Polska

9 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Wieliczce i Okolicach

kopalnia

Wieliczka to miasto położone w województwie małopolskim, liczącym niecałe 24 000 mieszkańców. Miasteczko rozwijało się od XIII wieku jako wydobywczy ośrodek, obecnie stanowi region typowo turystyczny znany przede wszystkim z Kopalni Soli w Wieliczce, która co roku przyciąga pond milion turystów. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć co można robić w tym miasteczku i okolicach z rodziną, to zapoznaj się z poniższym tekstem.

1. Solilandia

Kopalnię Soli w Wieliczce można zwiedzać na kilka sposobów. Do wyboru mamy Trasę turystyczną albo Trasę górniczą, która daje możliwość poznania pracy górnika od podstaw. Dla rodzin z dziećmi jest specjalnie zadedykowana trasa, czyli Solilandia. Przemierzając podziemne korytarze z latarkami i mapami, dzieci mogą rozwiązywać różne zagadki, które przybliżą im sekrety baśniowej krainy. Podczas zwiedzania będą mieli okazję poznać smoka Solonia, skrzata Soliludka i Skarbnika. Rodzice również aktywnie uczestniczą w zabawie, pomagając swoim pociechom. Czas przejścia wynosi około 2, 5 godzin, a na koniec na każde dziecko czeka dyplom. Po zakończonym zwiedzaniu można zjeść pyszny obiad w restauracji znajdującej się ponad 100 metrów pod ziemią. W podziemiach panuje temperatura w granicach 14 – 16 ºC, dlatego należy pamiętać o zabraniu ciepłych ubrań.

2. Nocny pobyt w Kopalni

To niesamowita możliwość szczególnie dla rodzin z dziećmi. Noc spędzona 125 metrów pod ziemią w autentycznej komorze solnej, na pewno dostarczy każdemu maluchowi pozytywnych wrażeń. Pod ziemią wszystko wygląda zupełnie inaczej, można tu odetchnąć czystym i nasyconym minerałami powietrzem i przede wszystkim się zrelaksować w miejscu pozbawionym wynalazków technologicznych.

3. Zamek Żupny – Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Po zwiedzeniu Kopalni Soli mieliśmy tylko trochę czasu, spędziliśmy trochę czasu na spacerach po terenie Zamku i obejrzeliśmy muzeum. Zatrzymaj się tutaj, jeśli możesz. Można wspiąć się po schodach na wieżę, a stamtąd rozciąga się piękny, malowniczy widok na okolicę. Duża część historii i właśnie w tym terenie jest szyb, można też zejść w dół. Dało to mały wgląd w to, co spodziewaliśmy się zobaczyć w Kopalni Soli.

4. Podziemia Rynku

To jedno z ciekawszych miejsc w Krakowie. Zlokalizowane 4 mety pod ziemią muzeum, przybliża każdemu turyście niemal 1000 lat krakowskiej historii, zaczynając od grodu Wiślan, a kończąc na czasach współczesnych. Każda zainteresowana historią osoba, będzie zadowolona z odwiedzenia tego miejsca.

5. Park linowy

Jest położony w malowniczym i cichym centrum miasta. Jest to rozrywka dla całej rodziny. Profesjonalna kadra instruktorów wpływa na zachowanie pełnego bezpieczeństwa wśród uczestników. Oprócz dbania o bezpieczeństwo, mobilizują i pomagają pokonać trudności. Xtreme Park składa się z dwóch tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Łącznie można tu korzystać z 35 przeszkód. Niska trasa jest skierowana do najmłodszych amatorów zabawy – jest zawieszona na wysokości maksymalnie 4 metrów. Trasa wysoka jest przeznaczona dla miłośników ekstremalnej zabawy – trasa jest zawieszona na wysokości 10 metrów, a końcowy zjazd na tyrolce ma długość 80 metrów. W parku dla dzieci funkcjonuje również plac zabaw, boiska sportowe i korty tenisowe.

6. Muzeum Lotnictwa Polskiego

Będzie to niemała gratka dla każdego chłopca, chociaż nie tylko. W końcu chyba każde dziecko lubi oglądać i podziwiać samoloty. Poza samolotami są tu także śmigłowce i eksponaty związane z lotnictwem.

7. Zamek Królewski na Wawelu

Wycieczka do Krakowa nie może się obyć bez odwiedzenia tego Zamku. Można tu zwiedzić reprezentacyjne Królewskie Komnaty, Skarbiec Koronny i Zbrojownię, Apartamenty Królewskie, Wawel Zaginiony, Smoczą Jamę czy Basztę Sandomierską, a także budowle i ogrody Wawelu.

8. ZOO w Krakowie

To jedno z piękniejszych rekreacyjnych miejsc Krakowa. Na powierzchni prawie 17 hektarów mieszka 1400 zwierząt z 270 różnych gatunków. Ponad 100 gatunków jest zagrożonych wyginięciem, są to między innymi: , koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, żyrafa Rothschilda, antylopa addaks, szympans, lemury wari, panda mała, pantera śnieżna, kondor wielki, pingwin Humboldta, katta, słoń indyjski, tygrys amurski, wilk grzywiasty. Zoo jest zlokalizowane w pięknym Lesie Wolskiego, gdzie zostały również wytyczone szlaki rowerowe i ścieżki edukacyjne.

9. Tężnia Solankowa

Spacer przez Tężnię to jedno z bardziej przyjemnych odmian wziewnej terapii, która przecież nikomu nie zaszkodzi. W Tężni powstaje naturalny aerozol solny, przypominający ten, który znajduje się nad morzem. Profilaktyczna inhalacja pomaga oczyścić drogi oddechowe. Tężnia Solankowa jest uzupełnieniem Kopalni Soli w Wieliczce, ale może stanowić alternatywę dla osób, które wolą pozostać na powierzchni. Tężnia zajmuje obszar 7500 m, a jej dodatkowym elementem jest wieża widokowa o wysokości 22 metrów, z której można podziwiać panoramę parku.