Ciekawostki

10 najważniejszych wynalazków i odkryć Dedala

Ikar i Dedal

Dedal to jedna z najsłynniejszych postaci mitologii greckiej. Słynny mit o Dedalu i Ikarze inspirował wielu twórców różnych dziedzin na przestrzeni lat, a sam Ikar stał się symbolem ambicji i dążenia do spełnienia swoich pragnień wbrew prawom natury.

Dedal według zapisów był greckim kowalem, architektem i wynalazcą, który służył na dworze króla Minosa, skąd udało mu się uciec na Sycylię. Lista osiągnięć, które przypisuje się tej mitologicznej postaci, jest całkiem spora.

1. Największym wynalazkiem Dedala były skrzydła, które zbudował po wnikliwej analizie skrzydeł ptaków. Jego konstrukcja składała się z piór, a spoiwem był wosk. Dzięki tym skrzydłom Dedalowi i jego synowi, Ikarowi, udało się uciec z Krety, jednak Ikar wzniósł się zbyt wysoko i słońce roztopiło wosk w jego skrzydłach. Chłopak runął, a Dedalowi udało się dolecieć na Sycylię.

2. To Dedal był autorem i twórcą słynnego labiryntu, w którym znajdował się mityczny Minotaur.

3. Cała flota marynarki wojennej króla Minosa używała masztów i żagli stworzonych przez Dedala.

4. Żywe posągi to rzeźby Dedala, które przedstawiały postaci greckie. Podobno były tak realistyczne, że przypominały żywych ludzi.

5. Dedalowi przypisuje się wynalezienie ciesielstwa i stolarstwa. Jego umiejętności w obróbce drewna oraz sprzęty, które wymyślał w celu ułatwienia sobie pracy, miały się stać podwalinami pod te dwie dziedziny.

6. Dedal wymyślił na przykład piłę, bez której trudno wyobrazić sobie stolarstwo, ale również zwykłe prace domowe podczas remontów i urządzania wnętrz.

7. Grundwaga raczej nikomu nic nie mówi, ale już poziomica, która właśnie nią jest, owszem. Wynalazek ten przypisuje się Dedalowi.

8. Jedno z podstawowych urządzeń do nawigacji, czyli kompas, bez którego przez stulecia nie wyobrażano sobie dalszych podróży, wymyślił właśnie grecki wynalazca.

9. Ojciec Ikara stworzył również pierwszą siekierę. Urządzenie to było bardzo pomocne w jego warsztacie pracy, a później w milionach domów mieszkańców wsi na całym świecie aż po dzień dzisiejszy.

10. Świder, który jest elementem wielu urządzeń, a w tym na przykład wiertarki, zawdzięczamy Dedalowi.