Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o trójkątach

trójkąty

Trójkąt to jedna z najprostszych i najbardziej powszechnych figur geometrycznych, która pojawia się wokół nas w postaci najróżniejszych obiektów i trudno wyobrazić sobie wiele dziedzin bez niej.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat trójkątów.

1. Trójkąt jest najmniejszą figurą wypukłą i domkniętą, która zawiera trzy ustalone i niewspółliniowe punkty płaszczyzny.

2. Trójkąt dzieli się na kilka gatunków ze względu na swoją budowę. Wyróżniamy trójkąty równoboczne, równoramienne oraz równoboczne ze wszystkimi bokami o tej samej długości. Jeśli chodzi o kąty, to figura te dzieli się na trójkąty ostrokątne, rozwartokątne oraz prostokątne.

3. Trójkąt pitagorejski jest trójkątem prostokątnym, w którym długość boków jest wyrażona liczbami naturalnymi.

4. Trójkąt o bokach 3, 4 oraz 5 jest jedynym trójkątem prostokątnym, którego długości boków są kolejnymi liczbami naturalnymi. Nazywa się go często trójkątem egipskim, ponieważ starożytni Egipcjanie używali go, aby określić kąt prosty w terenie.

5. Każdy trójkąt prostokątny, który zostanie wpisany w okrąg, będzie zawierał w swojej przeciwprostokątnej średnicę tego okręgu.

6. Trójkąt to również nazwa instrumentu muzycznego w kształcie trójkąta, który należy do instrumentów perkusyjnych orkiestry symfonicznej. Jest to niewielki trójkącik wykonany z metalu, który wydaje dźwięk przypominający dzwonek.

7. Trójkąty stanowią ważną formę w systemie znaków drogowych, dlatego też można je obserwować przy drogach na całym świecie.

8. Trójkąt Bermudzki to obszar Atlantyku, gdzie wydobywają się bąble metanu pozbawiające statków wyporności. Na przestrzeni lat w tym miejscu „zniknęło” sporo jednostek, choć kiedyś nie potrafiono tego zjawiska naukowo wytłumaczyć. Dziś bardzo często określenia „Trójkąt Bermudzki” używa się również w stosunku do miejsc, w których coś zgubiliśmy i nie potrafimy tego odnaleźć.

9. W wielu starych kulturach trójkąt symbolizuje bóstwo lub wielką moc. Liczbie trzy os tysiącleci przypisywano wielkie znaczenie.

10. Suma kątów w trójkącie zawsze wynosi 180 stopni. Choć na pozór nie jest to ulubiona figura większości matematyków, wielu ceni ją za ten „ukryty porządek”.