Interesujące ciekawostki dla dzieci o Pieskach Preriowych
Piesek preriowy, piesek preriowy, to dość duży gryzoń z Ameryki Północnej, który żyje w podziemnej kolonii złożonej z klanów rodzinnych. Kolonia może zajmować powierzchnię do 100 hektarów. Świstaki nie mają dymorfizmu płciowego.
Sami żywią się sowami preriowymi i grzechotnikami. Świstaki nie przechowują żywności. Zimą stają się mniej aktywne, a ich temperatura spada o 2,8°C. Kiedy zima jest bardzo sroga, zapadną w hibernację. Członkowie klanu poznają się poprzez „całowanie”, które jest wprowadzeniem do toalety.
W ciągu dnia kilka prerii stoi na straży, aby chronić klan przed krzywdą. Kiedy ktoś się zbliża, druga osoba ostrzega głosem. Są aktywnymi zwierzętami w ciągu dnia. Tworzą ogromne, miliony lub więcej osobników na małym obszarze.
Wydają różne dźwięki i komunikują się w określonym języku dźwiękowym. Świstak dorasta do około 40 cm, z których każdy ma 10 cm ogon. Samice osiągają 1,1 kg, samce 1,4-1,5 kg. Świstaki mają dość dużą głowę i oczy oraz małe uszy. Pazury długie i spiczaste. Samica rodzi od 2 do 10 nagich i niewidomych szczeniąt i karmi je przez siedem tygodni.
Ciekawostki o pieskach preriowych:
1. Nazwa
Nazwa „Piesek preriowy” pochodzi od dźwięku przypominającego szczekanie.
2. Kolonia
W promieniu kilku kilometrów kwadratowych kolonia może liczyć co najwyżej milion ludzi! Ich jaskinie i korytarze mogą sięgać 5 metrów głębokości i 30 metrów długości.
3. Żywotność
Żywotność świstaka wynosi około 9-10 lat.
4. Hodowla
Świstaki można hodować w domu.
5. Całując się
Świstaki witają się całując
6. Dużo miejsca
Psia preria potrzebuje dużo miejsca. Niezbędne są duże zewnętrzne lub wewnętrzne budki dla ptaków.
7. Rozmnażanie
Pozwalamy na rozmnażanie się osobnikom w wieku co najmniej 2 lat. Przed rozmnażaniem świstaków należy pozwolić im przekopać się przez zimę w temperaturze około 10°C.
8. Niskokaloryczna żywność
Nakarmić je można niskokaloryczną żywnością,
9. Cena
Cena piesków preriowych waha się w granicach od kilkuset do ponad 2000 złotych,
10. Samiec
Samiec jest trochę większy od samicy. Warto zaznaczyć, iż odległość ujścia cewki moczowej od odbytu jest większa niż u samicy i wynosi około 1,5 cm.