Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Karpaczu

trasy rowerowe karpacz

Karpacz to miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, a konkretnie w Sudetach Zachodnich. Ze względu na atrakcyjne warunku przyrodnicze oraz zabytki miasto to odwiedzane jest przez turystów o każdej porze roku. Stwarza również idealne warunki do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jakie trasy rowerowe w okolicy warto znać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Trasa rowerowa wiodąca z Karpacza do przełęczy Okraj ma ponad 50 kilometrów długości. Nie należy do trudnych, ale z pewnością wielkie urozmaicenie stanowią serpentyny i ostre zakręty. Wycieczka będzie obfitować w piękne widoki po stronie polskiej i czeskiej.

2. Trasa wiodąca z Jeleniej Góry na Przełęcz Karkonoską prowadzi na najtrudniejszy szosowy podjazd w całej Polsce. Jest to więc trasa dla zaawansowanych rowerzystów, którzy jeżdżą bardzo dużo i mają formę. Na trasie znajduje się również atrakcyjny zamek Chojnik, który powstał w XIV wieku.

3. Trasa rowerowa z Karpacza na Śnieżkę ma tylko nieco ponad 15 kilometrów, ale ze względu na podjazy i przewyższenie należy do wymagających. Jej początek stanowi stacja PKP w Karpaczu, a potem należy kierować się czarnym szlakiem w kierunku ulicy Konstytucji 3 maja. W przypadku braku sił na górę można wjechać wyciągiem.

4. Euroregionalny Szlak Rowerowy ER-2 ma w sumie ponad 167 kilometrów i wiedzie od Porajów, przez Góry Izerskie aż do Chełmska Śląskiego. Jest to trasa skomplikowana i wymagająca dobrej orientacji w terenie, ale w Górach Izerskich na rowerzystów czekają wręcz baśniowe widoki.

5. Trasa wiodąca z Kowar do czeskiej Malej Upy ma tylko nieco ponad 10 kilometrów długości, ale ukształtowanie terenu sprawia, że należy ona do bardzo wymagających. Trasa ma swój start przy Placu Jagiellończyka,  a później wiedzie przez drogi szutrowe i kamieniste. Znajduje się tutaj sporo ścieżek, dzięki którym trasę można jeszcze bardziej urozmaicić.

6. Trasa rowerowa prowadząca z Karpacza lub Kowar, przez Kamienną Górę, Lubawkę i czeski Zadar ma ponad 81 kilometrów długości. Należy do dość trudnych ze względu na liczne podjazdy, ale w związku z tym równie często zdarzają się górki, na których można bardzo się rozpędzić. Trasa ujmuje przede wszystkim imponującymi widokami.

7. Trasa z Jeleniej Góry do Walima ma ponad 121 kilometrów i nadaje się albo dla doświadczonych rowerzystów, albo dla tych, którzy planują nocleg na trasie. Droga prowadzi w kierunku Sudetów, a tuż przed Karpaczem trzeba przygotować się na ostry podjazd. W samym mieście warto zatrzymać się na odpoczynek, aby podładować baterie przed dalszą drogą.

8. Wiodąca z Kowar przez Szwajcarkę i Kolorowe Jeziorka trasa rowerowa ma ponad 47 kilometrów długości. Cała trsa jest raczej umiarkowanie trudna, ale warto podkreślić, że pierwszy podjazd ma ponad 3 kilometry długości i może być wyczerpujący dla niedoświadczonych rowerzystów. Leśne szlaki prowadzą do Kolorowych Jeziorek, które wskutek wydobywania się minerałów mają barwy purpurową, żółtą czy czarną.

9. Trasa rowerowa wokół Rudaw Janowickich ma ponad 100 kilometrów i bardzo dużo atrakcji po drodze. Warto zatrzymać się na zamku w Bolczowie, przy Kolorowych Jeziorkach czy też w Muzeum Miniatur w Kowarach.

10. Trasa z Jeleniej Góry do Bukowca ma tylko ponad 10 kilometrów, ale nie można odmówić jej atrakcji. Większość osób jeżdżących na rowerze nie powinno mieć z nią żadnych problemów. Oferuje piękne widoki, a także liczne atrakcje dla miłośników architektury i zabytków.