Podróże

Walizka 55x40x20 – skąd te wymiary i jak ją wykorzystać w podróży?

Bagaż samolotowy można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to bagaż rejestrowany – ten, który oddajesz podczas odprawy lotniskowej. Trafia on do luku samolotu, a odbierasz go na lotnisku już po wylądowaniu. Drugi to bagaż podręczny, który zabierasz ze sobą do kabiny pokładowej. W związku z tym, że na pokładzie miejsca na bagaż jest stosunkowo mało – umieszcza się go nad fotelami, w specjalnych wnękach – nie można ze sobą zabrać wielkich toreb. Dlatego linie lotnicze wprowadziły limity określające wymiar oraz wagę tego, co można ze sobą wnieść.

Walizka 55x40x20 spełnia wymogi większości linii lotniczych

Wymogi, gdy chodzi o wymiary bagażu podręcznego, są zróżnicowane. Każda linia lotnicza samodzielnie określa limity, dopasowując je do własnej polityki oraz sposobu zorganizowania pokładów samolotów. Wymiary walizki 55x40x20 dotyczą m.in. często wybieranej taniej linii Ryanair. Inni przewoźnicy oferują minimalnie więcej miejsca na bagaż podręczny. Różnice są jednak znikome. Dlatego warto wyposażyć się w ten właśnie rozmiar walizki – by mieć pewność, że zmieści się do kabiny pokładowej.

Wbrew pozorom taka wielkość walizki daje szerokie pole manewru, gdy chodzi o pakowanie. Dlatego, chcąc zaoszczędzić czas na lotnisku (spędzony w oczekiwaniu na bagaż rejestrowany) i zapłacić mniej za przelot, warto w nią zainwestować. Z powodzeniem zmieścimy w niej rzeczy nawet na tygodniową (lub dłuższą) podróż.

Jak wykorzystać taką walizkę w podróży?

Przede wszystkim, by cieszyć się pełnią możliwości walizki podręcznej, warto zainwestować w taką, która prezentuje sobą dobrą jakość, np. OCHNIK. Precyzja wykonania oraz starannie dobrane materiały oznaczają po pierwsze, że bagaż będzie lekki (łatwiej zmieścimy się w parametrach wagowych bagażu podręcznego), a po drugie, że stanie się towarzyszem wielu podróży. To jedna inwestycja na lata.

Dobrą walizkę podręczną wykorzystamy bez problemu jako miejsce przechowania kompletu niezbędnych rzeczy. Jak się do niej spakować na kilkudniowy (lub dłuższy) wyjazd?

  • Nie zabieraj ze sobą dużych opakowań kosmetyków – nie przejdą przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku i są zupełnie zbędne – wybierz mini wersje, oszczędzając miejsce lub kup to, co będzie Ci potrzebne, już u celu podróży.
  • Zapakuj kilka par bielizny oraz skarpetek.
  • Jedna dodatkowa para butów w zupełności wystarczy.
  • Dwa-trzy zestawy ubrań pozwolą Ci czuć się świeżo i dobrze wyglądać nawet na ponadtygodniowej wyprawie.
  • Zadbaj o dobrą organizację i pakowanie; w razie potrzeby możesz skorzystać np. z worków próżniowych, by „skompresować” powierzchnię zajmowaną przez ubrania.

Pamiętaj: przy pakowaniu mniej znaczy więcej. Oszczędzając miejsce, zmniejszysz koszty podróży, a pieniądze, które pozostaną, możesz wydać np. na pamiątki z wyjazdu.