Ciekawostki

15 Fascynujących Ciekawostek o Tomie Cruisie

Tom Cruise
źródło: Eva Rinaldi / Wikipedia

Tom Cruise jest jednym z najpopularniejszych aktorów hollywoodzkich, który zagrał w swoim życiu wiele zróżnicowanych ról. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Tom Cruise urodził się w mieście Syracuse w Nowym Jorku. Jego mama była nauczycielką, a ojciec inżynierem. Jego rodzice rozeszli się, kiedy Tom miał 12 lat, a po latach wynajął detektywa, aby go odnaleźć. Mężczyzna znajdował się wtedy w szpitalu w związku z chorobą nowotworową.

2. Cierpiał na dysleksję, dlatego miał wielkie problemy z nauką. Zamierzał za to robić karierę sportową, ale kontuzja to uniemożliwiła. W związku z tym poszedł na casting i tak zaczęła się jego kariera w Hollywood.

3. Popularność zawdzięcza roli Joela Goodsena w filmie „Ryzykowny interes”. Od tego momentu zaczął otrzymywać coraz ciekawsze propozycje. Pod koniec lat osiemdziesiątych zagrał w kultowym filmie „Rain Man” z Dustinem Hoffmanem, a w 1989 roku został nominowany do Oscara za rolę w filmie „Urodzony 4 lipca”.

4. Kultowa scena w „Ryzykownym interesie”, w której Tom Cruise tańczy w różowej koszuli, została przez niego w całości zaimprowizowana.

5. Jego pierwszą żoną była Mimi Rogers, drugą Nicole Kidman, a trzecią Katie Holmes. Każda z jego żon miała trzydzieści trzy lata, kiedy się z nią rozwodził.

6. Aktor wiele razy odrzucał role, które innym aktorom ostatecznie przyniosły wielki sukces. Miał zagrać Tony’ego Starka w pierwszym filmie nowego uniwersum Marvela, „Edwarda Nożycorękiego” czy nawet w „Narodzinach gwiazdy”.

7. Kiedy w krótkim czasie odbył ponad dwadzieścia podróży do Japonii, w kraju tym 10 października ustanowiono Dniem Toma Cruise’a.

8. Autorka „Wywiadu z wampirem” publicznie obraziła Toma, kiedy dowiedziała się, że ma zagrać w ekranizacji. Kiedy jednak zobaczyła go w akcji, publicznie go przeprosiła.

9. Tom Cruise był wzorem dla rysowników, którzy w latach dziewięćdziesiątych rysowali postać Alladyna. Wybrano go, ponieważ był wówczas uwielbiany przez kobiety.

10. Aktor słynie z tego, że sam gra role, które w innych przypadkach najczęściej są wykonywane przez dublerów lub kaskaderów. W związku z tym wielokrotnie miewał wypadki na planie.

11. W młodości piętnaście razy zmieniał szkołę. Uczęszczał nawet do seminarium duchownego, ale go z niego wyrzucono.

12. Mimo że jest jednym z największych aktorów Hollywood, nigdy nie zdobył Oscara i był do niego nominowany zaledwie trzy razy.

13. Przygotowując się do roli w „Ostatnim Samuraju” musiał przejść ośmiomiesięczny trening, podczas którego uczył się różnych technik walki, a także zgłębiał tajniki Bushido.

14. Podczas kręcenia kultowej sceny filmu „Mission Impossible”, w której aktor zwisa na linach, bez przerwy uderzał głową o posadzkę. W końcu sam wpadł na pomysł, aby obciążyć swoje buty monetami i w ten sposób zachować większą równowagę.

15. Trzecia część „Mission Impossible” była kręcona w Rzymie, a zainteresowanie planem filmowym było tak wielkie, że twórcy stworzyli fałszywy plan, który skutecznie odciągał gapiów i pozwalał im spokojnie pracować.