Europa

15 Największych Atrakcji w Wenecji w 2023

Wenecja, zwana również „Miastem na Wodzie”, to niezwykłe miejsce o bogatej historii i kulturze, które przyciąga turystów z całego świata. W 2023 roku, Wenecja nadal zachwyca swoim urokiem, oferując wiele atrakcji do zobaczenia i miejsc do odwiedzenia.

Oto 15 największych atrakcji w Wenecji, które warto odwiedzić w 2023 roku, aby móc w pełni doświadczyć tego niezwykłego miasta. W naszym przewodniku, znajdziesz zarówno klasyczne punkty orientacyjne, jak i mniej znane, ale równie fascynujące miejsca, które z pewnością zasługują na Twoją uwagę.

Przygotuj się na odkrywanie romantycznych kanałów, zachwycającej architektury i niezapomnianych doświadczeń, które tylko Wenecja może zaoferować.

1. Kanał Grande

Kanał Grande to główny kanał Weneckiego systemu wodnego i jedna z głównych atrakcji miasta. Kanał ma około 4 km długości i 50 metrów szerokości, przepływa przez wiele zabytkowych budynków, a na jego brzegach znajdują się malownicze kamienice, pałace i kościoły.

2. Most Rialto

Most Rialto jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych mostów w Wenecji, łączącym dzielnice San Marco i San Polo. Zbudowany w 1591 roku, most ma około 22 metrów długości i 7,5 metra szerokości. Na moście znajdują się sklepy i stragany, a z jego szczytu rozciąga się widok na Kanał Grande.

3. Bazylika św. Marka

Bazylika św. Marka to jeden z najważniejszych zabytków Wenecji, położony na placu św. Marka w dzielnicy San Marco. Zbudowana w stylu bizantyjskim w XI wieku, bazylika jest ozdobiona bogatą mozaiką i freskami, a na jej wieżach stoją złote konie. Bazylika jest otwarta dla turystów codziennie, z wyjątkiem czasu mszy.

4. Dziedziniec Pałacu Dożów

Dziedziniec Pałacu Dożów to część Pałacu Dożów, który był siedzibą rządzących Wenecją Dożów. Zbudowany w stylu gotyckim, pałac jest ozdobiony wieloma rzeźbami, malowidłami i freskami. Dziedziniec pałacu jest otwarty dla turystów codziennie.

5. Most Westchnień

Most Westchnień to jeden z najbardziej romantycznych mostów w Wenecji, znajdujący się w dzielnicy San Marco. Most jest niewielki, ale bardzo malowniczy i często fotografowany. Według legendy, para przechodząca przez Most Westchnień i wygłaszająca w tym momencie życzenia, spełnia swoje marzenia.

6. Wyspa Murano

Wyspa Murano to jedna z najbardziej znanych wysp w lagunie weneckiej, słynąca z produkcji szkła. Na wyspie znajduje się wiele pracowni szklarskich, w których można zobaczyć jak powstają szklane rzeźby i biżuteria. Wyspa Murano jest łatwo dostępna z Wenecji, dzięki licznej komunikacji wodnej.

7. Sklepiki i kawiarnie w dzielnicy San Marco

Sklepiki i kawiarnie w dzielnicy San Marco to idealne miejsce na zakupy i odpoczynek. W dzielnicy znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, biżuterią i modnymi butikami. Kawiarnie serwują kawę i weneckie specjały, takie jak kawa z lodami.

8. Muzeum Guggenheima
Muzeum Guggenheima to muzeum sztuki współczesnej, znajdujące się na południowym krańcu Wenecji, w dzielnicy Dorsoduro. Muzeum prezentuje dzieła sztuki z kolekcji Peggy Guggenheim, w tym prace takich artystów jak Pablo Picasso, Salvador Dalí i Jackson Pollock. Muzeum jest otwarte codziennie poza wtorkami.

9. Scuola Grande di San Rocco

Scuola Grande di San Rocco to XVI-wieczna siedziba bractwa religijnego, położona w dzielnicy San Polo. Budynek jest ozdobiony freskami Tintoretta i innych artystów związanych z Wenecją. Scuola Grande di San Rocco jest otwarta dla turystów codziennie.

10. Muzeum Peggy Guggenheim

Muzeum Peggy Guggenheim to drugie muzeum sztuki współczesnej w Wenecji, znajdujące się na brzegu Kanału Grande w dzielnicy Dorsoduro. Muzeum prezentuje dzieła sztuki z kolekcji Peggy Guggenheim, w tym prace takich artystów jak Max Ernst, Mark Rothko i Jackson Pollock. Muzeum jest otwarte codziennie poza wtorkami.

11. Pałac Ca’ d’Oro

Pałac Ca’ d’Oro to piękny pałac zbudowany w stylu gotyckim, położony na brzegu Kanału Grande w dzielnicy Cannaregio. Pałac jest ozdobiony malowidłami, rzeźbami i freskami, a w jego wnętrzach znajduje się muzeum, które prezentuje dzieła sztuki z różnych epok i krajów.

12. Muzeum Correr

Muzeum Correr to muzeum położone na placu św. Marka w dzielnicy San Marco. Muzeum prezentuje kolekcję dzieł sztuki, zabytki historyczne i dokumenty związane z historią Wenecji. Muzeum Correr jest otwarte codziennie poza wtorkami.

13. Most Akademicki

Most Akademicki to most łączący dzielnice San Marco i Dorsoduro, przebiegający nad Kanałem Grande. Most zbudowany w stylu neogotyckim w XIX wieku jest ozdobiony rzeźbami i mozaikami.

14. Kościół Santa Maria dei Miracoli

Kościół Santa Maria dei Miracoli to XV-wieczny kościół znajdujący się w dzielnicy Cannaregio, na brzegu Kanału Cannaregio. Kościół jest ozdobiony pięknymi freskami i mozaikami, a jego fasada jest wykonana z polerowanego marmuru. Kościół jest otwarty dla turystów codziennie.

15. Wyspa Burano

Wyspa Burano to jedna z najpiękniejszych wysp w lagunie weneckiej, słynąca z kolorowych domków rybackich i koronkowej biżuterii. Wyspa jest łatwo dostępna z Wenecji, dzięki licznej komunikacji wodnej, i stanowi idealne miejsce na relaks i spacer po malowniczych uliczkach.