Podróże

5 rzeczy, które warto zabrać na wyjazd za granicę

Wyjazd za granicę – służbowy, a może wypoczynkowy? Niezależnie od celu przygotowanie do wyjazdu oznacza pakowanie. Dobrze wiesz, co koniecznie musisz zabrać, o ubraniach i dokumentach nie trzeba przypominać. Jest jednak kilka rzeczy, o których być może nie wiesz, że przydadzą Ci się w podróży. Sprawdź, co zabrać na wyjazd za granicę, by o nic się nie martwić.

1: Na wyjazd za granicę weź kartę EKUZ i ubezpieczenie

Zdrowie jest Twoim najcenniejszym zasobem, dlatego koniecznie zadbaj o nie również za granicą. Jak to zrobić?

Jeśli wybierasz się do państw należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), wyrób sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na podstawie karty EKUZ skorzystasz z opieki zdrowotnej za granicą bez opłat. Zakres świadczeń może być ograniczony, w zależności od kraju, dlatego warto to sprawdzić na stronie NFZ.

Pamiętaj, że prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się wybierasz. W niektórych państwach ubezpieczenie EKUZ może nie obejmować transportu do szpitala czy akcji ratowniczej. Dlatego przed wyjazdem za granicę warto dodatkowo się zabezpieczyć.

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę? Pomyśl również o ubezpieczeniu turystycznym. Podstawowy zakres polisy obejmuje koszty leczenia, assistance i NNW. Dodatkowo możesz ubezpieczyć się od zgubienia bagażu, opóźnienia lotu i innych zdarzeń. Rozważ zakup dodatkowego ubezpieczenia w szczególności, jeśli masz w planach aktywny wypoczynek i chcesz uprawiać sporty ekstremalne.

2: Co zabrać na wyjazd za granicę? Telefon z roamingiem!

O zapakowaniu smartfona raczej nie musimy przypominać. W podróży szczególnie doceniamy rolę telefonu, kiedy chcemy przeczytać kilka informacji o danym zabytku, przetłumaczyć jakiś napis czy chociażby znaleźć drogę do hotelu.

Zanim wyruszysz w podróż – zwłaszcza poza Unię Europejską – zadbaj o pakiet roamingu. Opłaty za dzwonienie i korzystanie z internetu w krajach poza UE potrafią zwalić z nóg, dlatego sprawdź dokładnie, jak działa to u Twojego operatora – na przykład w abonamentach roaming często uruchamia się automatycznie, co niby jest wygodne, bo nie musisz pamiętać o jego włączaniu, ale za to przy płaceniu rachunku na koniec miesiąca może już nie być tak fajnie…

Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad zużyciem transferu i wydatkami, sprawdź Orange Flex,  czyli ofertę komórkową w aplikacji. Tutaj, żeby skorzystać z roamingu w danym kraju, włączasz najpierw pakiet w apce (prosto, w paru kliknięciach) – i korzystasz tylko z tego, za co zapłaciłeś. Co więcej, aplikacja powiadomi Cię, gdy zużyjesz 80%, a potem 100% internetu dostępnego w roamingu. Dzięki temu cały czas będziesz mieć sytuację pod kontrolą. W każdej chwili możesz też dokupić kolejny pakiet w aplikacji – nie potrzeba do tego internetu. Więcej informacji o ofercie znajdziesz na stronie: https://flex.orange.pl/uslugi/roaming.

Wyjeżdżasz do jednego z krajów UE? Tu oczywiście nie musisz kupować roamingu na start, bo masz zagwarantowany pakiet zgodnie z unijnymi zasadami roam like at home. W roamingu w Orange Flex na terenie Unii Europejskiej masz do wykorzystania:

  • 5,76 GB w Planie 30 GB,
  • 6,72 GB w Planie 45 GB,
  • 9,59 GB w Planie 80 GB,
  • 15,34 GB w Planie 150 GB.

3: Co spakować na wyjazd za granicę? Nie zapomnij o powerbanku

Nie skorzystasz ze smartfona z roamingiem Orange Flex, jeśli nagle Ci się rozładuje. To samo zresztą dotyczy laptopa, tabletu, słuchawek i innych urządzeń przenośnych. Powerbank o odpowiedniej pojemności pozwoli Ci pozostać w kontakcie ze światem bez względu na to, gdzie jesteś i czy masz akurat dostęp do gniazdka elektrycznego. To szczególnie ważne na wyjeździe za granicą, kiedy smartfon staje się często translatorem, mapą i przewodnikiem.

4: Chcesz udokumentować wyjazd za granicę? Weź zapasową baterię i kartę pamięci

Zapierające dech w piersiach widoki, malownicze zachody słońca, niespotykane nigdzie indziej rośliny i zachwycająca architektura… Będzie co pokazywać bliskim na zdjęciach i filmach z wakacji. No chyba że w najmniej odpowiedniej chwili rozładuje Ci się bateria w aparacie albo karta pamięci zacznie szwankować. Żeby nie stracić pamiątki, po prostu zabierz na wyjazd za granicę zapasowe akcesoria.

5: Umilacze czasu do samolotu i nie tylko

Choć wyjazd za granicę jest ekscytujący, składa się też ze spokojniejszych momentów.  W długiej podróży przyda Ci się książka, czytnik e-booków, tablet, laptop lub przenośna konsola. Te rzeczy umilą Ci też sielski wieczór w hotelu, czy dłuższy przystanek w kawiarni na dworcu. Albo po prostu skupią twoją uwagę na czymś przyjemnym podczas długiego lotu czy podróży pociągiem.

Dzięki tym poradom Twój wyjazd za granicę może być jeszcze przyjemniejszy. To jak, dokąd lecisz tym razem?

Artykuł sponsorowany