CiekawostkiPolska

10 Intrygujące Ciekawostki o Mazowszu

warszawa

Mazowsze cieszy się dużą popularnością. Mowa tutaj zarówno o turystach, jak i o ludziach, którzy szukają swojego miejsca na ziemi. Chcesz dowiedzieć się czegoś nowego o Mazowszu? Jeśli tak, czytaj dalej. Poniżej znajdziesz kilka bardzo dobrych ciekawostek.

Ciekawostki o Mazowszu

Oto dziesięć ciekawostek o Mazowszu, które warto znać:

1. Jedno z najstarszych drzew w Polsce znajduje się na Mazowszu, a dokładniej na warszawskim Ursynowie. Mowa tutaj o Mieszku I, który jest dębem mającym ponad 600 lat.

2. Na Mazowszu znajduje się wyjątkowy punkt widokowy. Sowia Góra była kiedyś miejscem odprawiania pogańskich zwyczajów. Dzisiaj pozwala podziwiać piękne widoki.

3. Na Mazowszu znajduje się tak zwana Górka Zgody. Można ją podziwiać na polach pod Łegonicami. To właśnie tam w roku 1666 armie dowodzone przez Jana Kazimierza i Jerzego Lubomirskiego zamiast przystąpić do bitwy, zawarły ugodę tym samym nadając kres wojnie domowej.

4. Gipsową figurę konia można podziwiać w Kobyłce.

5. Pułtusk to jedno z najbardziej klimatycznych miast na Mazowszu. Często nazywane jest polską Wenecją. Tutaj znajduje się najdłuższy w Europie rynek brukowanymi tak zwanymi kocimi łbami.

6. W Skałkach Przysuskich można podziwiać dawne tereny wydobycia piachu na budowę drogi.

7. Mazowsze to jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów pod względem demograficznym i geograficznym.

8. Warszawa to największe miasto Mazowsza. Jej powierzchnia wynosi ponad 51 ha.

9. Ostrołęka i okolice są znane z przemysłu papierniczego, spożywczego oraz energetycznego.

10. Lasy zajmują ponad 23% powierzchni województwa Mazowieckiego.

Mazowsze to bardzo ciekawy obszar. Warto dowiedzieć się więcej ciekawych informacji. Doskonałym ich źródłem są oczywiście książki. Oto kilka propozycji ciekawych tytułów godnych poznania: „Podróże po Mazowszu” Lechosław Herz, „Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu” Piotr Libicki, „Warszawa” Sylwia Chutnik i Katarzyna Krzywicka. Zaproponowane tutaj tytuły są dostępne zarówno w księgarniach stacjonarnych, jak i internetowych.