Ciekawostki

15 ciekawostek o Roaldzie Dahlu

Roald Dahl
źródło: Carl van Vechten / Wikipedia

Roald Dahl był brytyjskim scenarzystą, pisarzem oraz publicystą norweskiego pochodzenia. Urodził się w rodzinie norweskich imigrantów w trudnych czasach podczas trwania I wojny światowej 13 września 1916 roku w Llandaff, natomiast zmarł na białaczkę w 1990 roku w Oksfordzie. Za życia zasłynął z popularnych bajek oraz udanych scenariuszy, ale jego życie nie obracało się tylko wokół twórczości.

Roald Dahl ciekawostki

1. W wieku 3 lat zmarł jego ojciec, co miało na niego bardzo duży wpływ, dlatego wielu bohaterów jego książek jest sierotami.

2. Był brytyjskim szpiegiem, którego zadaniem było zbliżyć się do wpływowych Amerykanów między innymi – polityków, dziennikarzy, czy bogatych biznesmenów. W ramach zadań brytyjskiego szpiega specjalizował się również w uwodzeniu bogatych Amerykanek, także żonatych, co nie przyniosło mu sławy i negatywnie wpływało na reputację, jednak nie można było mu odmówić skuteczności i efektów pracy jako szpieg. Swoje zadania szpiegowskie realizował aż do lat 80.

3. Jako scenarzysta napisał scenariusze do znanych hollywoodzkich produkcji np. do serialu „Alfred Hitchcock przedstawia”, czy filmu „Żyje się tylko dwa razy”.

4. Zajmował się również branżą dla dorosłych, stworzył „The Visitor” dla Playboya.

5. Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest „Charlie i fabryka czekolady” wydane w 1964 roku. W jednym z rozdziałów znajduje się opowieść z prawdziwego życia, którego dopuścił się w czasach szkolnych wraz z kolegami. Włożył zdechłą mysz do słoika z cukierkami.

6. W czasach szkolnych przez swoje zachowanie spotkał się z karami cielesnymi, które wówczas nie były niczym niezwykłym i często je stosowano. Jednak przez to był całkowitym przeciwnikiem stosowania kar cielesnych, jako jednej z metod wychowawczych. Będzie to również widoczne w jego twórczości.

7. Po wybuchu II wojny światowej Roald Dahl został pilotem Royal Air Force (RAF). Nie odniósł jednak sukcesów jako pilot, dość szybko został zestrzelony nad Pustynią Libijską i w efekcie spędził w szpitalu kilka tygodni. W 1941 roku wziął jeszcze udział w kilku akcjach wojennych i zrezygnował z kariery pilota. W 1943 roku wydał „The Gremlins”, które były wspomnieniami z RAF-u.

8. W swoim życiu miał dwie żony pierwszą była Patrycja Neal amerykańska aktorka, z którą żył 30 lat i miał pięcioro dzieci. Drugą żoną była Felicity Ann d’Abreu Crosland.

9. W 1986 roku miał otrzymać Order Imperium Brytyjskiego, jednak odmówił tego zaszczytu.

10. W wieku zaledwie 7 lat zmarła jego córka Olivia. Przyczyną śmierci była odra. To tragiczne wydarzenie sprawiło, że Dahl stał się zwolennikiem szczepień

11. Jako pierwszy pisał on o Gremlinach. Co ciekawe nie były one wytworem jego fantazji. Już w czasach I wojny światowej mówiło się o tych stworzeniach, które są złośliwe i uprzykrzają życie pilotom. Dahl przeniósł te wszystkie historie na papier. W ten sposób zainteresował Disneya do zrobienia filmu o tych stworzeniach.

12. Wraz ze swoim kolegą inżynierem lotniczym skonstruował przyrząd do odsysania wody z mózgu. Był bardzo skuteczny, ale nie wykonał swojego głównego zadnia, czyli uratowania syna, który po wypadku walczył ożycie i ostatecznie tę walkę przegrał.

13. Jego utwory znalazły się w USA na 9 pozycji książek zakazanych. Na przykład powieść „Wiedźmy” została zakazana w niektórych bibliotekach, ponieważ zawierała seksizm i propagowanie okultyzmu.

14. Roald Dahl zmarł w wieku 74 lat. Został pochowany wraz ze swoimi ulubionymi przedmiotami – ołówki HB, czekolada i czerwone wino.