Ciekawostki

Informacje i ciekawostki o Plutonie dla dzieci

pluton

Pluton, kiedyś uważany za dziewiątą i najbardziej oddaloną od Słońca planetę, jest obecnie największą znaną planetą karłowatą w układzie słonecznym. 24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, a to oznacza, że Układ Słoneczny składa się z 8 plane. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Plutonie dla dzieci.

Informacje o Plutonie dla dzieci

1. Pluton to karłowata planeta (plutoid), która leży w Pasie Kuipera. To obszar pełen lodowatych ciał i innych planet karłowatych na skraju naszego układu słonecznego.

2. Planeta karłowata Pluton powstała około 4,6 miliarda lat temu.

3. Pluton wymaga 247,7 lat ziemskich, aby zakończyć swoją orbitę wokół Słońca.

4. Charon jest największym księżycem na orbicie planety Plutona.

5. Pluton był najmniejszą i najdalszą planetą od Słońca w naszym układzie słonecznym. Teraz nie jest nawet oficjalnie uznawany za planetę.

6. Karłowata planeta Pluton została odkryta 18 lutego 1930 roku przez Clyde’a Tombaugha.

7. W 2006 roku Pluton został zdegradowany do statusu planety karłowatej.

8. Pluton leży w średniej odległości 39,5 AU (Jednostka Astronomiczna) od Słońca. Jedna UA jest równa 150 milionów kilometrów (czyli odległość Ziemi od Słońca).

9. Ponieważ Pluton jest największym znanym obiektem w tym regionie, niektórzy nazywają go „Królem Pasa Kuiperów”.

10. Pluton jest czwartą najbliższą Słońcu planetą karłowatą. Przed rokiem 2006 Pluton był dziewiątą najbardziej oddaloną planetą od Słońca.

11. Ponieważ jest tak daleko od Słońca, jest tam bardzo zimno, a temperatury wahają się od -235 stopni Celsjusza do -210 stopni Celsjusza.

12. Masa Plutona wynosi około 1,2 × 1022 kg.

13. Pluton składa się ze skały z bardzo grubą warstwą lodu.

14. Gęstość Plutonu waha się od 1,92 g/cm3 do 2,06 g/cm3.

15. Prawie wszystkie planety podróżują wokół Słońca w niemalże doskonałych kręgach. Ale Pluton nie. Podąża on owalną ścieżką, na której Słońce nie znajduje się nigdzie w pobliżu swojego centrum.

16. Pluton jest tylko 16,5% wielkości Ziemi.

17. Przyjmuje się, że rdzeń lub najdalej wysunięta do wewnątrz część Plutonu jest wykonana z materiału skalnego. Otaczająca go warstwa płaszcza składa się być może z grubego wodnego lodu. Najbardziej zewnętrzna część Plutonu składa się z metanu, azotu i tlenku węgla w postaci lodu.

18. Atmosfera Plutona składa się z azotu z pewną ilością tlenku węgla i metanu.

19. Pluton i jego okolice są bardzo osobliwe. Gdyby naukowcy mogli odkryć niektóre z ich tajemnic, wiedzielibyśmy więcej o tym, jak powstał nasz układ słoneczny.