Europa

15 Największych Atrakcji w Turynie 2023

Turyn, stolica regionu Piemont we Włoszech, to miasto pełne historii, kultury i sztuki. Znane ze swojego pięknego położenia u podnóża Alp, Turyn przyciąga turystów z całego świata swoimi pięknymi zabytkami, parkami i muzeami. Miejsce to jest szczególnie cenione przez miłośników historii, kultury, kina oraz motoryzacji.

W tym artykule przedstawimy 15 największych atrakcji w Turynie, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym pięknym mieście. Od zabytkowej katedry z Całunem Turyńskim po słynne muzeum kinematografii w Mole Antonelliana – każda z tych atrakcji oferuje unikalne wrażenia i niezapomniane widoki. Przygotujcie się na wspaniałą podróż przez kulturę i historię Turynu!

1. Mole Antonelliana

Jest to monumentalna wieża z widokową platformą oraz muzeum sztuki i historii kina w Turynie, która jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Wieża została zbudowana na początku XX wieku i ma wysokość 167 metrów. Jest ona symbolem Turynu i oferuje wspaniałe widoki na miasto i Alpy.

2. Katedra św. Jana Chrzciciela

To piękny kościół zbudowany w stylu barokowym, który jest jednym z najważniejszych zabytków Turynu. Znajduje się na Piazza San Giovanni, w samym centrum miasta. Kościół posiada bogatą dekorację, w tym freski, rzeźby i malowidła na sklepieniu.

3. Museo Egizio

Muzeum archeologiczne poświęcone cywilizacji egipskiej, które posiada jedną z największych na świecie kolekcji egipskich artefaktów. Muzeum znajduje się w Palazzo dell’Accademia delle Scienze i posiada ponad 30 000 eksponatów, w tym mumie, papirusy, statuetki i zabytki związane z kultem faraonów.

4. Palazzo Madama

Imponujący pałac w stylu barokowym, który jest zlokalizowany w samym sercu miasta, na Piazza Castello. Obecnie pałac jest siedzibą muzeum poświęconego historii Turynu, a jego wnętrze charakteryzuje się bogatą dekoracją, meblami i obrazami.

5. Palazzo Reale

Pałac królewski zbudowany w XVII wieku, który jest jednym z najważniejszych zabytków Turynu. Pałac posiada bogatą dekorację w stylu barokowym, a w jego wnętrzu znajdują się muzea sztuki oraz siedziba króla w Turynie.

6. Piazza Castello

Centralny plac w Turynie, który jest otoczony przez wiele zabytków miasta, w tym Palazzo Madama i Palazzo Reale. Na placu znajdują się również fontanna oraz liczne kawiarnie i restauracje, co sprawia, że jest to popularne miejsce spotkań turystów i mieszkańców miasta.

7. Museo Nazionale del Cinema

Muzeum poświęcone historii kina, które znajduje się w Mole Antonelliana. Muzeum posiada kolekcję ponad 40 000 eksponatów, w tym rekwizyty filmowe, plakaty i fotografie związane z kinem. W muzeum można również zobaczyć wystawy poświęcone historii kina oraz filmy.

8. Basilica di Superga

Piękny kościół, który znajduje się na wzgórzu za miastem. Kościół został zbudowany w XVIII wieku i jest ważnym miejscem pielgrzymkowym dla mieszkańców Turynu i turystów z całego świata. Wewnątrz kościoła znajdują się bogate dekoracje i malowidła, a z zewnątrz można podziwiać wspaniały widok na miasto.

9. Park Valentino

Największy park w Turynie, który rozciąga się na ponad 500 000 m². Park został założony w XVII wieku i jest popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców miasta oraz turystów. W parku znajdują się liczne fontanny, stawy, alejki spacerowe oraz zabytkowe budynki, w tym pałac i zamki.

10. Galleria Sabauda

Muzeum sztuki, które posiada kolekcję ponad 45 000 dzieł sztuki, w tym obrazów, rzeźb i mebli z okresu renesansu i baroku. Muzeum znajduje się w Palazzo Madama i jest jednym z najważniejszych muzeów sztuki w Turynie.

11. Museo dell’Automobile

Muzeum poświęcone historii motoryzacji, które posiada kolekcję ponad 200 pojazdów, w tym samochodów, motocykli i rowerów. Muzeum znajduje się w historycznej fabryce Fiat w Turynie i jest popularnym miejscem wycieczek dla miłośników motoryzacji.

12. Santuario della Consolata

Piękna bazylika w stylu barokowym, która jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Turynie. Kościół posiada bogatą dekorację wewnętrzną, w tym freski, rzeźby i malowidła, a wewnątrz znajduje się również kaplica św. Szczepana.

13. Cimitero Monumentale di Torino

Historyczny cmentarz w Turynie, który został założony w XIX wieku i posiada bogatą kolekcję zabytkowych grobowców, rzeźb i pomników. Cmentarz jest popularnym miejscem spacerów i wycieczek, ze względu na swoją architekturę i sztukę sepulkralną.

14. Palazzo Carignano

Imponujący pałac w stylu barokowym, który był siedzibą rządu Królestwa Sardynii i miejsce podpisania Konstytucji Włoch w 1861 roku. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum poświęcone historii Turynu, a jego wnętrza są ozdobione bogatymi dekoracjami i meblami.

15. Porta Palatina

Jedna z najważniejszych rzymskich bram w Turynie, która została zbudowana w I wieku naszej ery. Bramę można zobaczyć na starożytnym Via Augusta Taurinorum, a w pobliżu znajdują się ruiny rzymskiego teatru oraz liczne zabytki architektoniczne z różnych epok, co sprawia, że jest to popularne miejsce dla miłośników historii i architektury. Porta Palatina jest jednym z najważniejszych zabytków Turynu i przypomina o bogatej historii miasta, które było ważnym ośrodkiem kulturowym i politycznym już od czasów rzymskich.

4.7/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *