Ciekawostki

Uganda – Interesujące Ciekawostki, Informacje, Fakty

Uganda

Uganda graniczy z Kenią, Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą i Tanzanią. Jest krajem w Afryce Wschodniej. Uganda znajduje się również w regionie Wielkich Jezior Afryki. Stolicą jest Kampala.

Flaga kraju składa się z sześciu poziomych pasów: czarnego, żółtego i czerwonego.

Oficjalnymi językami są angielski i suahili, jednak większość ludności mówi w Lugandzie.

Uganda, stanowiąca połowę populacji goryli górskich na świecie, jest idealnym krajem dla turystów zainteresowanych tymi zwierzętami. Mimo że Uganda jest najbardziej znana ze swoich goryli, ma również inne ciekawe gatunki dzikiej przyrody. Uganda jest domem dla 11% światowej populacji ptaków. Innym gatunkiem, który Uganda ma w obfitości są motyle. Uganda posiada 6,8% światowych gatunków motyli. Górskie goryle prawie wymarły i na świecie pozostało ich tylko około 750, z których większość zamieszkuje w parkach narodowych Ugandy.

Uganda cierpi z powodu wzrostu wylesiania. Aby odwrócić skutki wylesiania, decydenci polityczni wymyślili sposób powstrzymania wylesiania. W Ugandzie na każde ścięte drzewo oczekuje się, że zasadzisz trzy kolejne.

Pakiety danych internetowych są tanie i łatwe do skonfigurowania. Upewnij się, że twój smartfon jest odblokowany przed przyjazdem.

Jeśli jesteś cudzoziemcem, to jesteś „mzungu”.

Dzieci są uważane za sieroty, jeśli straciły jednego lub oboje rodziców.

Godzina korzystania z Internetu w kawiarni publicznej kosztuje mniej niż 1 USD i jest nieco wolna.

Komary Anopheles (niosące malarie) są aktywne od północy do 5 rano i nie wydają dźwięku.

Dwie główne angielskojęzyczne gazety to „The New Vision” i „The Daily Monitor”.

Ziemniaki nazywane są „irlandzkie”.

Jeśli ktoś mówi „wyhodowałeś tłuszcz”, jest to komplement.

Uganda ma jeden z najmniejszych kościołów na świecie. Na szczycie Biku Hill w Nebbi Town, Uganda leży mały budynek, który zawsze budzi podziw wśród odwiedzających. Nazwa tego kościoła to Bethel Church.

Rowery, a nie samochody, są głównym środkiem transportu w Ugandzie.

Uganda, drugi po Etiopii kraj śródlądowy o największej liczbie ludności, cierpi na problem przeludnienia. Ludność składa się z ponad 34 milionów ludzi.

Uganda jest jednym z najbiedniejszych narodów świata, z ponad 50% ludności żyjącej za mniej niż dolara dziennie. Ze względu na ubóstwo, obserwuje się powolny wzrost wskaźnika umiejętności czytania i pisania, a także nieodpowiednią infrastrukturę opieki zdrowotnej.

Piłka nożna to nie tylko ulubiony sport mieszkańców, ale także sport narodowy. Ugandyjczycy są niezwykle entuzjastycznie nastawieni do gry i traktują ją dość poważnie.