Europa

10 Najładniejszych Zamków w Europie 2024

Europa nie bez powodu nazywana jest Starym Kontynentem. To właśnie w tej części świata rozkwitały najbardziej zaawansowane cywilizacje, a europejska sztuka oraz architektura stanowią fundamenty dla ludzkości po dziś dzień. Jakie zamki uznaje się za najpiękniejsze w Europie? Poniżej znajduje się wybrana lista najciekawszych i najładniejszych zamków w Europie.

1. Zamek Neuschwanstein

Neuschwanstein

Neuschwanstein to zamek znajdujący się w południowej Bawarii. Powstawał w drugiej połowie XIX wieku, ale projekty nawiązywały do kultury i architektury średniowiecza. To właśnie ten zamek był pierwowzorem zamku Śpiącej Królewny w światowych Disneylandach.

3. Zamek Hohenzollern

Zamek Hohenzollern

Zamek Hohenzollern w Niemczech należał do rządzącej do końca I wojny światowej dynastii Hohenzollernów. Znajduje się na szczycie góry, a jego budowę rozpoczęto w XV wieku, choć już wcześniej w tym samym miejscu znajdował się mniejszy zamek.

3. Zamek Chillon

zamek

Chillon to średniowieczny zamek znajdujący się w Szwajcarii. Malownicze widoki zapewnia fakt, że zamek stanął na kamiennym cyplu nad Jeziorem Genewskim. Miejsce to odwiedził George Gordon Byron, jeden z największych poetów angielskich, a wyryty przez niego podpis znajduje się na jednym z filarów.

4. Zamek Predjamski Grad

Zamek Predjamski Grad

Predjamski Grad to malowniczo położony zamek w Słowenii. Znajduje się u stóp mającej ponad 10 metrów skały, a położenie to stanowiło dodatkowe zabezpieczenie dla rezydujących tam mieszkańców.

5. Zamek w Trokach

Zamek w Trokach

Zamek w Trokach położony jest na Litwie na jeziorze Galwe. Oryginalna budowla została wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku. Dziś można zwiedzać jej rekonstrukcję, która powstała w wieku XX.

6. Zamek Orawski

Zamek Orawski

Zamek Orawski na Słowacji wybudowano na skale, która znajduje się 112 metrów nad poziomem morza. Decyzja o jego powstaniu zapadła w XIII wieku, a jego celem była obrona drogi wiodącej do Polski.

7. Zamek w Hunedoarze

Zamek w Hunedoarze

Zamek w Hunedoarze w Rumunii znajduje się w granicach historycznej krainy Siedmiogród. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy w tym miejscu powstała niewielka twierdza.

8. Zamek Eilean Donan

Zamek Eilean Donan

Eilean Donan to jeden z najpiękniej położonych zamków w Szkocji. Znajduje się na niewielkiej wyspie Loch Duich, a kamienny most prowadzi z niego na stały ląd. Wzniesiono go w pierwszej połowie XIII wieku na polecenie szkockiego króla, Aleksandra II.

9. Zamek Pałac Pena

Zamek Pałac Pena

Pałac Pena znajduje się w Portugalii i powstał w epoce romantyzmu. Stoi na szczycie wysokiej góry, dlatego w słoneczne dni widać go z niektórych punktów w Lizbonie. Oficjalnie uznano go za jeden z siedmiu cudów Portugalii.

10. Zamek Alcázar

Zamek Alcazar

Alcázar w Segowii to zamek obronny znajdujący się w Hiszpanii. Choć pierwotnie miał być twierdzą, na przestrzeni lat był również pałacem, więzieniem, a nawet szkołą. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną, która przyciąga tłumy turystów.