Ciekawostki

20 Interesujących Ciekawostek o Manufakturze Łódź

manufaktura

Manufaktura w Łodzi, czyli innymi słowy Centrum Handlowe Manufaktura to miejsce, w którym znajduje się wiele sklepów i obiektów kulturalnych. Posiada ono całkiem interesującą historię i jest częstym miejscem spotkań mieszkańców Łodzi oraz osób ją odwiedzających. Warto byłoby więc poznać najważniejsze ciekawostki na jej temat.

1. Intrygująca historia

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale historia Łódzkiej Manufaktury jest naprawdę bardzo bogata. Izrael Poznański, w wieku XIX wybudował na terenie dzisiejszej Manufaktury fabrykę włókienniczą. Solidne budynki mogą cieszyć oczy odwiedzających centrum kulturalno-handlowe po dziś dzień.

2. Cyprian Kosiński – inicjator Manufaktury

Za pomysłodawcę Łódzkiej Manufaktury uchodzi Cyprian Kosiński. Urodzony w Łodzi inżynier przekonał grupę Rotschilda do inwestycji, która miała na celu przekształcenie dawnej fabryki włókienniczej w dobrze wyposażone centrum handlowo-usługowe.

3. Najdłuższa fontanna w Europie

W Centrum Handlowym Manufaktura w Łodzi znajduje się fontanna, która uchodzi za najdłuższą w całej Europie. Liczy sobie 300 metrów. Co ciekawe, jest ona podświetlana po zapadnięciu zmroku, co nadaje jej wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd. Iluminacjom świetlnym towarzyszy również muzyka.

4. Duży rynek

W łódzkiej Manufakturze znajduje się całkiem pokaźnych rozmiarów rynek. Liczy on sobie dokładnie 3,5 hektara. Bardzo często mają tam miejsce różnego rodzaju wydarzenia kulturalne oraz sportowe. Mowa tu między innymi o koncertach oraz zawodach w różnych dyscyplinach sportowych.

5. Liczne Muzea

Nie każdy musi udawać się do Manufaktury Łódzkiej wyłącznie po to, aby odwiedzić sklepy czy też skorzystać z oferty restauracji oraz kawiarni. Na terenie centrum znajdują się także muzea. Mowa tu między innymi o Muzeum Fabryki, jak również o Muzeum Historii Miasta Łodzi.

6. Mnóstwo obiektów rozrywkowych

Manufaktura Łódzka może poszczycić się dużą ilością obiektów rozrywkowych. Mowa tu między innymi o kinach, ale również o ściankach wspinaczkowych. Na jej terenie działa także kręgielnia. Nie brakuje tu również skate parku oraz klubu fitness.

7. Oryginalne wejście

Do Manufaktury Łódzkiej prowadzi całkiem sporo wejść, ale tylko jedno z nich można uznać za wyjątkowo oryginalne. Mowa tu oczywiście o poddanej rekonstrukcji bramie fabrycznej. Co ciekawe, prace mające na celu odtworzenie bramy trwały niemalże rok.

8. Mieczysław Michalski – ważna postać dla Łódzkiej Manufaktury

Za ważną postać dla Łódzkiej Manufaktury można bez wątpienia uznać Mieczysława Michalskiego. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to głównie wedle jego pomysłów stworzono centrum rozrywkowo-handlowe. Uroczyste otwarcie Manufaktury miało miejsce 17 maja 2006 roku. Dzień otwarcia był bardzo ważny nie tylko dla inwestorów i pomysłodawców, ale również dla mieszkańców miasta Łódź.

9. Największe centrum

Centrum Handlowe Manufaktura Łódź uchodzi za jedno z największych centrów handlowych. W Polsce pod względem wielkości Manufakturę wyprzedzają jedynie Arkadia oraz oraz Bielany Wrocławskie.

10. Wspaniały hotel

W Manufakturze Łódzkiej znajduje się wyjątkowy, luksusowy czterogwiazdkowy hotel. Liczy on sobie blisko 200 pokoi, w których goście mogą liczyć na wiele różnego rodzaju wygód i rozrywek.

11. Trambusy

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale po Łódzkiej Manufakturze wożą klientów trambusy. Pokonują one trasę liczącą sobie mniej więcej trzysta metrów. Jest ich dokładnie dwa.

12. Liczne wyróżnienia

Manufaktura Łódzka otrzymała wiele wyróżnień i nagród. Zwyciężyła między innymi w konkursie Urban Land Institute, a także w konkursie ICSC Marketing Awards. Warto wspomnieć także o wyróżnieniu w konkursie CEE Real Estate Quality Awards 2006.

13. Postindustrialne budynki

Dla Manufaktury Łódzkiej bardzo charakterystyczne są postindustrialne budynki. Są one wykonane z nieotynkowanej cegły w czerwonym kolorze. Dzięki temu miejsce jest niezwykle klimatyczne i w dużej mierze zachowało ono swój niepowtarzalny, pierwotny charakter. Bez wątpienia wyróżnia się ono na tle wielu innych galerii handlowych znajdujących się na terenie dużych i prężnie rozwijających się miast.

14. Zaskakująca liczba obiektów gastronomicznych

Na terenie Manufaktury w Łodzi znajduje się blisko 60 lokali gastronomicznych. Mowa tu zarówno o kawiarniach, jak i o restauracjach. Coś dla siebie mogą tu zatem znaleźć nie tylko osoby przepadające za daniami wytrawnymi, ale również osoby przepadające za słodkościami. W Manufakturze działa też sporo sklepów spożywczych, w tym dwa hipermarkety.

15. Ogromnych rozmiarów parking

Osoby, które chcą przyjechać do Manufaktury Łódzkiej samochodem mogą liczyć na to, że z dużym prawdopodobieństwem znajdą wolne miejsce parkingowe. Parkingi znajdujące się na terenie centrum są bowiem w stanie pomieścić 3500 samochodów osobowych.

16. Zagraniczni inwestorzy

Miejsce, jakim jest Manufaktura Łódzka może w dużej mierze funkcjonować dzięki inwestorom z zagranicy. Odpowiadają one za powstanie i rozbudowę wielu ciekawych miejsc kulturalnych oraz sklepów.

17. Ochrona Konserwatora Miasta Łodzi

Obwieszczenie Antoniego Szrama – Konserwatora Miasta Łodzi doprowadzono do rewitalizacji wielu budynków poprodukcyjnych oraz kilkanaście hal. Miało to na celu przywrócenie im dawnej świetności choćby w częściowym stopniu.

18. Piaszczysta plaża i lodowisko

W porze letniej część rynku zostaje przekształcona w piaszczystą plażę, na której można oddać się błogiemu wypoczynkowi. W sezonie zimowym, plażę zastępuje lodowisko, z którego skorzystać mogą miłośnicy zimowego szaleństwa.

19. Liczne powierzchnie biurowe

Na terenie Łódzkiej Manufaktury znajdują się nie tylko obiekty kulturalne, sklepy czy lokale gastronomiczne. Jest ona wyposażona również w powierzchnie biurowe. W Manufakturze znajduje się także bank.

20. Dawna przędzalnia bawełny

Za największy budynek Łódzkiej Manufaktury uchodzi dawna przędzalnia bawełny. Posiada ona aż pięć kondygnacji. Znajduje się w nim czterogwiazdkowy hotel, który został wyposażony w centrum do organizowania profesjonalnych konferencji i szkoleń.