17 ciekawostek dla dzieci o kotach

koty ciekawostki

Wiele osób powie, że ludzie dzielą się na tych, którzy wolą koty i na tych, którzy są fanami psów. Niezależnie od tego po której stronie barykady się znajdujesz, z pewnością te ciekawostki o kotach Cię zaskoczą!

1. Linie papilarna na nosie

Każdy człowiek ma unikalne linie papilarne oraz odcisk ust. U kota tak samo działa nos. Nie znajdziemy dwóch kotów o takim samym nosie

2. Dlaczego kot może wcisnąć się w każdą szczelinę?

Z pewnością każdy właściciel kota zauważył, że jest on w stanie wcisnąć się w nawet najmniejsze szczeliny. Wynika to z tego, że nie mają one obojczyków. Dlatego też ogranicza je tylko rozmiar ich głowy.

3. Koty przesypiają 2/3 życia

Okazuje się, że jeśli nasz kot ma 9 lat, 6 lat po prostu spał. Koty ucinają sobie drzemkę nawet kilkanaście razy dziennie.

4. Kocia piosenka

Koty są w stanie wydać z siebie ponad 100 różnych dźwięków. Dla porównania, psy mają ich jedynie 10. Co więcej, mają one też świetny słuch, bo są w stanie usłyszeć dźwięki o dwie oktawy wyższe, niż słyszy człowiek.

5. Jako posiłek?

Mimo tego, że wiele osób się z tym nie zgadza, w krajach azjatyckich zjada się każdego roku około miliona kotów. Obecnie powoli zaczyna się to zmieniać i Azjaci nowego pokolenia nie chcą już jeść kotów.

6. 230 kości

W ciele kota znajduje się aż 230 kości, z czego 10% jest w samym ogonie. Człowiek ma ich mniej, bo tylko 206.

7. Koty nie widzą czubka własnego nosa

Dosłownie! Kot nie jest w stanie zobaczyć tego co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Jednak mimo to, ma on świetny wzrok, a jego kąt widzenia wynosi aż 185 stopni. W dodatku widzą na odległość około 35 metrów. Koty świetnie widzą też w ciemności, dzięki czemu mogą swobodnie poruszać się w nocy.

8. Trzecia powieka

Ludzie mają tylko dwie powieki, kiedy u kotów znajdziemy też trzecią. Ma ona za zadanie zapobiec wysychaniu oczu, a kiedy kot jest chory, trzecia powieka zamknie się do połowy. Dzięki temu może ona chronić jego oczy, które mogą się uszkadzać podczas choroby.

9. Uczulenie na koty

Okazuje się, że jeśli ktoś jest uczulony na koty, to nie chodzi tutaj o ich sierść, która w ogóle nas nie uczula. Możemy za to być uczuleni na kocią ślinę i ich naskórek, który osadza się w sierści.

10. Dlaczego kot jest tak gibki?

Grzbiet kota jest tak elastyczny ze względu na to, że składa się on z aż 53 kręgów, które są luźno połączone ze sobą. Dla porównania, ludzki kręgosłup ma 34 kręgi.

11. Umięśnione uszy

W kocich uszach znajdziemy aż 32 mięśnie, które umożliwiają naszym pupilom poruszanie uszami na wszystkie strony. Mogą one więc obrócić uszy o całe 180 stopni i nie sprawi im to żadnego problemu. Człowiek nie może tego zrobić, bo w naszych uszach jest tylko 6 mięśni, których większość z nas nawet nie jest w stanie użyć.

12. Kocie wąsy

Zazwyczaj koty mają po 12 wąsów po każdej stronie pyszczka. Jeśli mamy kota, możemy spróbować je policzyć i zobaczyć czy nasz pupil jest pod tym względem wyjątkowy.

13. Sprinter

Kot jest w stanie biec nawet z prędkością 50 kilometrów na godzinę.

14. Dodatkowy zmysł

Oprócz zmysłów, które ma człowiek, koty mają jeszcze jeden – organ Jacobsona. Znajduje się on w górnej części podniebienia i łączy w sobie węch oraz smak. Kiedy cząsteczki zapachu znajdą się na języku kota, organ Jacobsona wysyła impulsy nerwowe do mózgu zwierzęcia. Jest on więc w stanie smakować zapachy.

15. Kastrowane koty

Koty, które zostały wykastrowane żyją o około 3 lata dłużej od tych, które nie zostały poddane temu zabiegowi.

16. Białe koty

Badania dowodzą, że większość kotów o białej sierści i niebieskich oczach jest głucha. Co ciekawe, jeśli taki kot ma tylko jedno oko niebieskie, będzie on głuchy na ucho, które znajduje się po stronie tego oka. Wynika to z błędu generycznego. Ten problem nie występuje u kotów o innych kolorach oczu.

17. Kot nie potrafiący zejść z drzewa

Wszyscy wiedzą, że koty potrafią z łatwością wejść na drzewo. Jednak zejście z niego stanowi już dla nich spory problem. Dlaczego? Wynika to z tego, że jego pazury wygięte są tylko w jedną stronę. Dlatego wspinaczka jest dla niego bardzo łatwa, a zejście prawie niemożliwe.

4.7/5 - (liczba ocen: 12)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.