Podróże

Wakacje na jachcie – sposób na niezapomnianą przygodę

łódź

Wiatr we włosach, czysta morska bryza i oddech od zatłoczonych ulica na rzecz kontaktu z naturą… Jeśli Tobie także marzy się odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku, to pomysłem wartym rozważenia są wakacje na jachcie, które w ostatnich latach cieszą się bardzo dużą popularnością. Dlaczego tak wiele osób wybiera właśnie taką formę urlopu? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że żeglowanie łódką po bezkresnych wodach daje ogromne poczucie wolności, a także gwarantuje piękne krajobrazy, które dodatkowo urozmaicają rejs. Ty także chciałbyś spróbować czegoś nowego i wyruszyć z najbliższymi w nieznane? Zanim w marinach rozbrzmieją radosne okrzyki: „Wszyscy na pokład!” warto upewnić się, że faktycznie jesteś w pełni przygotowani do czekającej Cię drogi. 

O jachtingu słów kilka

Wszystko zaczęło się w XVII wieku na terenie Anglii oraz Holandii – przyjmuje się, że to właśnie tam wyodrębniło się żeglarstwo. Od tamtej pory grono osób, które pokochały rejsy żaglówkami zdecydowanie się powiększyło – cenią je młodsi oraz starsi, lwy kanapowe oraz miłośnicy aktywności fizycznej. Nic w tym dziwnego jest to, bowiem forma aktywnego spędzania czasu, której każdy powinien spróbować choć raz w życiu. Dobra wiadomość jest taka, że w zależności od indywidualnych preferencji można zdecydować się na jedną z licznych form żeglarstwa – a naprawdę jest w czym wybierać!

Jednym z najbardziej popularnych odmian jest bez wątpienia jachting, a więc pływanie jachtem w celach rekreacyjno-turystycznych bądź sportowych za dnia, jedynie podczas ładnej pogody. Jednak wcale nie oznacza to, że jest to łatwiejsza forma żeglarstwa – również w tym przypadku niezbędna jest umiejętność sterowania łodzią przy wykorzystaniu panujących warunków pogodowych m.in. siły wiatru. 

Wbrew pozorom żeglarstwo, to nie tylko spokojne przemierzanie nieznanych (bądź też znanych) wód na jachcie, żaglówce, czy też żaglowcu. Znajdzie się tu także propozycja dla fanów adrenaliny oraz sportów ekstremalnych – mowa tutaj oczywiście o windsurfingu oraz kitesurfingu, które cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza wśród młodzieży. 

Wakacje na jachcie – na jakie kwestie należy zwrócić uwagę?

Uprawnienia żeglarskie 

To oczywiście podstawowa kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę planując wakacyjną wycieczkę, bo choć współcześnie produkowane jachty są raczej łatwe w obsłudze, to na pokładzie MUSI znajdować się choć jedna osoba, która faktycznie ma uprawnienia do kierowania jachtem o określonej wielkości. Jeśli w gronie najbliższych osób nie posiadamy takowej, wówczas konieczne jest wynajęcie skippera, czyli osoby przed którą jachty nie mają tajemnic, a odpowiedzialność za zdrowie oraz życie pasażerów jest dla niej priorytetem. 

Rozmiar 

Jeśli podczas wakacyjnej podróży planujemy przemierzać morskie wody, wówczas najlepiej jest się zdecydować na jacht, którego długość waha się pomiędzy 12-15 metrów. Taki rozmiar zapewni nam nie tylko optymalne warunki do żeglugi, ale również do życia. Trzy bądź cztery dwuosobowe kabiny sprawią, że każdy z uczestników rejsu będzie czuł się komfortowo oraz, gdy tylko zajdzie taka potrzeba będzie mógł pozwolić sobie na chwilę prywatności, której czasem potrzebują nawet najbardziej doświadczone wilki morskie. 

Obciążenia finansowe 

Wiele osób żyje w mylnym przeświadczeniu, że najważniejszym kryterium przy wyborze jachtu jest cena za jego wypożyczenie. Jednakże ciężko byłoby zliczyć wyłącznie na palcach obu rąk przypadki, kiedy to kwota za czarter jachtu miała się nijak do rzeczywistości. Dlatego też nauczeni własnym doświadczeniem oraz innych żeglarzy pragniemy uczulić, by przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy dokładnie (!) zapoznać się z jej warunkami. Nierzadko bowiem zdarza się, że do ceny za czarter jachtu trzeba dopłacić niemałą dodatkową sumę, na którą składają się m.in:

  • opłata za sprzątanie końcowe;
  • transit log – jest to dodatkowa, sięgająca rzędu kilkudziesięciu euro kwota, jaką należy uiścić, aby uzyskać prawo do pływania po wodach danego kraju;
  • opłata za pościel oraz ręczniki; 
  • opłata za silnik do pontonu;
  • kaucja;

Jachting w Polsce czy za granicą?

Wszystko zależy oczywiście od możliwości finansowych, oczekiwań oraz terminu, w jakim planujemy wypłynąć.

Jeśli marzy Ci się podróż po pięknych polskich jeziorach, czy też Bałtyku to gorąco Cię do tego zachęcamy – jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem. Jednym z najpopularniejszych polskich akwenów są oczywiście Wielkie Jeziora Mazurskie, które zachwycają oszałamiającymi panoramami oraz piękną przyrodą. Jednak mają one tą wadę, że żegluje tam zdecydowanie więcej osób niż na Jezioraku, czy Zalewie Solińskim. 

Osobom poszukującym rajskiej ciszy oraz iście pocztówkowych widoków z pewnością przypadną do gustu chociażby Wyspy Zielonego Przylądka, które są nie tylko pięknym, ale również bardzo bezpiecznym akwenem, ponieważ nie występują tam huragany oraz inne niebezpieczne zjawiska pogodowe. Ciekawym pomysłem są również Seszele, czy też Karaiby, gdzie sezon żeglarski trwa od listopada do maja. 

Niezbędny ekwipunek żeglarski?

Szukasz profesjonalnego sprzętu żeglarskiego, który zapewni Ci maksimum komfortu podczas wakacji na jachcie? Zapoznaj się z bogatą ofertą sklepu żeglarskiego Maristo, w którym znajdziesz nie tylko odzież oraz obuwie żeglarskie, ale również niezbędne elementy wyposażenia jachtu, dzięki którym zapewnisz sobie oraz najbliższym maksimum wygody i bezpieczeństwa.