Ciekawostki

Warren Buffett: 15 informacji i ciekawostek

Warren Buffett

Świat ekonomii i finansów rządzi współczesnym światem i napędza gospodarki poszczególnych krajów. Nic więc dziwnego, że ekonomiści, inwestorzy giełdowi i przedsiębiorcy, którzy osiągnęli sukces są niezwykle cenionymi osobami. Powszechnie uważa się, że jednym z najlepszych inwestorów na świecie jest aren Edward Buffett. Oto 15 faktów, dzięki którym dowiecie się nieco więcej na jego temat.

1 – Narodziny

Warren Buffett urodził się 30 sierpnia 1930 roku w największym mieście stany Nebraska – Omaha.

2 – Pierwsza praca

Swoją karierę zawodową młody Warren rozpoczął w Waszyngtonie jako… 12 latek! Po przeprowadzce z rodzicami zajął się roznoszeniem gazet. Jak sam wspomina zarabiał wówczas 175 dolarów miesięcznie.

3 – Pierwsze inwestycje

Jak na wybitnego inwestora przystało, Buffet rozpoczął swoją inwestorską karierę dość wcześnie. Za jego pierwsze poczynania w tym kierunku można uznać zakup 40 akrowej działki w stanie Nebraska. Miał wówczas 14 lat. Zakupy dokonał z zarobionych pieniędzy. Działkę wydzierżawił.

4 – Studia

Także przebieg kariery akademickiej Buffeta jest nietuzinkowy. Studia rozpoczął na Uniwersytecie Pensylwanii, potem przeniósł się do rodzinnego stanu na Uniwersytet Nebraski, a następnie do Columbia Business School. To właśnie w tym ostatnim miejscu uzyskał tytuł magistra nauk ekonomicznych.

5 – Legendarny inwestor

To tylko jeden z pseudonimów jakimi określany jest Warren Buffet. Inne określenia to „Mędrzec z Omaha” czy „Wyrocznia z Omaha”.

6 – Najbogatszy człowiek świata

Buffet od wielu lat utrzymuje się na szczycie list najbogatszych ludzi na świecie. w roku 2008 został uznany na najbardziej zamożnego człowieka na globie, a w roku 2015 w podobnym zestawieniu zajął miejsce trzecie.

7 – wierny swojej strategii

Od wielu lat konsekwentnie realizuj i pozostaje wierny przyjętej przez siebie strategii inwestycyjnej, tak zwanego inwestowania w wartości.

8 – Oszczędny i skromny

Choć trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę, że mówimy o jednym z najbogatszych ludzi, te dwie cechy faktycznie opisują Buffetta. Pomimo posiadanej fortuny Warren pozostał wierny swoim zasadom i wiedzie skromne życie.

9 – Filantrop

Buffett znany jest ze swojej działalności charytatywnej i pewnej obietnicy. Zadeklarował on mianowicie, że przekaże 99 procent całego swojego majątku na cele dobroczynne. Założenie to sukcesywnie realizuje, głównie za pośrednictwem, prowadzonej przez Billa Gatesa i jego żonę Fundacji Gatesów. Prowadzi również własną, firmowaną swoim nazwiskiem fundację.

10 – Znany ojciec

Warren nie jest pierwszym znanym szerokiej opinii publicznej członkiem rodu. Jest bowiem synem republikańskiego kongresmena Howarda Buffetta.

11 – Coca-cola

Swój ogromny majątek Buffett miał zgromadzić między innymi dzięki nabyciu dużego pakietu akcji Coca-Coli.

12 – Nie tylko coca-cola

Obecnie Buffett jest większościowym udziałowcem wartej 74, 4 miliarda dolarów sieci ubezpieczeniowej i inwestycyjnej Berkshire Hathaway. Za jej pośrednictwem kontroluje między innymi takie znane i powszechnie rozpoznawalne marki jak: American Express (12, 1% udziałów), Coca-Cola (8, 3% udziałów), The Washington Post Company (18, 1% udziałów), koncern Gillette (9, 5% udziałów).

13 – Majątek

Jego majątek szacowany jest obecnie na 84,4 miliarda dolarów amerykańskich.

14 – Inwestowanie skoncentrowane

Jest zwolennikiem inwestowania skoncentrowanego, polegającego na skupowaniu dużych pakietów akcji niewielkiej liczby dobrze znanych i umiejscowionych na rynku przedsiębiorstw. Jak widać na jego przykładzie strategia ta jest skuteczna.

15 – Choroba

W 2012 roku Buffett zachorował na zdiagnozowanego raka prostaty.