale i trylobity.

Jaskinia Kolosalna Arizony jest jedną z największych suchych jaskiń na świecie.

Indianie Hawasupai, jedno z plemienia rdzennych Amerykanów, mieszkają w Wielkim Kanionie. Ich wioska znajduje się w pobliżu potoku Havasu Creek.

Arizona jest prawdopodobnie najbardziej znana z Wielkiego Kanionu.

Populacja stanu wynosi 7 milionów ludzi.

Do słynnych atrakcji Arizony należą Wielki Kanion, Pustynia, Zapora Hoover, Jezioro Miodowe, Fort Apache, zrekonstruowany Most Londyński nad jeziorem Havasu City.

Arizona może odnotowywać zarówno najwyższe, jak i najniższe temperatury w USA w tym samym dniu. W rzeczywistości, można opalać się w Phoenix i jeździć na nartach w Flagstaff zaledwie kilka godzin dalej.

Pierwsza beczka tequili w Stanach Zjednoczonych pochodziła z Nogales w 1936 roku.

W Arizonie jest w rzeczywistości nielegalne, aby osiołki spały w wannie.

W stanie Arizona występuje ponad 13 różnych gatunków grzechotników. To więcej niż w jakimkolwiek innym stanie w całym kraju.

Do tej pory w Wielkim Kanionie zginęło ponad 700 osób, zarówno z powodu wypadków, jak i problemów zdrowotnych.

Dla ludzi, którzy uważają, że Arizona to tylko pustynie i kaktusy, może być zaskoczeniem, że jedna czwarta całego stanu jest zalesiona. Arizona ma największy nieprzerwany las sosnowy w USA.

Kitt Peak in Sells, Arizona, jest gospodarzem największego teleskopu słonecznego na świecie.

Wielki Kanion, który jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Arizony, odsłania ponad miliard lat skał.

Arizona była 48. państwem, które przystąpiło do Unii. Prezydent William Howard Taft chciał uczynić Arizonę stanem 12 lutego. Ponieważ były to urodziny Lincolna, a następnego dnia, tj. 13 dzień, uważany jest za nieszczęśliwy dzień, więc jeszcze następnego dnia 14 lutego w Walentynki, Arizona przystąpiła do Unii i stała się częścią Ameryki.

Możesz iść do więzienia na cały rok za przecięcie zagrożonych kaktusów.

Oficjalne kolory stanu Arizona to niebieski i złoty. Niebieski, używany w fladze stanu Arizona, jest tym samym odcieniem, który znajduje się w fladze Stanów Zjednoczonych.

Pstrąg Apache został uznany za oficjalną rybę Arizony w 1986 roku. Nigdzie indziej na świecie nie występuje poza zimnowodnymi potokami w Białych Górach Arizony.