Ciekawostki

10 Interesujących ciekawostek o Rynie

Fot. Krystian Smołka / Wikipedia

Ryn to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone na obszarze historycznej Galindii, nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. Przez położenie każdego roku przyciąga do siebie wielu turystów, ale to nie wszystko, co można o nim powiedzieć.

1. Epoka neolitu

Najstarsze ślady obecności ludzi na terenie dzisiejszego Rynu sięgają epoki neolitu, czyli około 4500 – 1700 lat przed naszą erą. Po raz pierwszy w źródłach pisanych wspomina się o tych terenach około I wieku naszej ery.

2. Prawa miejskie

Ryn uzyskało prawa miejskie w 1723 roku.

3. Pokrzyżacki zamek

W centrum miasta znajduje się pokrzyżacki zamek wzniesiony około roku 1377.

4. Zabytki

Jednym z zabytków miasta jest wiatrak typu holenderskiego pochodzący z drugiej połowy XIX wieku. Innymi zabytkami, które warto zobaczyć, będąc w Rynie, są między innymi wieża ciśnień z XIX wieku, kaplica ewangelicka z XIX wieku, cmentarz poniemiecki z przełomu XVIII i XIX wieku, stary młyn z XIX wieku – obecnie jest on częścią zamku.

5. Konrad von Walledrode

Pod koniec XIV wieku funkcję komtura na zamku krzyżackim w Rynie pełnił Konrad von Walledrode – postać ta zainspirowała Adama Mickiewicza do napisania poematu „Konrad Wallenrod”.

6. Atrakcje rynu

Część atrakcji zlokalizowana jest nad jeziorami – nad jeziorem Ryńskim znajduje się promenada oraz przystań Ekomarina, nad jeziorem Ołów znajduje się plaża i ścieżka spacerowo-rekreacyjnej, która okala jezioro, a jej długość wynosi 4250 metrów.

7. Germanizacja

Miasto w swojej historii przechodziło okres silnej germanizacji, co nadal jest widocznie w miejskiej architekturze – przykładem są kamienice mieszkalne z XX wieku.

8. Ewakuacja

W nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku mieszkańców ewakuowano, 27 stycznia 1945 roku do miasta wkroczyły wojska radzieckie, które zniszczyły wiele budynków.

9. Żegluga Mazurska

Na trasie Mikołajki-Ryn, liczącej 38 kilometrów, kursuje statek wycieczkowy Żeglugi Mazurskiej.

10. Imprezy lokalne

Miasto organizuje cyklicznie wiele imprez lokalnych, wśród których wymienić można między innymi Dni Rynu (odbywają się w lipcu., Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria (odbywa się w sierpniu., Gminne Dożynki (odbywają się we wrześniu., Wojewódzki Dzień) Pszczelarza (również odbywa się we wrześniu.).