10 najlepszych atrakcji w Ustroniach Morskich

Ustronie Morskie

Ustronie Morskie to bardzo popularna wieś letniskowa znajdująca się w województwie zachodniopomorskim, nad Morzem Bałtyckim. Jest to wieś o typowo turystycznym charakterze, gdzie większość hoteli, punktów gastronomicznych i zakładów oferuje swe usługi wyłącznie w sezonie letnim.

Zarówno sama wieś, jak i jej najbliższe okolice mają turystom do zaoferowania bardzo dużo różnorakich atrakcji. Do najpopularniejszych zaliczyć można:

1. PIASZCZYSTE PLAŻE

Do największych atrakcji w ustroniach Morskich zaliczyć można oczywiście piękne, rozległe i piaszczyste plaże, gwarantujące każdemu wypoczynek, jakiego oczekuje. Już dla samych plaż warto odwiedzić to niezwykłe miejsce, choć są one dopiero początkiem atrakcji.

2. UROKI MIASTECZKA

Ustronie Morskie są same w sobie miasteczkiem niezwykle urokliwym, na co wpływ ma między innymi ich ciekawe usytuowania na stromym klifie. Jest to urocza wieś rybacka, w której znajduje się kilka ciekawych obiektów zabytkowych, spośród których na szczególną uwagę zasługuje neogotycki kościół i wiele zabytkowych chałup. Znajduje się tam także popularny park krajobrazowy – wielu turystów przyjeżdża tu dla samych nadmorskich widoków, które potrafią wprawić w zachwyt niemalże każdego. Równie urokliwe są pobliskie miasteczka – Gąski, Chłopy czy Mielno, do których dojechać można choćby rowerem.

3. SKANSEN CHLEBA

Skansen Chleba to ciekawe miejsce, znajdujące się w stylizowanym na XIX wieczny budynku, wykonanym z bali, z dachem pokrytym strzechą. Wewnątrz obejrzeć można stare maszyny, które używane były dawniej w każdym niemal gospodarstwie (na przykład koło młyńskie, czy kołowrotek). Skansen zachęca do odwiedzin także z powodu unoszącego się stamtąd zapachu pieczonego chleba, którego można na miejscu skosztować. Można tam także zaobserwować cały proces związany z wypiekiem.

4. ZABYTKOWE DĘBY

W lesie niedaleko Ustroni Morskich rośnie ponad 800 letni Dąb Bolesław, uznawany za najstarszy dąb w Polsce (o około 100 lat starszy od bardzo popularnego w Polsce „Bartka”). Znajduje się obok niego notatka umieszczona przez Dyrekcje Lasów Państwowych, z treści której wyczytamy między innymi następującą informacje: „Najstarszy dąb szypułkowy Bolesław rosnący pod Kołobrzegiem przekroczył 'zaledwie’ 800 lat…”. Obwód dębu mierzony na wysokości 1, 3 metra wynosi 691 cm, średnica jego korony 20 metrów, zaś wysokość to aż 32 metry. Dąb nosi swe imię na pamiątkę króla Bolesława, za którego w 1000 roku powstało biskupstwo w Kołobrzegu. Niedaleko dębu Bolesław stoi inny stary dąb – Warcisław, liczący sobie „zaledwie” 640 lat (co daje mu 5 miejsce w Polsce). Jego wysokość to 37 metrów, zaś obwód – 720 cm. Swoje imię zawdzięcza upamiętnieniu księcia Gryfitę Warcisława III, dzięki któremu Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie.

5. PARK LINOWY GIBON

Park Linowy to ciekawa atrakcja dla wszystkich osób, które lubią spędzać czas w sposób aktywny. Znajduje się tam osiem tras liczących prawie 1500 metrów i zróżnicowanych pod względem trudności, ilości przeszkód oraz długości.

6. KINO 7D

Kino mobilne 7D to bardzo ciekawa atrakcja. Kino działa w sezonie letnim i wyświetla filmy w technologii 7D – dodatkowymi atrakcjami są między innymi fotele wychylające się w trzech płaszczyznach i efekty takie jak: wiatr, spray powietrza, bańki mydlane, strumień wody, błyskawice, efekt trzęsienia ziemi, efekt „myszek”, wibracje w fotelach, laser oraz dym i ogień.

7. PARK EDUKACYJNO-ROZRYWKOWY WESTERN PARK

W tym wyjątkowym parku rozrywki najmłodsi mają szansę zdobycia wiedzy o plemionach Indian oraz trudach, jakie znosili pierwsi osadnicy na Dzikim Zachodzie. Organizatorzy zapewniają osobom odwiedzającym przeróżne różne gry i zabawy, na przykład naukę tańca kowbojskiego.

8. UMOCNIENIA W LESIE

Niedaleko centrum wsi znajdują się niszczejące umocnienia wojskowe z okresu PRL, zaś w nadmorskich lasach ukryte są potężne schrony i działobitnie.

9. LEŚNIE ŚCIEŻKI ROWEROWE

Zarówno same Ustronie Morskie, jak i ich okolice zwiedzić warto za pomocą roweru. Okoliczne wioski oddalone są od siebie zaledwie o kilka kilometrów, bez problemu można się więc do nich dostać zarówno samą plażą, jak i leśnymi ścieżkami. Do najpopularniejszych miejsc w okolicy, które odwiedzić można w trakcie rowerowej przejażdżki to wspomniane już wcześniej Gąski, Chłopy i Mielno.

10. KOŁOBRZEG

Kołobrzeg to miasto oddalone od Ustroni Morskich zaledwie o 14 kilometrów, warto więc o nie zahaczyć podczas nadmorskiego wypoczynku w tym urokliwym miasteczku. W Kołobrzegu mnóstwo jest różnego rodzaju atrakcji dla osób w każdym wieku, dlatego czas tam spędzony z całą pewnością nie będzie czasem straconym. Na szczególną uwagę zastępują miejsca takie, jak: Stare Miasto, gotycka Katedra, Baszty lontowa i więzienna, budynek Akademii Rycerskiej, Ratusz, elementy nowożytnych fortyfikacji Twierdzy Kołobrzeg, molo czy XVII-wieczna latarnia morska z panoramą morza. Inne często odwiedzane w Kołobrzegu miejsca to Muzeum Oręża Polskiego, Skansen Morski, Pałac Braunschweigów, Muzeum Patria Colbergiensis czy Las Kołobrzeski. Na uwagę zasługuję także Centrum Atrakcji Wojskowych i rejsy morskie na przykład na pokładzie statku pirackiego – a to tylko niektóre z rozrywek oferowanych przez miasto.

4.4/5 - (liczba ocen: 5)

Liczba komentarzy: 1

  • Twoja nazwa bloga nie jest przypadkowa – zdecydowanie są to fajne podróże. Świetny wpis apropo atrakcji w Ustroniu Morskim. Nie wiedziałam, że jest tyle ciekawych miejsc. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.