Ciekawostki

Vasco Núñez de Balboa – odkrywca Oceanu Spokojnego

Vasco Núñez de Balboa
źródło: Retrato de Vasco Nuñez de Balboa (1475-1517) / Naval Museum of Madrid / Wikipedia

XVI-wieczny hiszpański konkwistador i odkrywca Vasco Núñez de Balboa pomógł założyć pierwszą stabilną osadę na kontynencie południowoamerykańskim w Darién, na wybrzeżu Przesmyku Panamskiego. Poznajcie fascynujące ciekawostki o Vasco Núñez de Balboa i o jego odkryciach.

1. W 1513 roku, prowadząc wyprawę w poszukiwaniu złota, zobaczył Ocean Spokojny.

2. Vasco de Balboa przeprawił się przez Przesmyk Panamski na Pacyfik, aby stać się pierwszym Europejczykiem, który poprowadził wyprawę do Pacyfiku z Nowego Świata.

3. Odkrył wybrzeże Pacyfiku i zbił fortunę w złocie, perłach i niewolnikach. Następnie wrócił do kolonii.

4. Został uniewinniony i w 1516 r. ożenił się z córką nowego gubernatora, Pedrariasem Davilą.

5. Próbował uprawiać ziemię, ale to nie udało mu się i do 1509 roku był mocno zadłużony.

6. Poślubił córkę Carety, lokalnego wodza Indian i został mianowany naczelnym dowódcą kolonii.

7. Vasco de Balboa Fakt 19 Został uniewinniony i w 1516 r. ożenił się z córką nowego gubernatora, Pedrariasem Davilą.

8. Vasco zasugerował, by osiedlić San Sebastian w Darien, na zachód od Zatoki Uraba. Ziemia była bardziej żyzna, ale napotkano na opór. Po walce z 500 wojownikami, Hiszpanie wygrali. Rdzenni mieszkańcy opuścili swoją wioskę, a Hiszpanie założyli Santa Maria la Antiqua del Darien – pierwszą stałą osadę na kontynencie amerykańskim.

9. Balboa zdobył ocean, otwierając drogę do późniejszych hiszpańskich poszukiwań i podbojów wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej.

10. Był pierwszym Europejczykiem, który ujrzał Ocean Spokojny ze szczytu w Darien w Panamie – wspiął się na ten szczyt samodzielnie.

11. Vasco użył legalnego manewru, aby odsunąć od władzy burmistrza Fernandeza de Enciso, ponieważ stał się on bardzo niepopularny wśród osadników.

12. Osiągnięcia i ambicje Balboa stanowiły zagrożenie dla Pedro Ariasa Dávila, hiszpańskiego gubernatora Darién, który fałszywie oskarżył go o zdradę i kazał rozstrzelać na początku 1519 roku.

13. Balboa urodził się w 1475 roku w Jerez de los Caballeros, mieście w regionie Extremadura w Hiszpanii. Jego ojciec był uważany za szlachcica, ale rodzina nie była zamożna.

14. Pochodził ze szlachetnej hiszpańskiej rodziny i był dobrze wykształcony.

15. W 1511 r. król Hiszpanii mianował Vasco de Balboa tymczasowym gubernatorem nowej kolonii.

16. Vasco de Balboa opuścił kolonię, aby kontynuować swoje poszukiwania w Nowym Świecie i w 1519 roku otrzymał tytuł Adelantado Morza Południowego, gubernatora Panamy.

17. Vasco pewnego razu wysłał statek do Hiszpanii z prośbą o więcej zapasów i ludzi, i kontynuował eksploracje Nowego Świata.

18. Około 1500 roku dołączył do hiszpańskiej ekspedycji, która badała wybrzeże dzisiejszej Kolumbii, po czym wrócił na wyspę Hispaniola (obecne Haiti i Republika Dominikańska) i starał się utrzymać jako rolnik.

19. Do 1511 r. Balboa pełnił funkcję tymczasowego gubernatora Darién.

20. 1 września 1513 roku Vasco Nunez de Balboa rozpoczął ekspedycję przez Przesmyk Panamy. Jego prośba o więcej ludzi do ekspedycji została odrzucona. Zabrał ze sobą 190 Hiszpanów, kilku miejscowych przewodników i stado psów w podróż. Znalazł wiele skarbów podczas podróży i wrócił do Santa Maria w 1514 roku.

21. Pedrarias Davila udawał przyjaźń z Vasco de Balboa, a następnie kazał go aresztować za zdradę. Tym razem został uznany za winnego.

22. Vasco de Balboa został publicznie ścięty w kolonii Darien w styczniu 1519 roku.