Ciekawostki

10 najciekawszych zamków nad Loarą

Loara to najdłuższa rzeka Francji, osiągająca ponad 1000 kilometrów długości.

Znajduje się nad nią wiele ważnych francuskich miast, a związku z długą i bogatą historią Francji, również wspaniałe zamki. Jakie są najciekawsze zamki nad Loarą?

Poniżej znajduje się lista wybranych budowli.

1. Zamek w Chambord

Zamek w Chambord to największy zamek w Dolinie Loary. Został wybudowany w stylu renesansowym, ale jawnie nawiązywał do obronnych rozwiązań budowli gotyckich. Inwestorem był Franicszek I Walezjusz, który po powrocie do Francji z Leonardem da Vinci, postanowił postawić w tym miejscu pałac.

2. Zamek Blois

Zamek Blois był siedzibą wielu królów Francji. Według historyków to właśnie z tego zamku w XV wieku Joanna d’Arc wyruszyła do Reims po błogosławieństwo arcybiskupa.

3. Zamek w Chaumont

Oryginalny Zamek w Chaumont został wybudowany w X wieku, jednak na przestrzeni stuleci ulegał pożarom, przebudowom i znaczącym zmianom. Obecnie znajduje się w nim muzeum. Jest również miejscem, w który często organizuje się wydarzenia kulturalne.

4. Zamek w Amboise

Zamek w Amboise ma swoje początki we wczesnym średniowieczu, kiedy w tym miejscu wybudowano mały fort. Na przełomie średniowiecza i renesansu dobudowywano kolejne skrzydła i elementy budowli.

5. Zamek Chenonceau

Zamek Chenonceau jest nazywany często Zamkiem Dam ze względu na sześć zaradnych i przedsiębiorczych kobiet, które wpłynęły na jego rozbudowę. Były to królowe oraz wpływowe faworyty francuskie, które kolejno stawały się właścicielkami kompleksu.

6. Zamek w Villandry

Zamek w Villandry stoi w miejscu, gdzie dawno temu znajdowała się starożytna forteca. Zniszczono ją w czternastym wieku, aby parę dekad później mógł powstać tutaj piękny zamek. Obecnie należy on do rodziny Carvallo, ale jest dostępny dla turystów.

7. Zamek w Usse

Zamek w Usse to rezydencja pochodząca z XVI wieku. Pod względem estetycznym przypomina od budowle z bajek Walta Disneya. Obecnie należy do rodziny książąt de Blacas i tylko częściowo można go zwiedzać.

8. Zamek w Chinon

Zamek w Chinon to jeden z najstarszych zamków nad Loarą. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z V wieku. Już w XIX wieku zyskał status pomnika kultury.

9. Zamek w Montsoreau

Zamek w Montsoreau to renesansowa budowla i jedyny zamek nad Loarą, który został wybudowany bezpośrednio przy jej brzegu. Od kilku lat znajduje się tutaj międzynarodowe centrum sztuki współczesnej.

10. Zamek w Azay-le-Rideau

Zamek w Azay-le-Rideau znajduje się w miejscu, gdzie kiedyś stała obronna twierdza. Powstał w XVI wieku wskutek jej przebudowy. Usytuowano go na wyspie otoczonej przez rzekę Indrę, dzięki czemu wyjątkowo urokliwie się prezentuje.