Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o układzie krwionośnym

serce

Układ krwionośny jest układem zamkniętym, w którego skład wchodzą naczynia krwionośne, a także serce. Jego prawidłowe działanie jest niezwykle istotne dla życia każdego człowieka.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat układu krwionośnego.

1. Wielkość ludzkiego serca jest porównywalna do zaciśniętej pięści dorosłego człowieka.

2. Serce człowieka jest organem, który pracuje przez cały czas. Jeśli przestanie pracować, w szybkim czasie dojdzie do śmierci. W stanie spoczynku serce bije około siedemdziesięciu dwóch razy na minutę.

3. Sportowcy mają większe serce niż ludzie, którzy nie uprawiają sportu. Nieznacznie większe jest również serce kobiet w ciąży.

4. Serce jest pierwszym wewnętrznym organem, jaki wykształca się u człowieka. Nabiera ono znanej nam formy już w 21 dniu życia płodu. Nie jest jeszcze wówczas wykształcony mózg i tak naprawdę nie wiadomo, co daje sercu impuls do działania.

5. Średnio w ciągu życia człowieka serce pompuje około 170 milionów litrów krwi. Jest to około 7 tysięcy litrów krwi w ciągu doby.

6. Tętnice człowieka rozgałęziają się na coraz węższe tętnice i naczynia, a z ich pomocą krew pompowana przez serce dociera do wszystkich komórek. Następnie krew wraca do serca za pomocą żył.

7. Same żyły są półprzezroczyste, ale wydają się nam niebieskie, dlatego dawniej o osobach z arystokratycznych domów, które w przeciwieństwie do rolników były blade, mówiono, że są błękitnej krwi. W rzeczywistości mała ilość tlenu w żyłach sprawia, że krew zdaje się ciemniejsza, a żyły wyglądają na niebieskie.

8. Buraki i sok z buraków mają działanie azotanów, a w związku z tym są w stanie rozszerzać tętnice i pozytywnie wpływać na działanie całego układu krwionośnego.

9. Krew jest czerwona, ponieważ zawiera barwnik w postaci hemoglobiny. Ta z kolei jest czerwona przez wysoką zawartość żelaza.

10. Żyły są zbudowane w bardzo sprytny sposób. W ich wnętrzach znajdują się specjalne zastawki, dzięki czemu płynąca w nich krew się nie cofa.