Ciekawostki

O Szczurach – 10 ciekawostek dla dzieci

szczurek

Szczyry to gryzonie, które wzbudzają w nas niechęć i strach. Bardzo często są one problemem dla mieszkańców wielu miast i wsi, szczególnie zlokalizowanych przy zbiornikach wodnych. Mogą one zasiedlać budynki gospodarcze, ale również dostać się do wnętrza domów i mieszkań. Istnieją jednak gatunki, które zostały przystosowane do wspólnego życia z człowiekiem i uważane są za zwierzęta domowe. Dziś chcielibyśmy przedstawić wam kilka ciekawostek na temat szczurów które przygotowaliśmy dla dzieci. Być może dzięki nim nie będą one dla was już tak straszne i spojrzycie na nie z pewnym uśmiechem.

1. Szczury wbrew pozorom należą do naprawdę czystych zwierząt. W ciągu dnia poświęcają nawet kilka godzin na pielęgnację siebie i członków grupy, do której należą.

2. Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób szczur dostał się do twojego domu lub mieszkania to chętnie Ci podpowiemy. Szczury są świetnymi wspinaczami, dlatego bardzo często dostają się do budynków po ich ścianach.

3. W jednej z hinduskich świątyń szczury są zwierzętami chronionymi i czczonymi. Jest to miejsce dla około 15 tysięcy szczurów, a ludność wierzy, że po śmierci człowiek przyjmuje postać właśnie tego zwierzęcia.

4. Wśród szczurów możemy wyróżnić szczury norweskie inaczej kanałowe. Są to szczury, które charakteryzują się większą niechęcią i agresją wobec innych szczurów, zwierząt, a nawet ludzi.

5. Szczury są bardzo towarzyskimi gryzoniami. Bardzo chętnie przebywają z innymi przedstawicielami grupy, zaś szczury domowe chętnie spędzają czas z ludźmi.

6. Szczury mogą stać się przenosicielami różnego typu chorób. Obecnie znane jest 35 patogenów, których źródłem mogą być te gryzonie przykładem tego jest dżuma lub małpia ospa.

7. Dorosły szczur, który wielkością przypomina ludzką rękę jest w stanie przecisnąć się przez otwór wielkości 5 groszówki.

8. Bardzo ważnym elementem ciała u szczura jest jego ogon. To właśnie on odpowiada za utrzymanie równowagi, kontakty oraz regulację temperatury.

9. Zęby szczurów cały czas rosną. Mogą wydłużyć się nawet o 12 centymetrów w ciągu roku, dlatego te muszą je regularnie ścierać.

10. Szczury są emocjonalnymi zwierzętami – bez towarzystwa innych mogą wpaść w depresję.