Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Węgorzach

głowa węgorza

Jednym z ciekawszych osobników zamieszkujących zbiorniki wodne jest węgorz. Pomimo wielu badań i obserwacji prowadzonych na całym świcie, węgorz kryje w sobie wiele tajemnic i dlatego w opisach często zdarza się znajdować określenie „prawdopodobnie”. Prawdopodobnie nie ma jednego jasnego dobrze udokumentowanego źródła wiedzy na temat życia węgorzy.

1. Jednoznacznie ustalono, że węgorz jest rybą z rodziny węgorzowatych. Występuje w rzekach, jeziorach oraz wodach morskich i oceanicznych.

2. Żyje najchętniej w miejscach raczej ciepłych, trudno dostępnych, głównie blisko dna w zakamarkach korzeni, szuwar. Dorosłe osobniki wędrują z wód śródlądowych do morza.

3. Kształtem przypominają węże osiągając długość dochodzącą do 2 metrów i wagę dochodzącą do 9 kilogramów. Samice są większe od samców i to w sposób bardzo wyraźny, zwłaszcza u osobników dorosłych.
Ich ciało pokrywa śluz pod którego warstwą pokryte są bardo drobnymi łuskami. Otwór gębowy wyposażony jest w zęby.

4. Węgorze żywią się drobnymi bezkręgowcami i rybami żerując, głównie w porze nocnej oraz w czasie burz.

5. Węgorze są rybami długowiecznymi potrafiącymi żyć kilkadziesiąt lat. Na podstawie badań i obserwacji stwierdzono, że węgorz żyjący w sadzawce jednego z urzędów w czeskiej Pradze żył 68 lat.

węgorz

6. Węgorz potrafi przemieszczać się poza środowiskiem wodnym, przemierzając podmokłe trawiaste tereny. Podczas wędrówki po lądzie porusza się z prędkością około 3 km/h. Dzięki pokryciu ciała śluzem proces oddychania odbywa się poprzez skórę. Zdolności do dyfuzji gazów jest głównym czynnikiem umożliwiającym oddychanie poza środowiskiem wodnym.

7. Węgorz jest specyficzną rybą potrafiącą wykorzystywać węch do poruszania się i polowania. Jego nos jest długi, dzięki czemu wewnątrz znajdują się spora ilość lamelek dochodząca do stu i one sprawiają dobre odbieranie zapachów.

8. Sprawa związana z rozrodem węgorzy stanowi cały czas poważną zagadkę. W wyniku wielu obserwacji i badań nie udało się zaobserwować samego momentu tarła. W tym przypadku wszystko co dotyczy tej sfery życia węgorzy, podparte jest słowem prawdopodobnie.

9. Samice na tarło wybierają się w daleką drogę, chyba że zamknięte są w bezodpływowych zbiornikach. Po tarle samice giną.

10. Węgorze europejskie znajdują się pod ochroną. Zaliczane są do gatunków zagrożonych wyginięciem. Częściowy połów jest możliwy poza okresem ochronnym i przy spełnieniu warunków długości osobników i rodzaju sieci używanych do jego połowu.