Ciekawostki

15 Zaskakujących Ciekawostek o Walentinie Tierieszkowej

Walentina Tierieszkowa
źródło: Kremlin.ru / Wikipedia

Walentina Władimirowna Tierieszkowa jest radziecką kosmonautką i inżynierem, która na stałe zapisała się na kartach historii jako pierwsza kobieta w kosmosie. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jej temat.

1. Waletina Tierieszkowa urodziła się dwa lata przed wybuchem drugiej wojny światowej we wsi Bolszoje Maslennikowo. Jej matka była kołchoźnicą, a ojciec traktorzystą, który poległ w tak zwanej Wojnie Zimowej, kiedy Związek Radziecki zaatakował Finlandię.

2. Po śmierci ojca jej matka została robotnicą w fabryce w Jarosławiu, a wkrótce po skończeniu szkoły sama Walentina została włókniarką i ukończyła dodatkowo technikum włókiennicze.

3. Była sekretarzem Komsomołu, czyli komunistycznej organizacji młodzieży.

4. W 1961 roku Jurij Gagarin został pierwszym człowiekiem, kóry znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Wydarzenie to odbiło się wielkim echem na całym świecie, a wówczas Walentina Tierieszkowa napisała list, w którym wyraziła nadzieję, że może również kiedyś jej się to uda. List ten przyciągnął uwagę komisji wybierającej przyszłych kosmonautów, którzy postanowili przeszkolić kilka kobiet w celach propagandowych.

5. Od 1958 roku Walentina Tierieszkowa należała do sekcji spadochronowej aeroklubu w Jarosławiu. Wykonała łącznie ponad 120 skoków ze spadochronem.

6. W 1962 roku Walentina Tierieszkowa została wytypowana na kosmonautkę i wysłana na specjalne szkolenie dla kosmonautów.

7. W 1963 roku Walentina Tierieszkowa odbyła lot statkiem Wostok 6, który trwał dwie doby i prawie 23 godziny. Wylądował z powrotem na Ziemi po okrążeniu jej 48 razy.

8. Można powiedzieć, że prosto z kosmosu udała się na Kreml, gdzie właśnie trwał Międzynarodowy Kongres Kobiet. Chruszczow zauważył wówczas z dumą, że lot kobiet trwał dłużej niż wszystkie wyprawy w kosmos Amerykanów razem wzięte.

9. Po powrocie z wyprawy Walentina Tierieszkowa otrzymała tytuł Bohatera Związku Radzieckiego i wyruszyła w podróż, podczas której miała okazję odwiedzić między innymi Indie, Stany Zjednoczone, Pakistan czy Polskę.

10. Po swojej misji studiowała w Wojskowym Instytucie Lotnictwa im. Żukowskiego w Moskwie. Została inżynierem kosmonautą, a w latach siedemdziesiątych obroniła pracę doktorską.

11. W 1969 roku doszło do zamachu na życie Leonida Breżniewa. Zamachowcy przez pomyłkę nie ostrzelali jednak jego samochodu, tylko samochód ze zmierzającymi na Kreml kosmonautami. Walentina Tierieszkowa wyszła z tego zamachu bez szwanku.

12. Od lat sześćdziesiątych przez prawie dwadzieścia lat jej mężem był Andrijan Grigorewicz Nikołajew, który był generałem Radzieckich Sił Powietrznych oraz kosmonautą. Był pilotem podczas lotu w kosmos statku Wostok trzy, a także dowódcą misji podczas lotu Sojuza 9. Ich ślub był wielkim wydarzeniem w całej Rosji.

13. Walentina Tierieszkowa był szóstym radzieckim kosmonautą w przestrzeni kosmicznej, a także dziesiątym człowiekiem w historii, któremu udało się tam dotrzeć.

14. W 1964 roku wielkim przebojem w Polsce był utwór pod tytułem „Wala twist” napisany na cześć kosmonautki i wykonany przez Filipinki.

15. Walentina Tierieszkowa jest honorowym obywatelem osiemnastu miast, a w tym Jarosławia czy Bratysławy.