AzjaCiekawostki

104 Niesamowite Ciekawostki o Korei Południowej

świątynia

Azja Wschodnia stoi w kontraście do wszystkiego, co znane jest w europejskiej części świata. Półwysep Koreański zamieszkują obywatele Korei Południowej – kraju odległego geograficznie i kulturowo. To państwo liczy ponad 51 milionów mieszkańców i wyróżnia się na tle również samej Azji. „Kraj Porannej Świeżości” to miejsce, które można odkrywać bez końca z wciąż utrzymującym się stanem zaskoczenia i fascynacji.

Poniższy zbiór ciekawostek z Korei Południowej pozwoli przybliżyć nieco kulturę, tradycję i zwyczaje panujące w tym kraju:

1. Koreańczycy posiadają odmienny system wyliczania wieku człowieka. Każdemu noworodkowi niejako z automatu przyznawany jest jeden rok. Zamiast naliczać godziny, dni i lata od momentu urodzenia dziecka, Koreańczycy uważają, że dziecko, przychodząc na świat, ma już jeden rok. Niewielkie znaczenie ma tu również dokładna data urodzin. Ten naród starzeje się w ten sam dzień – po rozpoczęciu Nowego Roku. Dlatego dziecko urodzone w ostatni dzień grudnia, skończy 2 lata już w kolejny dzień – pierwszego stycznia.

2. Pierwsze urodziny dziecka są w Korei hucznie świętowane. Obowiązkowo jubilat ma na sobie tego dnia tradycyjny strój dol-hanbok. Również zwyczajem jest, aby położyć przed dzieckiem kilka przedmiotów. W zależności od tego, po co sięgnie, zwiastuje to dla niego określon los. Jeśli dziecko wybierze pieniądze, będzie w przyszłości bogate, jeżeli nić, będzie długo żyło, natomiast jeśli sięgnie po książkę lub pędzel, stanie się inteligentnym dorosłym.

3. Kraj ten wyróżnia się również pośród narodowości takich jak: Japonia, Tajlandia, Indonezja czy Chiny, gdzie do jedzenia używane są pałeczki z drewna, ewentualnie bambusa. Tymczasem w Korei można napotkać pałeczki wykonane ze stali nierdzewnej. Metalowe pałeczki to zarówno względy ekonomiczne jak i praktyczne, choć według legend w starożytnym Baekje sztućce produkowano ze srebra, złota i mosiądzu, a służyły one do rozpoznawania trucizn w jedzeniu i przez to były chętnie wykorzystywane przez rodzinę królewską.

4. Najbardziej rozpoznawalnym jedzeniem jest tu kimchi spożywane o każdej porze dnia. Podstawowy przepis mówi o kapuście pekińskiej kiszonej przez rok w marynacie, na którą składają się warzywa, czosnek i papryczka chilli. Jednak wariacji tego dania jest kilkaset i różnią się one w zależności od regionu, gdzie są przygotowywane i podawane.

5. Koreańczycy to dosyć przesądny naród. Pechową liczbą jest u nich „4”, ponieważ w języku koreańskim jest wymawiana w sposób identyczny jak słowo „śmierć”.

6. Przez wzgląd na pechowość liczby cztery, w wieżowcach nie ma czwartego piętra, a w windach można napotkać literę „F” jako oznaczenie tego poziomu budynku.

7. Imię i nazwisko napisane czerwonym atramentem to dla Koreańczyka znak, że osoba ukrywająca się pod tym napisem nie żyje lub niebawem umrze. Dlatego należy unikać czerwonego długopisu, gdy zapisuje się czyjeś dane, ponieważ można zostać posądzonym o życzenie śmierci danej osobie.

8. Krew to temat bardzo ważny z punktu widzenia typowego Koreańczyka. Powszechnie istnieje opinia, że grupa krwi determinuje osobowość i charakter człowieka. I tak: osoby, których grupę krwi można zawrzeć pod literką „A”, przypuszczalnie powinny być konserwatywne, zachowawcze i punktualne, odrobinę introwertyczne. Natomiast osoby z grupą krwi „B” są uważane za kreatywne i twórcze. Z kolei te z krwią „0” to jednostki ambitne, szczere, otwarte i towarzyskie.

9. Korea Południowa jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów. To tam swoje siedziby mają koncerny takie jak: Hyundai, KIA, Samsung czy LG Electronics.

10. W Seulu, który jest stolicą kraju, znajduje się najwięcej punktów dostępowych wi-fi na całym świecie.

Seul

11. Roboty w więzieniu znajdującym się w mieście Pohang pełnią funkcję strażników więziennych, natomiast roboty bojowe pełnią straż w strefie zdemilitaryzowanej pomiędzy dwoma Koreami (Północną i Południową).

12. Toalety w Korei są często wyposażone w podgrzewaną deskę klozetową, a także specjalne funkcje typu: podmywanie i osuszanie, kolorową wodę czy przyjemne dźwięki podczas jej spuszczania.

13. Walentynki w Korei to dzień przeznaczony do świętowania przez mężczyzn. To oni dostają wtedy od swoich dziewczyn prezenty, najczęściej słodycze.

14. 14 marca to tzw. Biały Dzień. Jego obchody polegają na obdarowywaniu swoich ukochanych przez mężczyzn, a podarek powinien być droższy od tego otrzymanego od dziewczyny w dniu Walentynek przynajmniej trzykrotnie.

15. W Korei obchodzony jest również smutny dzień zakochanych. Przypada on na 14 kwietnia i jest nazywany Czarnym Dniem. Osoby nie mające ukochanego lub ukochanej zjadają czarne kluski tzw. jajangmyeon.

16. Wśród silnie zakorzenionych zwyczajów w tym państwie jest kłanianie się. Osoby o niższym statusie społecznym lub też młodsze – zawsze powinny ukłonić się jako pierwsze. Zasady te obowiązują przy okazji wszelkich spotkań. Żegnając się z uczestnikami spotkania należy ukłonić się każdemu z osobna.

17. Przed wejściem do domu Koreańczycy zawsze ściągają buty, na co zwykle przeznaczone są specjalne przedsionki.

18. Napoje dla zaproszonych do domu gości są rozlewane tylko w ich obecności i wyłącznie przez gospodarza.

19. Pożegnanie gości w domu jest niedopuszczalne. Koreańczycy zwykle odprowadzają ich do bramy lub też samochodu.

flaga

20. Mile widziane przez gospodarzy spotkania jest przyjście z drobnym prezentem np. kwiatami, owocami lub słodkościami.

21. Miejsce przy stole w Korei zostaje przydzielone każdemu indywidualnie, dlatego zawsze należy zaczekać na zaproszenie i wskazanie go przez gospodarzy.

22. Podczas jedzenia w większym gronie nigdy nie należy wskazywać pałeczkami czy wbijać je w jedzenie na stole.

23. Gdy gościom zostanie zaproponowana dokładka, obowiązuje zasada, że powinno się odmówić. Dopiero po powtórzeniu propozycji, można zdecydować się na dodatkową porcję jedzenia.

24. Inną zasadą podczas posiłków jest to, że talerz powinien pozostać pusty. Nigdy nie nakłada się na niego więcej niż jest się w stanie zjeść.

25. Po skończonym posiłku Koreańczycy odkładają pałeczki na podstawce lub obok niej, ale nigdy na miseczce do ryżu.

26. Jedzenie w Korei Południowej należy do drogich. Być może dlatego często można się spotkać z odwdzięczaniem się za przysługi w formie zaproszenia kogoś na obiad do restauracji.

27. W Korei bardzo dobrze rozwinięty jest street food. Wszelkiej maści budki z jedzeniem i przydrożne stoiska obfitują w najprzeróżniejsze smakołyki począwszy od owoców morza, kiełbasek, a kończąc na słodkościach.

28. Co ciekawe, w Korei większość restauracji oferuje dowóz zamówionego jedzenia bezpośrednio do domów i mieszkań obywateli.

wybrzeże

29. Hitem żywnościowym w Korei są chipsy o smaku miodu i masła. Ma je w ofercie nawet McDonald zlokalizowany w tym kraju.

30. Koreańczycy uwielbiają słodkie ziemniaki. Używają ich między innymi do tortów czy pizzy.

31. Bosintang to tradycyjna koreańska zupa z mięsa psa. Do jej sporządzenia potrzebne jest mięso psów rasy nureongów.

32. Tylko 3, 2% populacji Korei ma nadwagę. Koreańczycy to najbardziej szczupły naród na świecie.

33. W Korei za prezenty należy się zrewanżować. Dlatego wybierając upominek, Koreańczycy kierują się zamożnością danej osoby, aby ta mogła odwdzięczyć się podarunkiem o podobnej wartości.

34. Prezenty zwykle nie są rozpakowywane w obecności osoby obdarowującej.

35. W Korei można poruszać się transportem publicznym takim jak metro, którego linia wynosi kilkaset kilometrów, a rozpoczyna działać już od 5:30 rano i kursuje do północy.

36. W Korei powstał najśmieszniejszy zawód świata. Jako że Seul to miasto zatłoczone, w godzinach szczytu na stacjach metra pracują osoby nazywane „upychaczami”. Ich zadaniem jest wepchnięcie pasażerów do wagonów w taki sposób, aby zmieściło się w nich jak najwięcej osób.

wieża

37. W Seulu można zrobić zakupy nocą. Funkcjonują tam dwa najbardziej rozpoznawalne markety: Namdaemun Market, który otwierany jest o 11 i czynny do 3 nad ranem oraz Dongdaemun Market zamykany o 5 rano. Oba oferują dziesiątki straganów z bogatą ofertą od ubrań i jedzenia, aż po rzeczy użytku codziennego.

38. Dbanie o wygląd jest bardzo pożądane w tym kraju, dlatego operacje plastyczne są tu na porządku dziennym. Nawet co piąta mieszkanka Seulu przeszła w swoim życiu przynajmniej jeden zabieg upiększający.

39. Najczęstszym zabiegiem chirurgii plastyczne jest korekta powiek. Koreańczycy w dużej większości wstydzą się swojej pojedynczej powieki, dlatego starają się ją „naprawić”, aby sprawiać wrażenie bardziej podobnej do tej, którą posiadają ludzie na Zachodzie. Bogaci Koreańczycy finansują taki zabieg w prezencie na 16 urodziny.

40. Przeciętna Koreanka poświęca się dbaniu o wygląd skóry przynajmniej 2 godziny dziennie.

41. Również panowie korzystają z kosmetyków i robią sobie makijaż. Według Euromonitor International koreańscy mężczyźni wydają w ciągu jednego roku ponad 900 mln USD na różnego rodzaju kosmetyki, również te do twarzy.

42. Koreańczycy publicznie okazują sobie sympatię. Łatwo spotkać bliskich przyjaciół obejmujących się na ulicy czy przyjaciółki trzymające się za ręce.

43. Mimo tego publiczne okazywanie uczuć w formie pocałunków czy przytulania się przez parę zakochanych nie jest mile widziane, a wręcz traktowane jako naruszenie etykiety.

44. Okazywanie ciepła poprzez dotyk przez obywateli Korei dotyczy szczególnie dzieci. Każdy chłopczyk czy dziewczynka chętnie odbierają uściski dorosłych, ponieważ jest to dla nich wyróżnienie.

wąskie uliczki

45. W tradycję Koreańczyków wpisane są wartości rodzinne. Ojciec jako głowa rodziny jest jej żywicielem odpowiedzialnym za dobrobyt. Jest też głównym decydentem w sprawach małżeństwa i ewentualnych przeprowadzek. Bez jego zgody trudno o podjęcie tak ważnych kroków. Tak głęboko zakorzeniona tradycja wyznaczająca rodzinę jako najważniejszą część życia, nakazuje również martwić się o jej majątek, który jest uważany za ważniejszy od tego indywidualnego.

46. Miesiąc maj jest uważany w Korei za miesiąc rodziny. I tak, 5 maja przypada Dzień Dziecka, a 8 maja Dzień Rodziców.

47. Jeśli przy wejściu do domu napotka się wiszące czerwone papryczki, będzie to oznaczać, że zbliżają się narodziny chłopca i można ich oczekiwać w ciągu tygodnia.

48. Zwyczajowo po urodzeniu dziecka po zewnętrznej stronie drzwi do domu rozwieszane są liny słomy, igliwia i papryki chili. Ma to odstraszyć złe duchy.
49. Starsi kawalerzy i panny są nazywani „Big Baby”.

50. Typowy 60-letni Koreańczyk obchodzi swoje urodziny bardzo hucznie. Ze względu na cykl w azjatyckim zodiaku, ukończenie 60 lat jest szczególnie ważną datą.

51. Korea przyjęła nadawanie nazwiska jako pierwszego. Rzadko kiedy obywatele tego kraju zwracają się do siebie po imieniu. Znacznie częściej można spotkać się z używaniem tytułu lub pozycji danej osoby w zwrotach do kogoś. Wynika to z hierarchii społecznej (Konfucjanizm).

52. Śluby odbywają się najczęściej w kościele, ewentualnie według wyboru pary młodej, w hali ślubnej. Zwykle są utrzymane w zachodnim duchu.

53. Ubrania ślubne najczęściej przybierają kolor czerwony, ponieważ symbolizuje on szczęście.

54. Goście weselni powinni schować do białej koperty pieniądze i udać się z nimi na ślub. Jednak dawanie komuś w sposób bezpośredni sumy pieniędzy jest powszechnie uważane za niegrzeczne.

Seul

55. W Korei wciąż funkcjonuje instytucja swata, który umawia ze sobą ludzi. Najczęściej wynajmują go rodziny, które planują śluby dla swojego potomstwa.

56. W Korei Południowej popularne są randki w ciemno.

57. Bardzo często można spotkać się ze zjawiskiem zamieszkiwania rodziców z najstarszym synem oraz z jego żoną.

58. Wypicie zawartości kieliszka wiąże się z określonym zachowaniem. Należy odwrócić głowę, gdy pije się z osobą starszą.

59. W Korei kobiety, które palą papierosy są często postrzegane jako kobiety lekkich obyczajów.

60. Podczas rozmowy Koreańczycy lubią uciekać wzrokiem, unikając bezpośredniego patrzenia w oczy rozmówcy. Jest to oznaka uprzejmości i pokory.

61. Ustąpienie miejsca starszej osobie w autobusie czy metrze jest oznaką szacunku i jest postrzegane jako dobre wychowanie.

62. Głębokość ukłonu jest zależna od różnicy wiekowej między ludźmi witającymi się.

63. Koreańczycy wymieniają uściski dłoni w tym samym czasie, gdy kłaniają się danej osobie.

64. Podczas otrzymywania prezentu od starszej osoby należy odbierać go, używając obydwu rąk i jednocześnie nie zapominać o ukłonieniu się. Jeśli podarek jest zbyt mały, można wyciągnąć jedną dłoń, a drugą złapać przedramię w geście podtrzymywania ręki odbierającej prezent.

65. Wymienianie uścisków dłoni z osobami starszymi wiekiem jest obostrzone osobną etykietą. Należy pamiętać, aby używać obydwu rąk.

świątynia w środku lasu

66. Koreańczycy traktują starszych ludzi z ogromnym szacunkiem. Gdy ci są obecni w pomieszczeniu, młodzież nie powinna próżnować. Jest to także równoznaczne z nie zakładaniem okularów przeciwsłonecznych w towarzystwie starszyzny czy nie rozpoczynaniem posiłku, lecz czekaniem na przyzwalający znak od starszego.

67. Spożywanie alkoholu na ulicy czy w innym miejscu publicznym jest powszechnie akceptowalne i respektowane przez prawo.

68. Za narodowy alkohol jest uważane ryżowe Soju.

69. Za narodowy sport w Korei Południowej uchodzi taekwondo.

70. Koreańczycy lubują się w grze w golfa. Co ciekawe, przodują tu panie.

71. Od 1999 r. w Korei Południowej obowiązuje prawo, w myśl którego systemy bankowe, a także sklepy internetowe muszą wykorzystywać przeglądarkę Internet Explorer jako ponoć najbezpieczniejszą.

72. Bazując na badaniach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Koreańczycy jako naród są najbardziej inteligentnymi według wskaźnika „szacowanej inteligencji narodowej”.

73. Mieszkańcy stolicy zajmują pierwsze miejsce w rankingu najkrócej sypiających obywateli miast. Dziennie sypiają tylko około 6 godzin.

74. W Seulu obowiązuje przepis całkowicie zakazujący palenia w miejscach przestrzeni publicznej. Naruszenie go jest karane mandatem. Jednak bardzo mały odsetek ludności tego kraju jest palaczami. Z tego też powodu istnieje niewielka ilość odizolowanych miejsc i budek, gdzie palenie jest dozwolone.

75. Koreańczycy nieprzeciętnie dbają o segregację śmieci. W Seulu ciężko znaleźć kosze na śmieci, ponieważ przeciętny obywatel tego państwa zabiera opakowania po jedzeniu i inne śmieci ze sobą do domu, a następnie tam poddaje segregacji.

Yeosu

76. Taksówki w Korei są oznakowane kolorami. Te luksusowe, które pobierają wyższe opłaty, są koloru czarnego. Pozostałe, w których mogą zasiadać niedoświadczeni kierowcy, to taksówki w kolorach szarym i białym.

77. W Korei zlokalizowany jest Haesindang Park, gdzie znajduje się mnóstwo statuetek męskich członków.

78. Koreańskie prawo dopuszcza praktykę „rekonstrukcji zbrodni”. Podejrzani o ciężkie przestępstwa (morderstwo, gwałt) w eskorcie policji są przyprowadzani na miejsce dokonania czynu i zmuszeni do odtworzenia popełnionej zbrodni. Wszystko to odbywa się z udziałem mediów, które szczegółowo dokumentują opisane przez przestępców zdarzenia.

79. Na wyspie Jeju znajdują się kamienne posągi ogromnych rozmiarów tzw. dol hareubang (stary dziadek). Według wierzeń dotknięcie szerokiego nosa posągu sprawi, że kobieta stanie się płodna.

80. K-pop to muzyka koreańskich artystów, która staje się coraz bardziej popularna również w Europie. W 2011 r. koreański piosenkarz Psy podbił świat swoim utworem „Gangam Style”, który w serwisie internetowym odtworzyło blisko 3, 5 miliarda ludzi.

81. Bardzo znanym festiwalem w Korei jest Boyeron Mud Festival czyli błotny festiwal. 10 dni z rzędu uczestnicy mogą brać udział w konkursach, maratonach, zapasach i masażach. Wszystko pod znakiem i z udziałem… błota.

82. Południowokoreańskie dachy domów często są zakrzywione na końcach. Ten szczególny rodzaj zdobień przypomina uśmiech.

83. W koreańskich domach popularnym rozwiązanie jest nagrzewana podłoga. System „Ondol” znajduje się w około 90% domach.

84. W Korei istnieje poważny problem z uzależnieniem osób młodych (najczęściej 9 – 12 lat) od Internetu. Nawet ustawa z 2011 r. o nazwie Kopciuszek, która zabraniała korzystania osobom poniżej 16 roku życia z witryn udostępniających gry online, nie zmniejszyła skali problemu.

85. W Korei popularnym miejscem na schadzki są tzw. Hotele Miłości. Są to specjalnie przygotowane pokoje przeznaczone na pobyt na jedną noc lub trwający kilka godzin.

jezioro

86. Narodowym kwiatem Korei Południowej jest Mugunghawa (Rose of Sharon). Reprezentuje on chwałę i występuje jako symbol przeciwności losu w przeszłości kraju.

87. Żuraw jest uznawany za symbol szczęścia.

88. Wśród symboli narodowych Koreańczyków znajdują się królik i tygrys. Występują one w bajkach dla dzieci i wielu sztukach ludowych.

89. Na wyspie Jeju obowiązuje tradycja, według której to kobiety (Haenyeo – Kobiety Morza) pracują i zarabiają, a mężczyźni zajmują się domem.

90. Korea Południowa słynie z pierwszego na świecie laboratorium astronomicznego Cheomseongdae Observatory, które powstało w połowie 600 roku.

91. Nazwiska, które najłatwiej spotkać w Korei to: Kim (około 20% obywateli tego kraju nosi to nazwisko), Lee i Park.

92. Koreańczycy to zapracowany naród. Przeciętny obywatel tego kraju przepracowuje 55 godzin tygodniowo.

93. W Korei nie istnieje usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu choroby, a co za ty idzie również brak jest wynagrodzenia lub innego świadczenia chorobowego za okres niedyspozycji.

94. Urlop pracownika w Korei Południowej wynosi 15 dni w roku kalendarzowym.

95. Wśród cieszących się popularnością rozrywek w Korei Południowej jest puszczanie latawców ostatniego dnia podczas księżycowego Nowego Roku. Latawce symbolizują pech, który odleci, jeśli się go wypuści z rąk.

96. Duża część Koreańczyków jest chrześcijanami i obchodzi Boże Narodzenie. Jednak Mikołaj w Korei Południowej może ubierać się w niebieski kostium, a dzieci mogą wołać na niego również Santa Kulloso czyli Dziadek Santa.

pałac Gyeongbok

97. Pełnoletność w Korei Południowej osiąga się w momencie ukończenia przez obywatela tego kraju 19 roku życia.

98. Koreańscy mężczyźni muszą odbyć dwuletnią służbę wojskową.

99. Wyspa Jeju (tak jak 11 innych atrakcji turystycznych) jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Leżący na niej wulkan Halla-san jest najwyższym szczytem państwa.

100. Korea Południowa jest pierwszym krajem, który postanowił wdrożyć cyfrowe podręczniki.

101. Jeden z najbardziej popularnych łamańców językowych brzmi tak: „Kan-jang-kong-jang kong-jang-jang-eun kang kong-jang-jang-ee-go, dwen-jang-kong-jang kong-jang-jang-eun kong kong-jang-jang-ee-da“, a frazę tę tłumaczy się w następujący sposób: prezesem fabryki soju sojowego jest Kang, a prezesem fabryki pasty fasolowej jest Kong.

102. W większości sklepów w Korei można zakupić maseczkę antysmogową. Jest to podyktowane ogromnym zanieczyszczeniem i smogiem otulającym Seul o każdej porze roku.

103. Koreańczycy zostali obdarzeni przez naturę genem ABCC11, który zapobiega wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu potu. Obywatele tego kraju nie potrzebują więc dezodorantu.

104. Fotografujący się Koreańczycy wypowiadają słowo „kimchi”.

Korea Południowa obfituje w różnice, sprzeczności i przeciwieństwa, które dla Europejczyków są odmiennością urzekającą i pochłaniającą. Kiedy raz zagłębi się w tę pasjonującą podróż na koniec świata, pragnienie uchylenia rąbka tajemnicy przeradza się w zainteresowanie tym wciąż nieznanym jeszcze tak dobrze zakątkiem.