Podróże

Obozy żeglarskie – daj się skusić na niezwykłą przygodę!

żeglarstwo

Planowanie wakacyjnego wypoczynku łatwe nie jest, szczególnie w okresie pandemicznym. Jednak warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o tym, jak spędzić miło czas i zarazem zrelaksować się przed nowymi zadaniami. Jedną z ciekawszych propozycji wydają się być obozy żeglarskie, które pozwalają poznać interesujące miejsca. To również czas pełen przygód w gronie osób, których łączy wspólna pasja.

Niezapomniana przygoda na pokładzie jachtu

Mimo, że rejsy przeznaczone są dla różnych grup wiekowych, to od wielu lat żeglowanie szczególnie kusi nastolatków. Trudno się temu dziwić. Obóz żeglarski jest doskonałym sposobem na połączenie beztroskiego wypoczynku ze zdobywaniem nowych umiejętności. Co ważne, bez nieustannego nadzoru rodziców. Pozwala to kształtować w młodym człowieku poczucie odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za innych. Jednocześnie uczy dobrej współpracy w grupie.

Przebywanie na jachcie zapewnia też mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Każdy dzień jest inny, ponieważ zmieniają się warunki pogodowe, ale i dochodzą kolejne zadania. Dla nastolatka z pewnością atrakcyjna jest możliwość poznawania tajników samodzielnego prowadzenia jachtu. Wiele emocji towarzyszy, kiedy pierwszy raz staje się za sterem, ale i wciąganie żagli ma przecież swój urok. Nawet tak prozaiczne czynności jak przygotowanie posiłków czy sprzątanie na jachcie okazują się czymś wyjątkowym. Często się zdarza, że ci, którzy na co dzień unikają jak ognia porządków w domu, to podczas obozu żeglarskiego pierwsi zgłaszają się do zadań. Wynika to poniekąd z chęci rywalizacji, ale również ze specyficznej żeglarskiej atmosfery na pokładzie. Duch wspólnoty po prostu łączy wszystkich.

Obozy żeglarskie ze szkoleniem na patent żeglarza

Załogi jachtów dobierane są zawsze pod kątem wieku, więc nikt nie czuje się wyobcowany. W gronie rówieśników nie tylko łatwiej zawierać nowe przyjaźnie, lecz także się uczyć. W dobrej szkole żeglarstwa, jaką jest PuntoVita, dba się też o to, aby na pokładzie nie było tłoku. Pięcio- lub sześcioosobowe załogi pozwalają osiągać wysoki stopień zindywidualizowania zajęć. Każdy ma bezpośredni dostęp do instruktora, każdemu można poświęcić sporo uwagi. Dzięki temu wiedza łatwo wchodzi do głowy, a kształtowanie umiejętności prowadzenia jachtu nie sprawia większych problemów.

żeglarze
Fot: PuntoVita.pl

Obozy żeglarskie połączone ze szkoleniem umożliwiają sprawdzenie się w bardzo różnorodnych warunkach. To nie tylko kwestia zmiennej pogody, mimo że przecież aura ma ogromne znaczenie dla żeglowania. Ważna jest zwłaszcza siła wiatru. Jednak pływa się też po rozmaitych akwenach, wpływa do portów czy przystani, które mają naprawdę odmienne warunki. Nie zawsze cumowanie okazuje się proste. Natomiast podczas rejsu każdy ma możliwość sprawdzenia się zarówno w tych łatwych, jak i zdecydowanie trudniejszych sytuacjach – wszystko pod kontrolą instruktora. W końcu nie można pomijać kwestii bezpieczeństwa.

Warto podkreślić, że rodzice nie muszą się obawiać o los swoich dzieci na obozach żeglarskich organizowanych przez PuntoVita. Zatrudnieni są wyłącznie doświadczeni i odpowiedzialni sternicy, którzy świetnie sobie radzą z przekazywaniem wiedzy, zarządzaniem grupą młodych ludzi, ale i dbaniem o bezpieczeństwo. Jednocześnie starają się tworzyć jak najlepszą atmosferę na pokładzie, aby nikt się nie nudził. Dobre opinie wystawione przez zadowolonych uczestników rejsów, a także przez rodziców świadczą o tym, że kadra instruktorska z tych zadań wywiązuje się na medal.

Od wiedzy do żeglarskich umiejętności

Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia jachtowego, aby uczestniczyć w obozach żeglarskich. Wszystkiego można się nauczyć podczas rejsu, ponieważ szkolenie obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Co więcej, zwieńczeniem tej wakacyjnej przygody bywa często podejście do egzaminu na patent żeglarski. Wystarczy mieć ukończone 14 lat. Warto zdobyć takie uprawnienia, które pozwalają prowadzić jachty żaglowe po wodach śródlądowych, a w przypadku wód morskich w porze dziennej i w strefie do 2 Mn od brzegu, o ile kadłub jachtu ma nie więcej niż 12 m.

Wiele osób łapie bakcyla żeglarstwa. Powraca zatem na kolejne rejsy, często też przystępuje do kolejnych egzaminów na patenty żeglarskie. A wszystko zazwyczaj zaczyna się na pierwszym obozie żeglarskim.

Żeglowanie to dla wielu sens życia

Niektórzy już nie wyobrażają sobie życia bez żeglowania. W ten sposób wypoczywają, ponieważ na wodzie jakże wszystko jest odmienne od codziennej lądowej rutyny. Nawet prozaiczne obowiązki okazują się ciekawym doświadczeniem. Każda trasa jest też niepowtarzalna. To samo miejsce zupełnie inaczej wygląda w blasku słońca i delikatnym powiewie niż w porywach silnego wiatru, kiedy trzeba szybko zmierzać do najbliższego portu, aby zdążyć przed burzą.

Klimat rejsu trudno porównać z czymś innym. Dlatego obozy żeglarskie są doskonałym pomysłem na idealny wypoczynek, ale i wejście w świat przygody.

Warto przy tym zaznaczyć, że szkoła żeglarstwa PuntoVita dba o bezpieczeństwo załogantów również pod kątem pandemicznym. Wprowadzone zostały odpowiednie procedury, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a w przypadku obozów żeglarskich dla osób niepełnoletnich. także Kuratorium Oświaty.