Ciekawostki

10 Ciekawostek w Wolinie

fot. Radosław Drożdżewski / Wikipedia

Wolin – miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim. Zajmuje powierzchnię 14,47 km2, a zamieszkuje tu niecałe 5 tys. osób.

1. Wyspa

Miasto znajduje się na wyspie o tej samej nazwie, Wolin, która jest największą wyspą położoną w całości na terytorium Polski.

2. Plemię zachodniosłowiańskie Wolinian

Tereny te zamieszkiwało niegdyś plemię zachodniosłowiańskie Wolinian. Wzmianki o tym można znaleźć w Geografie Bawarskim z IX w. Z ludem tym związane jest powstanie legendarnego miasta Wineta, którego położenie nie do końca jest znane.

Społeczność ta została podbita w XII w. Dla upamiętnienia historii tego obszaru co roku w Wolinie odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów.

3. Młynówka

Na wzniesieniu zwanym Młynówka odnaleziono cmentarzysko birytualne ludności słowiańskiej z IX-XII w., wraz z wyposażeniem grobów. W pobliżu Wolina utworzono również rezerwat archeologiczny „Wzgórze Wisielców”, gdzie odkryto birytualne cmentarzysko kurhanowe z IX-XI w.

4. Mieszko I

W 967 r. Wolin został podbity przez Mieszka I i włączony do ziem polskich. Miasto przeżyło bujny rozkwit, stając się wkrótce jednym z największych w Europie. Powstał tu także pierwszy polski nadbałtycki port.

Panowanie polskie trwało tu ok. 100 lat. Następnie miasto przechodziło w ręce księstwa pomorskiego i rodu Gryfitów, a następnie Szwedów i Prusaków, by dopiero po II wojnie światowej powrócić znów do Polski.

5. Walki w Wolinie

Wolin bardzo ucierpiał w wyniku walk pomiędzy wojskami niemieckimi i radzieckimi w 1945 r. Miasto zostało zniszczone w 70 %, natomiast zabytkowa Starówka została zrujnowana w 90 %. Po II wojnie światowej ludność niemiecka została wysiedlona, natomiast Wolin został przyłączony do Polski.

6. Centrum Słowian i Wikingów

W Wolinie działa Centrum Słowian i Wikingów. Nawiązuje ono do legendarnych miast, które miały tu niegdyś istnieć, a więc do Winety, którą zamieszkiwali m. in. Słowianie oraz do Jomsborga, osady wikingów.

Znajduje się tu skansen z replikami wczesnośredniowiecznych zabudowań Wolina. Organizowane są również warsztaty archeologiczne.

7.Zabytki

Jednym z najcenniejszych zabytków Wolina jest kolegiata św. Mikołaja Biskupa, która powstała pod koniec XIII w.

Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, a w 1628 r. strawił ją pożar, po którym odbudowa trwała ok. 100 lat. Podczas II wojny światowej budowla została zniszczona w ok. 80 %. Odbudowa trwała w latach 1988-199

8.

8. Parku miejski

W parku miejskim znajduje się rzeźba przedstawiająca Trygława, słowiańskie bóstwo, które czczone było w czasach pogańskich na tych terenach. Jej autorem jest Ryszard Chachulski.

9. Woliński Park Narodowy

W bliskiej odległości od Wolina w 1960 r. został utworzony Woliński Park Narodowy. Chroni on wyjątkowy krajobraz oraz faunę i florę nadmorską.

10. Muzeum Regionalne

Wiele informacji na temat dawnych mieszkańców tych ziem dostarcza Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie. Prezentuje eksponaty związane z plemieniem Wolinian, w tym figurkę Świętowita z IX-X w., którą w 1974 r. odkryli na wyspie Wolin archeologowie.