Afryka

15 Najlepszych Atrakcji w Tunezji w 2024

Tunezja to malowniczy i bogaty kulturowo kraj znajdujący się w północnej części Afryki. Sąsiaduje z Libią i Algierią. Jest usytuowany nad Morzem Śródziemnym, a świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawia, iż od wielu lat jest jedną z najchętniej wybieranych destynacji. Ciekawa historia, mnogość zabytków oraz rozmaitych atrakcji sprawiają, że Tunezja to niebywale interesujący zakątek świata. Spełnia oczekiwania zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jakie miejsca warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

1. Amfiteatr w Al-Dżamm 

Amfieatr w Al-Dżamm to bez wątpienia jedna z najważniejszych atrakcji historycznych. Konstrukcja do złudzenia przypomina rzymskie Koloseum, aczkolwiek warto podkreślić, iż jest zachowana w znacznie lepszym stanie. Nic dziwnego w tym, że cieszy się mianem jednej z najpiękniejszych rzymskich budowli w tej części Afryki. Historyczne źródła podają, że za stworzeniem tego imponującego amfiteatru stoi cesarz Gordian I, a jego budowa przypadała na lata 230-238 n.e. Pod koniec lat siedemdziesiątych amfiteatr został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dla wielu turystów amfiteatr stanowi jedną z najważniejszych atrakcji w całym kraju.
Adres: Route Mahdia, El Jem

2. Ribat of Sousse 

Ten przepiękny fort pochodzący z VIII wieku stanowi nie lada gratkę dla pasjonatów historii. Jest fantastycznie zachowany, a podczas zwiedzania można poczuć prawdziwy klimat dawno minionych już czasów. Turyści bardzo chętnie powracają do tego miejsca również ze względu na fakt, iż z góry rozpościerają się przepiękne widoki na okolice. Fort stanowi doskonały punkt widokowy.
Adres: RJHQ+3G7, Sousse

3. Wielki Meczet w Susie 

Ten przepięknie usytuowany meczet znajduje się niemal w samym centrum starej części miasta. Został wzniesiony w IX wieku i odznacza się obszernym dziedzińcem. Z trzech stron otoczony jest murami obronnymi. Dla wielu turystów pozostaje jedną z najpiękniejszych budowli w tym regionie Tunezji. Wizyta w tym miejscu pozwala zapoznać się z religijnymi tradycjami Tunezji.
Adres: RJGQ+QWV, Rue Othmane Osmane, Sousse

4. Pałac prezydenta Bourguiba

To zdecydowanie atrakcja, którą warto wziąć pod uwagę. Habib Bourguiba był pierwszym prezydentem niepodległej Tunezji, dlatego jego imię wciąż jest niezwykle ważne dla mieszkańców tego kraju. Podczas zwiedzania goście będą mogli zobaczyć pomieszczenia, w których na co dzień prezydent funkcjonował. Dla każdego pasjonata historii taka wycieczka będzie stanowiła obowiązkowy punkt.
Adres: QQHM+MMC, Monastir

5. Borj El Kastil Fortress

Średniowieczny fort, a właściwie ruiny fortu, który niegdyś pełnił funkcje obronne. To bez wątpienia obowiązkowa pozycja nie tylko dla miłośników średniowiecznej architektury, ale i pasjonatów historii. Dla wielu turystów dodatkowym atutem tego miejsca jest przepiękny widok rozpościerający się z góry. Konstrukcja została stworzona w XIII wieku. Do miejsca można dotrzeć samochodem, aczkolwiek można również skorzystać z usług firm oferujących atrakcyjne przejażdżki quadem. To wyjątkowo wygodna forma zwiedzania przybrzeżnych atrakcji.
Adres: MXMF+CGC, Ghardaïa

6. Djerbahood 

Djerbahood to niewielkie miasteczko, któremu największą sławę przyniosły dzieła ulicznych artystów. Elewacje budynków pokryte są wyjątkowymi pracami artystów pochodzących z różnych zakątków świata. Przewijają się bardzo różne motywy, które sumarycznie tworzą w tym miejscu niezwykle twórczą i inspirującą atmosferę. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, zwłaszcza gdy zaliczamy się do grona entuzjastów sztuki ulicznej. Dobrym pomysłem będzie odpoczynek w jednej z klimatycznych kafejek.
Adres: RVC3+GP4, Hara Sghira Er Riadh

7. Djerba Crocodile Farm 

Farma krokodyli to jeden z najchętniej odwiedzanych punktów na wyspie. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę respekt, jaki wzbudzają te zwierzęta. Na miejscu znajduje się kilkaset gadów począwszy od niewielkich okazów, a skończywszy na tych liczących sobie nawet do kilku metrów. W trakcie zwiedzania będzie można wziąć udział w karmieniu krokodyli. Na miejscu można podziwiać również żółwie oraz legwany. Nieopodal znajduje się muzeum sztuki islamskiej, które również warto odwiedzić, będąc w pobliżu.
Adres: R29V+P5X، Unnamed Road, Djerba Midun

8. Friguia Park

Ogród zoologiczny, w którym można podziwiać kilkadziesiąt gatunków zwierząt. Do grona cieszącego się największą popularnością należą lwy, różowe flamingi, żyrafy oraz hieny. Warto jednak zajrzeć również do słoni i hien, które również kojarzą się z fauną znaną w Afryce. Na terenie obiektu znajduje się kilka kawiarenek oraz restauracji, w których będzie można się posilić podczas zwiedzania. Warto również dodać, że na miejscu można wykupić dodatkową atrakcję w postaci przejażdżki na wielbłądzie.
Adres: GP 1, Aïn Rahma, 4089, Bouficha

9. Sousse Archaeological Museum

Muzeum archeologiczne, w którym będzie można podziwiać wspaniałe eksponaty pochodzące z różnych minionych epok. Na słowo uznania zasługują przepiękne mozaiki, aczkolwiek prawdziwy pasjonat historii znadzie w tym miejscu znacznie więcej perełek. To niewielki i dosyć kameralny obiekt, aczkolwiek godny polecenia.
Adres: RJFP+644, Rue Abou Kacem Echabi, Sousse

10. Guellala Museum 

To wyjątkowe muzeum, w którym będziemy mogli z bliska przyjrzeć się codzienności ówczesnych mieszkańców wyspy Dżerby. Ekspozycje pozwalają dosłownie zanurzyć się w realiach mieszkańców i poczuć ich klimat. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Kameralny klimat i rewelacyjne wystawy robią ogromne wrażenie.
Adres: PVM8+26Q, Guellala 4155

11. Byrsa Hill

Tunezja to kraj, w którym nie brakuje imponujących pozostałości dawno minionych już epok. Doskonałym tego przykładem jest Byrsa Hill, wykopalisko archeologiczne, w którym można podziwiać elementy architektury oraz unikatowych zdobień w postaci mozaiki. Duch historii jest w tym miejscu odczuwalny, co dla miłośników starych dziejów będzie nie lada gratką.
Adres: 88 La Goulette Rd, Carthage

12. Museum Dar Essid

Kolejne muzeum na tunezyjskiej mapie, które w doskonały sposób przybliża nie tylko historię kraju, ale i lokalne dzieła sztuki i wiele innych interesujących artefektów. To niepowtarzalna okazja do tego, by przekonać się, w jakich warunkach żyli bogatsi mieszkańcy miasta. Ekspozycje są bardzo ładnie zaaranżowane, a całokształt tworzy niepowtarzalny klimat.
Adres: Boulevard Yahia Ibn Omar, 65 Rue des Remparts, Sousse

13. Thugga 

Niezwykle klimatyczne miejsce, które pozwala choć na chwilę cofnąć się w czasie i poczuć ducha starożytności. Na miejscu będzie można podziwiać pozostałości kamiennego miasta pochodzącego z VI wieku p.n.e. Znajdziemy tutaj rónież pozostałości grobowców oraz rzymski amfiteatr. W pobliżu znajduje się też przyjemna restauracja z widokiem na stanowisko archeologiczne.
Adres: C6F9+5PH, Dougga, Délégation de, Teboursouk

14. Marsa al-Kantawi

To miejsce niemal zawsze oblegane jest przez turystów, choć trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę lokalizację. Wspaniały port stał się turystyczną atrakcją, wokół której stworzono całe mnóstwo dodatkowych spotów. Znajdziemy tutaj sporo uroczych kawiarenek i restauracji. Warto wybrać się na spacer po klimatycznych uliczkach znajdujących się z pobliżu lub udać się w rejs katamaranem.
Adres: Hammam Sousse

15. Bardo National Museum

Muzeum Narodowe Bardo stanowi niezwykle ważne miejsce dla mieszkańców Tunezji. W przepięknym budynku na przestrzeni lat udało się skompletować fantastyczny zbiór artefaktów pochodzących z Kartaginy. Znajduje się tutaj również najpiękniejsza kolekcja mozaik.
Adres: P7, Tunis