Porady

Ubezpieczenie turystyczne na urlop – o czym trzeba pamiętać?

samolot

Jak wybrać ubezpieczenie podróżne i na co zwrócić uwagę? O czym nie możesz zapomnieć przeglądając polisy ubezpieczeniowe?

Ubezpieczenie turystyczne

Każdy uwielbia czas urlopu, choć może on wyglądać zupełnie inaczej zależnie od preferencji. Niektórzy wolą błogie wylegiwanie się w słońcu, inny natomiast wybierają aktywny wypoczynek na łonie na natury, bardzo popularne są też krótkie wypady do europejskich miast, określane jako city break. Bez względu na to gdzie i w jakim celu się wybierasz, zawsze należy poważnie rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego. Odpowiednio dopasowana polisa gwarantuje tobie i twoim bliskim ochronę w niemal każdej, niespodziewanej sytuacji. Nie sugeruj się tym, że ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj nie jest obowiązkowe – dzięki takiemu zakupowi oszczędzisz sobie np. dużych wydatków związanych z kosztami leczenia poza granicami kraju. O czym musisz pamiętać kupując ubezpieczenie podróżne i czym się sugerować przeglądając dostępne oferty?

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne na urlop?

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki zasób ubezpieczeń podróżnych, zasadniczo więc z pewnością znajdziesz polisę, która spełni wszystkie twoje wymagania. Oczywiście przed podjęciem decyzji w pierwszej kolejności musisz określić swoje preferencje, pomocne okazują się także takie narzędzia, jak np. kalkulatory ubezpieczeń. Warto też pamiętać, aby w miarę możliwości pomijać polisy nieznanych firm – nie budzą one wystarczającego zaufania, często mogą też gwarantować gorsze warunki niż renomowane i rozpoznawalne marki. Musisz też wiedzieć, że podróżując do niektórych krajów, będziesz zobligowany do zakupu ubezpieczenia o przynajmniej określonych warunkach, dotyczy to np. wyjazdów do Chin czy Rosji.

Odrobinę inaczej sytuacja wygląda jeśli wybierasz się na wakacje zorganizowane przez biuro podróży. Wtedy to organizator jest zobowiązany do zagwarantowania odpowiedniej polisy wszystkim uczestnikom, zazwyczaj jednak jest to ubezpieczenie na poziomie minimalnym. Aby zwiększyć poziom ochrony podczas urlopu lepiej jest ją rozszerzyć lub nabyć polisę o szerszym zakresie bezpośrednio u ubezpieczyciela. Analogicznie jeśli sam organizujesz swój wyjazd, wszelkie formalności związane z zakupem polisy spoczywają wyłącznie na tobie. Jeżeli posiadasz EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), na jej mocy zyskujesz prawo do korzystania z opieki zdrowotnej zgodnej z prawem w kraju pobytu, jeśli więc obowiązują jakiekolwiek dopłaty, musisz je pokryć z własnej kieszeni.

Kluczowe aspekty, o których należy pamiętać przy wyborze ubezpieczenia turystycznego, to zawartość polisy oraz gwarantowany poziom ochrony. Odnośnie do kwot gwarantowanych łatwo porównasz je między kilkoma biurami, czasem możesz wybrać również ich wysokość w ramach jednej firmy. Podstawowe ubezpieczenie turystyczne składa się natomiast zazwyczaj z trzech polis:

  • ubezpieczenia kosztów leczenia,
  • ubezpieczenia Assistance,
  • ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW).

To oczywiście nie wszystko, zależnie od tego, jakie aktywności planujesz podczas urlopu czy wielu innych czynników, swoją polisę możesz rozszerzyć m.in. o:

  • ubezpieczenie od sportów wysokiego ryzyka dla osób aktywnych,
  • ubezpieczenie bagażu na wypadek jego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży.

Oprócz tego dostępne są też inne polisy. Dość częstym wyborem jest tzw. klauzula alkoholowa dla narciarzy i wczasowiczów. Większość biur ubezpieczeniowych zastrzega, iż wydana polisa nie obejmuje zdarzeń wynikłych pod wpływem alkoholu, wspomniane rozszerzenie jednak na to pozwala i dotyczy kosztów leczenia oraz ubezpieczenia NNW.

Ubezpieczenie turystyczne warto kupić przy okazji każdego wyjazdu – bez względu na jego cel czy długość. W ten sposób gwarantujesz sobie najlepszą możliwą ochronę podczas urlopu. A co również bardzo ważne, koszt polisy w przeliczeniu na jeden dzień zazwyczaj nie przekracza kwoty zakupu kawy w miejscu pobytu. Nie czekaj dłużej i już dziś sprawdź dostępne ubezpieczenia turystyczne i wybierz najlepsze dla siebie!