Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Mikołajki

trasy rowerowe mikołajki

W samym sercu Krainy Wielkich Jezior na Mazurach leży niewielkie miasteczko Mikołajki. Większość turystów odwiedza to miejsce ze względu na pobliskie jeziora i możliwość żaglowania. Jednak Mikołajki to nie tylko jeziora i sporty wodne, bardzo chętnie turyści uprawiają tutaj również turystykę lądową. Przez malownicze tereny pobliskich lasów i wsi prowadzą bowiem ciekawe szlaki rowerowe.

Poniżej najlepsze trasy rowerowe w Mikołajkach:

  1. Mała pętla nad jeziora Łuknajno i Śniardwy. Pętla ma długość 11 km i nadaje się na rodzinny wypad. W miejscowości Łuknajno można się udać na wieże widokowe (znajdują się tam aż dwie) i podziwiać widoki z góry.
  2. Szlakiem Łabędzia Niemego to trasa o długości 19 km. Prowadzi ona dookoła jeziora Łuknajno gdzie znajduje się jedyny rezerwat łabędzia niemego w Polsce. Droga prowadzi do kanału, który łączy ze sobą Łuknajno i jezioro Śniardwy.
  3. Mała pętla na południe od Mikołajek swój bieg zaczyna i kończy oczywiście w Mikołajkach, dystans to 20 km. Na trasie znajduje się Galindia – niezwykłe miejsce w Polsce w miejscowości Iznota. To miejsce to odzwierciedlenie grodu dawnego ludu.
  4. Pętla na północ od Mikołajek to trasa o długości 22 km. Prowadzi przez takie miejscowości jak Stare Sady, Jora Mała, Faszcze, Nowe Sady z powrotem do Mikołajek. Trasa usiana jest tradycyjną mazurską architekturą, po drodze mijamy również jezioro Tałty.

 

Trasy powyżej 30 km:

  1. Mikołajki – Tałty – Ławki – Mikołajki. Długość trasy to 31 km. Prowadzi ona przez kanał Mioduński oraz Tałcki.
  2. Pętla na zachód od Mikołajek to trasa o długości 34 km. Prowadzi przez drogi szutrowe i asfaltowe, jest bardzo spokojna i mało użytkowana. Po drodze możemy napawać się pięknem polskich wsi i lasów. Nad jeziorem Majcz Wieki obowiązkowo trzeba sobie zrobić przerwę i odwiedzić dziką plażę. Akwen schowany jest w środku lasu i zadziwi niejednego swoja czystością.
  3. Pętla Bełdany to trasa o długości ok 39 km. Swój początek i koniec ma w Mikołajkach. Po drodze mijać będziemy malownicze krajobrazy pilskiej puszczy. Jedną z największych atrakcji tej wycieczki będzie zapewne przeprawa promem linowym. Na strasie znajduje się również śluza Guzianka, która łączy jeziora Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Trasa dostępna tylko w okresie letnim.
  4. Pętla dookoła jeziora Tałty i Ryńskie o dystansie 48 km, prowadzi dookoła wymienionych jezior przez miejscowość Ryn. Droga na trasie jest urozmaicona od drogi leśnej i szutrowej poprzez asfaltową, gdzie ruch drogowy jest niewielki. Jeden z piękniejszych punktów widokowych znajduje się pomiędzy miejscowościami Notyst Wielki i Jora Wielka.
  5. Wokół jeziora Śniardwy ma dystans 108 km. Pętlę warto rozpocząć w Mikołajkach. Trasa ta wiedze przez drogi polne, szutrowe i leśne. Po wyjechaniu z Mikołajek należy kierować się na wschód do miejscowości Kosmanka a następnie trasa wiedzie przez Suchy Róg, Zdęgówko, Górę i Okartowo. Po drodze mijamy jezioro Seksty w miejscowości Karwik a dalej już przez Niedźwiedzi Róg, Wejsuny, Wierzbę i Karłowo wracamy do Mikołajek. Większość atrakcji skupia się w Mikołajkach, dlatego na trasie warto podziwiać piękne widoki a po powrocie jeśli starczy sił zwiedzić miasto. Warto zwrócić uwagę na bociany, które znajdują się wokół jeziora Śniardwy w niezliczonej ilości.