Polska

10 najważniejszych atrakcji dla dzieci w Tomaszowie Mazowieckim

źródło: Warszawska róg Szerokiej / Wikipedia

Wiele rodziców zastanawia się nad tym, jak zapewnić dzieciom bezpieczną i wartościową rozrywkę. Jeśli i Wy należycie do ich grona, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi propozycjami. Specjalnie dla Was wyszukaliśmy 10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Tomaszowie Mazowieckim.

1. Niebieskie Źródła

Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła to chyba najpiękniejsze miejsce na rodzinny spacer w Tomaszowie Mazowieckim. Największą atrakcją są tytułowe źródła, których nietypowa barwa jest złudzeniem optycznym spowodowanym występującą tu skałę wapienną. Przez rezerwat prowadzi szlak turystyczny i ścieżka przyrodnicza z tablicami informacyjnymi. Z nich dzieci mogą wyczytać wiele informacji i miejscowej florze i faunie. Taką edukację lubimy najbardziej. A co do fauny: świetną zabawą dla najmłodszych jest karmienie kaczek i łabędzi, które łatwo tu spotkać. Dla tych bardziej aktywnych polecamy przejażdżkę rowerową.

2. Skansen Rzeki Pilicy

Pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Dzieci zainteresuje tutaj wiele nietypowych „eksponatów”. Młyn wodny jest nimi wypełniony, a na zewnątrz czekają na Was Pilickie militaria, zgromadzone w dziale „Wojenne trofea Pilicy”. W większości wydobyte zostały… z rzeki! Czołgi robią na dzieciach wrażenie, podobnie jak modele młynów. Bilet ulgowy to koszt 5-6zł.

3. Groty Nagórzyckie

Jeśli już zaczęliśmy od atrakcji związanych z przyrodą i edukacją, nie możemy pominąć Niedługiej, bo około 30 minutowej wycieczki po sztucznych grotach, które są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego. Wyprawa jest możliwa jedynie z przewodnikiem, który opowieściami i legendami umila trasę. Warto zabrać coś cieplejszego dla siebie i dzieci, nawet w lecie jest tu dość chłodno. Zgodnie z legendą, jest szansa na spotkanie Zbója Madeja 🙂

4. Arena Lodowa

Zima w Tomaszowie Mazowieckim nie jest nudna dzięki Arenie Lodowej – ogromnemu nowoczesnemu lodowisku, na którym dzięki jego dużej powierzchni nie panuje tłok ani ścisk. Dla dzieci to świetne miejsce do szlifowania swoich umiejętności łyżwiarskich. Puszczana muzyka umila jazdę, lód czyszczony jest co godzinę. Przy lodowisku znajduje się klimatyczna kafejka z widokiem na tor lodowy. Jeśli nie macie swoich łyżew nic straconego. Wypożyczysz je na miejscu, a głównie dla dzieci również akcesoria do bezpiecznej jazdy.

5. Muzealna Akademia Malucha

Często muzea starając się przedstawić jak najwięcej faktów i przekazać jak najwięcej wiedzy zapominają o maluchach i po prostu je zanudzają. W tomaszowskim Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego jest inaczej. Muzealna Akademia Malucha to nie szkoła, chociaż uczy, a zamiast ocen zbiera się tu stempelki. Obejmuje cykl muzealnych zajęć warsztatowych wzbogacanych prezentacjami multimedialnymi, realizowanych według hasła „ bawiąc – uczyć”. Oczywiście, jeśli nie jesteście zainteresowani zapisaniem dzieci do Akademii, polecamy po prostu odwiedzić muzeum i je zwiedzić. Jest tu wiele działów tematycznych, dla dzieci prawdopodobnie najciekawszy okaże się dział przyrodniczy, gdzie dzieci poznają różne zwierzęta, od biedronek po pingwina.

6. Park Edukacyjny Mikrokosmos

Jeśli nie boicie się robali, polecamy Mikrokosmos, kwadrans samochodem z Tomaszowa Mazowieckiego, w pobliskim Ujeździe. To miejsce, w którym na dość małej powierzchni parku zebrano eksponaty wszelkich insektów i owadów ogromnych rozmiarów. To może przerażać, choć z niewiadomych przyczyn dzieci je kochają. Do tego ciekawe opisy owadów i bakterii, a także liczne rośliny sprawiają, że bawiąc się można się tu wiele nauczyć. Hitem jest zjazd tyrolski dla dzieci. Dzięki ławeczkom i leżakom, rodzice mogą odpocząć, kiedy ich pociechy bawią się na placu zabaw. Dzieci do lat 12 płacą 15zł za całodzienny bilet wstępu.

7. Park linowy nad Pilicą

Jeśli masz dzieci w różnym wieku, a chcesz by żadne się nie nudziło, odwiedź park linowy nad Pilicą. Każde dziecku znajdzie tu trasę odpowiednią dla siebie – młodsze wybierze trasę niską lub park dla dzieci Madagaskar i plac zabaw. Starsze może zdecydować się na trudniejszą trasę. Do tego obok tuż cała rodzina może wypocząć na plaży przy Pilicy i coś zjeść w okolicznym barze. Atrakcją jest trasa zjazdowa przebiegająca dwukrotnie nad rzeką Pilicą – dreszcz emocji gwarantowany.

8. Zalew Sulejowski

Piaszczyste plaże jak nad Bałtykiem? Tak, to opis Zalewu Sulejowskiego. Nie trzeba wyjeżdżać z dziećmi nad morze by poczuły klimat wakacji. Zabawy w piasku i puszczanie latawców to nie wszystkie atrakcje. po całym zbiorniku można żeglować i cumować jachty w dowolnym miejscu. Nad brzegami usadowiły się pola biwakowe i przystanie żeglarskie oraz ośrodki gastronomiczne i noclegowe. Jest też molo. Na pewno popołudnie spędzone tutaj w gronie rodzinnym można zaliczyć do udanych.

9. Miejskie Centrum Kultury

Pasje należy rozwijać, by kiedyś wyrósł z nich prawdziwy talent. A zacząć należy już od najmłodszych lat. Czy Twoje dziecko wybierze warsztaty z ceramiki, malarstwa, teatru czy muzyki? To zależy tylko od niego! No i troszkę od Ciebie. Pozwól mu wybrać spośród szerokiej oferty zajęć i warsztatów. Dodatkowo Centrum organizuje masę ciekawych imprez, konkursów i festiwali.

10. Sala Zabaw „Kajtek”

Czasem pogoda nie sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, wtedy często nie wiemy, gdzie warto zabrać dzieci. Podpowiadamy, że w Tomaszowie Mazowieckim popularnością cieszy się sala zabaw „Kajtek”, gdzie na dzieci czekają huśtawki, krzywe zwierciadło, suchy basen z piłeczkami, trampolina, dmuchany zamek, zjeżdżalnia i cała moc atrakcji. Dzieci mogą tu robić wszystko to, czego w domu im zabraniamy: wspinać się, huśtać, biegać, skakać, rzucać piłkami… po prostu raj dla maluchów.